ניתוחים פלסטיים בגברים


פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.

קיימים הבדלים אחדים במבנה האנטומי של רקמת עור הפנים בין הגבר לאשה, הנובעים כנראה מהשפעות הורמונליות. עורו של הגבר עבה יותר, גמיש, משוער ועשיר בבלוטות חלב. גם אספקת הדם בעור הגבר עשירה יותר והוא מהודק לרקמות שמתחתיו באמצעות רצועות עדינות של רקמת חיבור. לרוב ההבדלים הללו אין השלכות מהותיות על מהלך הניתוח, אבל הן משפיעות על בחירת השיטה. למשל, בניתוח למתיחת פנים, העובדה שעור הגבר משוער והוא מתגלח, דורשת תיכנון שונה במקצת של החתך ומגבילה במידה מסוימת את כמות העור העודף שניתן להרחיק בניתוח. איננו רוצים להעביר, יחד עם המתיחה, עור משוער לאיזורים שבהם אין הוא נמצא באופן טבעי, כמו האיזור שמאחורי האוזן. הרי לא נאלץ גבר כזה לגלח יום יום גם את האיזור שמאחורי האוזניים... לכן, ההרחקה של עודף העור אצל הגבר מבוקרת יותר ומתיחת הפנים שמרנית יותר.


ניתוח אף

ככלל אפשר לומר שגישה שמרנית היא המאפיינת את ניתוחי האף אצל גברים. מטרת הניתוח אינה ליצור שינוי דרסטי בפנים, אלא לנסות ולעצב אף טבעי ככל האפשר. העור אצל הגבר הוא עבה יותר, שמנוני ופחות גמיש. עובדה זו מקשה על העיצוב מחדש, בעיקר באיזור קצה האף. בגלל אספקת הדם המוגברת יש נטייה גדולה יותר לדימום במהלך הניתוח והנפיחות בתקופת ההחלמה בולטת יותר, אם כי היא נעלמת בהדרגה.

 

הקטנת אף בגבר צעיר

 

חשוב לשמור על זווית של כ-90 מעלות בנקודת החיבור שבין האף לשפתיים במהלך הניתוח, כדי לא ליצור אף סולד מדי, המעניק לפנים אופי נשי. הצדודית נקבעת במידה רבה על ידי הסנטר ולא רק על ידי החוטם, חשוב לתת את הדעת, גם אצל גברים, על היחס שבין השניים. רק בודדים מבין אלה הפונים לניתוח אף, ערים לתרומה של הסנטר להרמוניה של הפנים ומודעים לשינוי שהוא עשוי לגרום.

 

מימין: אף גברי - זוית של כ-90 מעלות בין הגבול התחתון של האף לבין השפה העליונה. משמאל : אף נשי - הזוית כהה יותר.