שיוף העור

(Dermabrasion)

פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.

באמצעות שיוף, שהוא שפשוף מכני, אפשר להחליק צלקות תוך הסרת השכבה החיצונית של העור. עם הזמן השתכללו האמצעים. כיום משתמשים במכונה חשמלית מיוחדת לשיוף עור, באמצעותה ניתן להחליק כל מיני צלקות הנגרמות כתוצאה מתאונות, מכוויות או מפצעי בגרות. מטרת השיטה היא השגת מראה אחיד וחלק של העור והעלמת הבדלי גובה הנוצרים מצלקות שקועות או בולטות מעל פני השטח. כמו בקילוף עור, גם בשיוף מסירים את השכבה החיצונית של העור. אך בעוד שבקילוף כימי התמיסה נמרחת על הפנים בצורה אחידה, הרי בשיוף, יש שליטה טובה יותר על עומק החדירה.


צלקות שנגרמו ע"י אבעבועות רוח ופצעי בגרות, לפני ושנה אחרי שיוף

 

רוב הצלקות, הנוצרות לאחר תאונות או חבלות, בולטות בגלל שיגשוגה של רקמת החיבור הקשורה בתהליך ריפוי הפצע. לעומת זאת צלקות מפצעי הבגרות (אקנה) הן בדרך כלל שקועות, גודלן כגודל של ראש סיכה עד לקוטר של 2 עד 3 מ"מ, והן יוצרות פגמים דמויי מכתש בעור. פצעי הבגרות מתפתחים בדרך כלל בעור שמנוני שאינו מגיב בצורה יעילה לקילוף כימי. לכן מעדיפים את השיוף.

 

לא כל איזור בגוף מגיב היטב לשיוף. השיטה נועדה בעיקר לשיפור צלקות באיזור הפנים, אבל לא בכל מקום בפנים. עור העפעפיים, למשל, הוא עדין ודק מדי, ואין אפשרות טכנית לשייפו. השיוף אינו מעלים לחלוטין את הצלקת, אבל מטשטש את ההבדל בינה לבין העור הרגיל באיזור. אם הצלקת בולטת על פני העור, השיוף משטיח אותה ואם היא עמוקה, השיוף משטיח את העור סביבה עד שנוצר מראה הומוגני.

 

יש להזהר משיוף עמוק מדי העלול לגרום להצטלקות ולכן, במקרים מסוימים מעדיפים לחזור על הטיפול יותר מפעם אחת. יש לחזור ולהבהיר לפונה לשיוף שאכן יהיה שיפור מסוים, אבל אין לטפח אשליות. צלקות שטחיות כמעט ותעלמנה ואילו צלקות עמוקות תעשינה שטוחות יותר ופחות בולטות לעין, אבל לא ניתן להעלימן כליל. באיזורים ששוייפו עלולים להתפתח שינויי צבע (בהיר או כהה), אך סיבוך זה נדיר בהשוואה לקילוף כימי עמוק.