השתלת שיער

(Hair Transplantation)

פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.

כללי

הניתוח להשתלת שיער הוא הניתוח המבוקש ביותר כיום בקרב גברים המגיעים אל המנתח הפלסטי. עורו של אדם מבוגר מכיל כ-5 מיליוני זקיקי שיער, שמתוכם למעלה מ-100,000 נמצאים על הקרקפת. שיעור צמיחת השיער בקרקפת היא 0.35 מילימטר ליום, או כסנטימטר אחד בחודש. איכות השיער וצורתו, כמו גם הנשירה והקרחת, הם חלק מהמטען התורשתי שכל אחד מאתנו נושא עמו.

לפני שפונים למנתח הפלסטי רצוי לבדוק שנשירת השיער אינה תוצאה של חסר איזון הורמונלי. מחלה סמויה או טראומה שאירעה סמוך לנשירה. אפילו אם מבחינה תורשתית יש כבר סימנים שהקרחת, גם אם תתמהמה בוא תבוא, הרי אם אי אפשר למנעה כליל אולי יש דרכים לעכב בעדה. אם נתבונן באנשים קרחים נראה שאפילו אצל בעלי קרחות גדולות, נדיר שכל השיער נושר. בדרך כלל נשארים שוליים של שיער בצידי הקרקפת, מעל האוזניים ומאחור, באיזור העורף. כל השיטות להשתלת שיער נועדו לנצל את האיזורים האלה כמקור התרומה להשתלה. מטבע הדברים, אנשים בעלי שיער סמיך, הם המועמדים הטובים ביותר להשתלת שיער.

אפשר לחלק את השיטות השונות להשתלת שיער, לשלוש קבוצות:
1. שתלי עור נושאי שיער.
2. מתלי עור נושאי שיער.
3. צמצום איזור הקרחת על ידי ניתוח ושימוש במותחני עור.

שתלי עור נושאי שיער

הטכניקה השכיחה, הפשוטה והיעילה ביותר היא העברת שתלי שיער מהעורף אל קדמת הקודקוד. נוטלים עיגולים קטנים בקוטר של 4 עד 4.5 מילימטר של פיסות עור המכילות, כל אחת, כ-15-10 זקיקי שיער (הנקראים "פקקים"), ומשתילים אותן לתוך נקבים שיוצרים במקומות אליהם רוצים להעביר את השיער. השתל שהוכנס נחבש למשך 24 עד 48 שעות.

 

שתלי עור נושאי שיער ("פקקים") במהלך השתלתם באזור הקרחת

 

אין לצפות לצמיחה מידית של השיער. ההתאוששות של האיזור נמשכת שלושה עד ארבעה חודשים ואז מתחיל השיער לצמוח. האיזור התורם, נרפא בדרך כלל תוך עשרה ימים, ונשארות בו צלקות זעירות בגודל ראש סיכה קטנה, שהשיער הצומח מסביבן מסתיר אותן לחלוטין.

במקרים בהם אין מספיק שיער על מנת לכסות את כל הקרחת הממוצעת, יוצרים קו שיער קדמי, שממנו ניתן לסרק את השיער לאחור או לצד. חשוב לציין שאי אפשר לכסות את כל איזור הקרחת בפעולה אחת. כמו כן אי אפשר להעביר את שתלי השיער העגולים האלה בצפיפות רבה מדי מכיוון שהם זקוקים לרקמה נורמלית עם אספקת דם סביבה. השתל, מבחינה זו, הוא מעין טפיל שאינו יכול לחיות מטפיל אחר והוא זקוק לפסק זמן כדי להשלים את הסתגלותו לסביבה וכדי להזין שתל אחר בסמוך לו. בכל פעולה כזו מעבירים כ-50 שתלים ויש צורך בסידרה של שניים עד ארבעה טיפולים ותקופת רגיעה וצמיחה ביניהם. משך כל הטיפול הוא כחצי שנה עד שנה.

 

כיסוי משטח קרחתי באמצעות שלוש סדרות (כל סדרה צבע שונה) של העברת שתלי עור נושאי שיער.

 

בטיפול להשתלות שיער ההרדמה מקומית ולכן יכול הטיפול להערך במרפאה מצוידת היטב או בבית חולים בניתוח אמבולטורי, ללא אישפוז. הניתוח נמשך כשעה ויש לתכנן בקפידה את קו השיער הקדמי, כדי שלא יהיה ישר מדי ויעניק לאיזור צורה טבעית. כל ניסיון ליצור בלורית נערית בלתי אפשרי ובדרך כלל מעדיפים קו שיער נסוג, שייראה טבעי.

 

מימין: חודש לאחר העברת שתלי עור נושאי שיער. משמאל: שישה חודשים לאחר ההשתלה. צמיחת השיער ניכרת היטב.

 

העברת מתלי עור נושאי שיער

שיטה זו מבוססת על העברה של רצועות ארוכות של עור משוער מצידי הקרקפת אל אזור הקרחת, תוך שמירה על מקור אספקת הדם שלהם. אולם כך נוצר קו שיער פחות טבעי התחום על-ידי צלקת ישרה ולכן יש לשלב גם כאן שימוש בשתלי עור קטנים, על מנת לטשטש את קו הצלקת.

הקטנת שטח הקרחת ושימוש במותחני עור

אפשר להקטין את שטח הקרחת על ידי כריתה של חלק מהעור הקרח באמצעות שימוש בטכניקה של מתיחת רקמות. מחדירים מותחנים, מעין בלונים העשויים מסיליקון גמיש, מתחת לעור הקרקפת, מנפחים אותם בהדרגה במשך מספר שבועות, ויוצרים כיס המותח את העור ומגדיל על-ידי-כך את שטחו. בעצם, מכניסים את הקרקפת "להריון". כשהעור מתוח דיו, מוציאים את הבלון, מסירים את עודף העור הקרח ופורסים במקומו את העור המשוער והמנופח על פני איזור הקרחת שצומצמה. טיפול זה דורש ניתוח ראשוני של הכנסת הבלון, תקופה ממושכת יחסית של ניפוח (כחודשיים שלושה) על ידי הזרקת תמיסה פיסיולוגית (מידי שבוע) לתוך שסתום הקשור לבלון ומצוי מתחת לפני העור.

 

כיסוי קרחת צלקתית (כויה בילד) ע"י העברת מתלי עור ושימוש במותחן רקמות. מימין: קרחת בעקבות כויה. במרכז: העברת רצועות עור משוער מצידי הקרקפת לקדמת הראש. משמאל: שבע שנים לאחר הטיפול.

 

הפעולה הבאה היא ניתוח נוסף של כריתת הקרחת ופריסת העור שנופח. יש איפוא להתאזר בסבלנות ובנכונות להקריב זמן, בו לא נעים להסתובב בין הבריות בגלל הבליטה הנובעת מהבלון המנופח. בנוסף לכך הטיפול כרוך בהוצאה כספית לא מבוטלת. שביעות הרצון מהתוצאות של השיטות השונות תלויה בציפיות ובאיכות השיער ולא רק במיומנות הרופא. שיטת השתלת השיער על ידי שתלים קטנים היא פחות מסובכת. הסיכון הוא מינימלי וההרדמה מקומית, אבל יש צורך בסבלנות רבה, כי הפעולות החוזרות ונשנות נמשכות תקופה ממושכת יחסית. באיזה שיטה לבחור תוך כדי הבדיקה והשיחה עם הרופא, בוחרים בטיפול המשלב את הצרכים עם השיטה המתאימה. במקרים רבים מעדיפים את השיטה הפשוטה יותר של השתלת שיער באמצעות שתלי עור קטנים.