ניתוח שדיים של גברים

(Gynecomastia)

פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.

גיניקומסטיה היא התפתחות של חזה נשי אצל הגבר. מקור השם ביוונית. גיניקו - נשי, מסטיה - חזה ומכאן חזה נשי. לכל גבר יש כמות מסוימת של רקמת שד מנוונת מתחת לפטמה. בתקופת ההתבגרות מורגשת לעתים התנפחות באזור הפטמות הנובעת כנראה מהפרשת הורמון האסטרוגן והיא נוטה להעלם תוך זמן מה. אבל יש מקרים בהם החזה של הנער בגיל ההתבגרות גדל ואינו נסוג באופן ספונטני ומקבל צורה וממדים של שדי אישה קטנים. תופעה זו גורמת מבוכה רבה, בושה, חרדה מפני השתתפות בשיעורי התעמלות וספורט, פחד מפני מקלחת משותפת והסתגרות. התרחבות כזו באיזור השדיים עלולה להצביע לעתים על בעיות רפואיות נוספות, כמו למשל חוסר איזון הורמונלי ולכן יש לערוך בירור מקיף כדי לגלות אם יש ממצא המעיד על סטיה וצורך בטיפול. שכיחות התופעה גבוהה כאמור בגיל ההתבגרות ורק אם אין נסיגה עצמונית לאחר גיל 17 כדאי לבדוק את הסיבה. ברוב המכריע של המקרים הבירור אינו מעלה דבר, כלומר לא מוצאים סיבה כלשהי לתופעה.


גבר בן 28 לפני ושנה אחרי ניתוח להקטנת השדיים

 

מהו הגיל המתאים לניתוח? הדעות חלוקות. יש הממליצים להמתין ולראות אם הנפיחות אינה נעלמת מאליה. אחרים סבורים שהנזק הפסיכולוגי, הפגיעה בדימוי הזכרי, הוא כל כך גדול שיש לטפל בתופעה מיד ולא להמתין. בכל מקרה מומלץ לשתף את הנער בהתלבטות ובהחלטה.

 

לפעמים קשורה הצטברות השומן באיזור השדיים בעודף משקל הגוף כולו. במקרים אחרים, לאחר דיאטה חריפה וירידה במשקל נוצר עודף עור שיש צורך להרחיקו באופן כירורגי. כמו החזה הנשי, כך גם החזה של הגבר מורכב מרקמת שומן ומרקמה של בלוטת שד. בבדיקה חיצונית, על ידי מישוש יכול הרופא להבחין בין רקמת השומן הרכה לבין הרקמה הבלוטית הקשה יותר. בהתאם לממצאים בוחרים את דרך הטיפול. במקרים שהשד מורכב בעיקר מריקמת שומן אפשר לבצע שאיבה ללא צלקת חיצונית.

 

העור באיזור זה הוא גמיש ומתכווץ בהדרגה. על מנת להחיש את ההתכווצות ממליצים, בתקופת ההחלמה, על חבישת לחץ המונעת התנפחות. אם בבדיקה מתגלה שרוב הרקמה היא של בלוטת השד, שאינה מגיבה לשאיבה בצורה המניחה את הדעת, אין ברירה אלא לנתח. ניתוח כזה כרוך כמובן בצלקת אותה מנסים להסתיר בגבול שבין ההילה לעור הנורמלי שמסביבה וכמעט שאינה גלויה לעין. במקרים קיצוניים, כאשר נוצר עודף עצום של עור שיש להסירו אין להמנע מצלקות הדומות לאלה הכרוכות בניתוח להקטנת שד אצל אישה.