פטמה שקועה

(Inverted Nipple)

פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.


אחת הבעיות האסתטיות הקשורה בשדיים ומטרידה נשים רבות היא בעית הפטמה השקועה. זהו מצב שבו פטמת השד אינה בולטת מעל פני השטח אלא להיפך, שקועה בתוך גומה ונראית כמו טבור.

פטמה שקועה

 

הפגם הוא פגם מולד שמקורו בשלב ההתפתחות של העובר ברחם אימו. אם הפטמה השקועה מופיעה רק לאחר גיל ההתבגרות, לאחר גמר התפתחות השדיים, הסיבות יכולות להיות אחרות ויש להיוועץ ברופא. לעתים הפטמה שקועה רק בשד אחד ולכן נוצרת אסימטריה בין השדיים, המגבירה את התיסכול ביחסים שבינו לבינה.

 

בנוסף לפגם האסתטי מתלווה לפטמה השקועה גם הפרעה תיפקודית, לא רק ביחסי המין אלא בעיקר באי-היכולת להיניק. במהלך הבדיקה מנסה הרופא לראות אם ניתן לשלוף את הפטמה החוצה על-ידי לחץ מתאים על השד והעטרה. הבדיקה מגלה אם הפגם האנטומי מתבטא בחוסר רקמה תומכת בבסיס הפטמה, או שבנוסף לכך צינורות ההפרשה הקצרים של בלוטת השד משמשים מעין רסן המונע את בליטת הפטמה.

 

פטמה שקועה לאחר ניתוח

 

יש יותר מדרך אחת לתיקון הפגם הזה וההתחשבות ברצונה של האשה להיניק מהווה חלק עיקרי מן השיקול הרפואי של המנתח בבואו לבחור את השיטה. אם סיבת הניתוח היא קוסמטית בלבד, הרי שהוא קל יותר ויעיל, כי אין צורך לשמר את צינורית ההפרשה של בלוטת השד. אם הסיבה היא הרצון להיניק, יש להקפיד על שלמות הצינוריות. במקרים אלה, לא תמיד ניתן לגרום לבליטה מירבית של הפטמה, אלא רק לבליטה חלקית והתוצאה עלולה לאכזב במקצת. זהו ניתוח קטן יחסית הנערך בהרדמה מקומית ללא אישפוז.