זריקות קולגן

לתיקון פגמים בעור

פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.


הקולגן הוא חומר חלבוני המופק מרקמת חיבור של בעלי חיים ומוזרק לתוך העור על מנת למלא קמטים דקים, חריצים וצלקות שקועות. השימוש בזריקות קולגן יעיל במיוחד בקמטים שלצידי האף (בין השפתיים והלחיים), בזוויות הפה, בגביני העיניים (אותם תלמים הנוצרים בין הגבות) ובקמטים הדקים האנכיים בשפתיים, בפרט בשפה העליונה. הזריקות אינן מסלקות את הקמטים אלא ממלאות אותם לזמן קצוב. חשוב להדגיש שהפתרון זמני בלבד, כי החומר נספג בגוף כעבור שישה חודשים עד שנה.


הזרקת קולגן למילוי החריץ שבין צידי האף לקצות הפה

 

מי שמחליט להסתייע בזריקות אלה צריך לדעת מראש שעליו לחדש את הטיפול מידי חצי שנה עד שנה. כשלושה אחוזים מהמבקשים זריקות קולגן מפתחים אלרגיה לחומר, לכן יש לערוך בדיקת ביקורת. תוך 72 שעות מתברר אם אכן מתעוררת תגובה אלרגית ראשונית. יש לחזור לביקורת כעבור ארבעה שבועות, כי לפעמים התגובה מתעוררת רק מאוחר יותר.

 

יש איזורים בפנים המגיבים ביתר יעילות לחומר הזה, אבל באיזורים אחרים, כמו בין העיניים או באיזור המצח, קשה לעתים להשיג את מידת המילוי הרצויה, כי חלק מהחומר בורח דרך פתחי הבלוטות ואינו נשאר במקום ההזרקה.

 

יתרונה של השיטה בפשטותה, אין כמעט תופעות לוואי והתוצאות, גם אם הן זמניות, משביעות רצון. לבעית הקמטים הדקים מעל השפתיים מומלץ פתרון אחר - הקילוף הכימי. כמו כן, עדיף לטפל בצלקות לאחר אקנה בעזרת שיוף.