מתיחת פנים

(Rhytidectomy, Facelift)

פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.

כללי

הניתוח למתיחת פנים יכול להכלל בקטגוריה של הנסיונות לעצור את שעון הזמן, אבל יש להדגיש שניתוח זה אינו עוצר את תהליך ההזדקנות. ע"י הסרת עור רפוי ומיותר וע"י חיזוק השרירים ושאיבת הצטברויות של שומן מיותר מאזור הפנים והצוואר ניתן להצעיר את המראה, אך לא למנוע את המשך התהליך הטבעי של הזדקנות והתבלות העור.


שילוב של מתיחת פנים, שאיבת שומן בצואר, והגדלת הסנטר.

 

מה משפיע על תוצאות הניתוח?

אי-אפשר להחזיר את הנעורים ולהסיר את כל הקמטים, אבל ניתן להצעיר את המראה הכללי בעשר עד חמש עשרה שנים. התוצאה של הניתוח מושפעת בראש וראשונה מסוג העור. האם העור הוא עור שמנוני ועבה, גמיש, או עור דק הנוטה לקמטים דקים כמו אקורדיון? גם לתורשה תפקיד נכבד. גורמים נוספים המשפיעים על התוצאה - תזונה נכונה ואורח חיים. האם הרבית בצעירותך לחשוף את עורך לקרני השמש המזיקות? הנזק בשיזוף לא-מבוקר הוא נזק מצטבר שתוצאותיו ההרסניות מתגלות רק לאחר שנים. האם הנך מרבה לעשן? לשתות משקאות אלכוהוליים? מסתבר שגם העור הוא בבואה לאורח חיים.

 

באיזה גיל מקובל לשקול מתיחת פנים?

טווח הגילים המקובל הוא בין 40 ל-75, כשכל מקרה נבדק לגופו. בארה"ב הגיל הממוצע למתיחת פנים הוא 48, אבל הנטייה הרווחת היא להקדים את הניתוח. בישראל עדיין לא נערך מעקב מסוג זה, אבל מתוך הניסיון בשטח עולה שהגיל הממוצע אצלנו גבוה יותר, בדרך כלל לאחר גיל 50. אחד הקריטריונים להחלטה הוא ההרגשה שסימני ההזדקנות מתחילים להפריע לך, לך ולא לאיש זולתך. זהו ניתוח גדול יחסית וכדאי לדעת שלפעמים יש סיבוכים, אף כי מספרם זעום. ברוב המקרים הבעיות נפתרות. אבל לפני שנוקטים צעד זה, יש לשקול, לברר ולהחליט- והעיקר לדעת שאתם אכן רוצים בנתוח, אתם ולא זולתכם.

 

קילוף עור ומתיחת פנים

כאן המקום להבהיר מהו ההבדל בין קילוף עור ומתיחת פנים. הקילוף נועד להסיר כתמים, קמטים עדינים וחריצים בעור, אבל אין הוא תחליף אלא השלמה למתיחה, המסירה את העודפים הבאים לידי ביטוי בצורת קפלי עור, עור תלוי, מדולדל וצונח. אם מחליטים שיש צורך במתיחת פנים ובקילוף עור לכל הפנים, כדאי להמתין כחצי שנה עד שנה בין פעולה לפעולה ואין זה משנה איזו משתי הפעולות מבצעים תחילה.

 

מהלך הניתוח

המנתח מצייר את קו החתך, המתחיל בתוך השיער (איור 2), מעל לרקה ומשם יורד לאורך קו החיבור הטבעי של האוזן לפנים, ממשיך מתחת לתנוך ועולה לעבר השיער והעורף. בעורף ניתן למקם את הצלקת מתחת לקו השיער או בתוכו. בניתוח מפרידים את שכבת העור מרקמות השומן והשריר, מותחים את העור לכיוון הרקות, האוזניים והעורף ומסירים את העור המיותר. פעם נהגו להסיר רק את העור העודף. כיום, מותחים ומקצרים גם את השרירים ואת מעטפת הרקמות העמוקות שמתחת לעור. נהוג לשהות בבית החולים יממה אחת.

 

לאחר הניתוח

את התפרים מוציאים בשלבים. מתחילים בד"כ ביום החמישי לאחר הניתוח, ולאחר שמונה עד עשרה ימים משלימים את הוצאת התפרים. בניתוח זה, חלק מן הצלקות הן חיצוניות ולכן נעשה מאמץ להסתיר אותן בקו השיער, מתחת ומאחורי תנוך האוזן. אולם אי-אפשר להעלים אותן כליל. הצלקת מאחורי האוזן היא בעייתית ולעיתים תהליך החלמתה איטי יותר, אך ניתן להסתירה בעזרת השיער. אפשר לחזור לפעילות יומיומית רגילה לאחר שבועיים-שלושה.

 

קווי חיתוך אפשריים בניתוח מתיחת פנים א. (ימין) - החתך מתחת לקו השיער. ב. (שמאל) - החתך בתוך השיער.

 מתוך "עיצוב אנושי - ספר הניתוחים הפלסטיים", בהוצאת כתר.