מחלות זיהומיות של העור

 ד"ר דן בן-אמתי,

מנהל היחידה לדרמטולוגיה פדיאטרית, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

מחלות חיידקיות

Folliculitis

מחלה זיהומית חיידקית המערבת את זקיקי השיער ובאה לביטוי כפוסטולות עדינות ובמרכזן שערה.

נגרמת ע"י חיידק סטפילוקוק זהוב. בצורה השטחית השערה מעוגנת היטב ואינה יוצאת בקלות והפריחה חולפת בלי להותיר צלקת. בצורה העמוקה השערה נתלשת בקלות והפריחה מותירה אחריה צלקות.

הטפול - אנטיביוטיקה מקומית או סיסטמית.

Furunculosis

מורסה סביב זקיק השערה. שכיח בעיקר בצוואר, בתי שחי ועכוזים, בדרך כלל חולף עצמונית. החיידק הגורם - סטפילוקוק זהוב.

  • גורמי רקע - מקומית - פגיעה בשלמות העור - שפשוף, דרמטיטיס, הזעת יתר, גילוח.
  • סיסטמית - מחלות רקע המגבירות שכיחות זהומית חיידקים כמו אלכוהוליזם, סכרת, תת תזונה, דלקת עור אטופי, מחלות חסר חיסוני.

הטפול כולל מתן כיסוי אנטיביוטי וביצוע ניקוז כירורגי. במצבים בהם יש ארועים חוזרים של פורונקוליזיס, יש לחפש מקור אישי או משפחתי לפיזור סטפילוקוק - המקום השכיח בנחיריים.

מחלת  Staphylococcal Scalded Skin Syndrome - Ritter

המחלה מופיעה בעיקר בתינוקות, והיא נדירה אחרי גיל 10 שנים.

הגורם הוא סטפילוקוקוס זהוב המפריש את האקסוטוקסין (Exfoliating) אשר גורם לתופעות במחלה. את הפריחה יכולה להקדים תקופת פרודרומה קצרה (חום, חולשה, אי שקט ורגישות של העור). הפריחה מתחילה ככתמים אדמדמים בפנים, בצוואר, בבתי השחי ובמפשעות. בהמשך, הפריחה מתפשטת לשאר אזורי הגוף ומופיעות בועות מלאות בנוזל צלול. חלקים גדולים של העור מתקלפים ונוצרים גלעים רחבים של העור - תחילה באזורי הקפלים ובהמשך בכל שטחי הגוף. יומיים או שלושה אחר כך האזורים הללו מתייבשים, ומופיעה דסקואמציה - קילוף משני.

פרט לממצאים בעור ייתכנו תופעות נוספות: דלקת גרון, דלקת לחמית, והרס של רירית הפה. חלק מהחולים עלולים להיראות סובלים מאוד. החלמה מופיעה בדרך כלל תוך 10-14 יום. הצורות הקלות מחקות את מחלת השנית (Scarlet Fever). החיידק המייצר את האקסוטוקסין איננו בעור, והוא יכול להימצא בלחמית העין, במעי או בלוע. תרבית יש לקחת מכל המקומות שבהם הוא עלול להימצא, וגם מהדם. תרבית מהבועות שלילית.

הטיפול הסיסטמי (דרך הפה או הווריד) צריך לכסות זנים של סטפילוקוקס אשר יציבים לפנצילין. אין צורך בטיפול אנטיביוטי מקומי, אך חשוב לבצע שטיפות של העור (עם סלין) או רטיות עם Silver Nitrate. בשלבי ההחלמה ניתן להשתמש במשחות שומניות כדי להקטין את איבוד הנוזלים דרך העור.

הסיבוכים כוללים: התייבשות (מאיבוד נוזלים דרך העור), חוסר שיווי משקל של מלחי הגוף, הפרעות באיזון החום, דלקת ריאות, צלוליטיס וספסיס. אם לא מופיעים סיבוכים, החלמת העור שלמה (ללא צלקות).

אימפטיגו - Impetigo Contagiosa

מחלה זיהומית של העור הנגרמת בדרך כלל על ידי חיידק סטרפטוקוק פיוגנס או סטפילוקוק זהוב.

המחלה מופיעה בעיקר באזורים חשופים כבועה בעלת גג עדין הנבקעת במהירות ומותירה גלע (Erosion) המכוסה גלד בצבע דבש. שכיח פיזור עצמי לאזורים אחרים בגוף. חלק מהחיידקים הגורמים לאימפטיגו הינם נפריטוגנים כלומר גורמים לתהליך דלקתי חריף של הכליות. בשל הסיכון של פגיעה כלייתית, יש חשיבות רבה במתן טפול אנטיביוטי - מקומי או סיסטמי כנגד סטרפטוקוק וסטפילוקוק בחולים אלה.

שושנה - Erysipelas

מחלה זיהומית חיידקית חריפה בעור, המתאפיינת במהלך מקדים של חולשה, צמרמורת וחום, כאבי ראש והקאה, בהמשך לאחר שעות מופיע הנגע העורי - כרובד מורם אדום סגול בעל שוליים מורמים וחם למגע. המיקום השכיח בשוקיים אך המחלה יכולה להופיע בכל מקום בעור.

בד"כ לא ניתן לזהות את גורם המחלה בתרביות, אם כי הגורם השכיח הינו סטרפטוקוק פיוגנס או סטפילוקוק זהוב.

הטפול בשושנה הינו אנטיביוטי סיסטמי במתן פומי או תוך ורידי. לאחר ההחלמה יכול להישאר שינוי בגוון העור ובצקת של האזור המעורב (Lymphedema). לעיתים יש נטיה להישנות שושנה באזור שנפגע ע"י שושנה בעבר - במקרה זה של שושנה חוזרת, יש מקום למתן טפול אנטיביוטי קבוע וממושך.

מחלות ויראליות

שלפוחיות חום - Herpes Simplex

מחלה שלפוחתית חריפה הבאה לביטוי כקבוצת שלפוחיות על בסיס רבדי אדום בצקתי, בדרך כלל באזור מעבר ריריות –עור (בעיקר בשפתיים). טרם הופעת הפריחה שכיחה תחושת גרד ועקצוץ. הארוע הראשון יכול להיות מלווה תמונה סוערת כולל חום גבוה. לאחר הופעת השלפוחיות הנגע כולו מתכסה בגלד חום. החלמה עצמונית נצפית תוך כשבוע. גורם המחלה נגיף Herpes Type 1. חלק מהחולים סובלים מארועים חוזרים של הרפס באזור הנגע הראשוני בעקבות גרויים שונים. השכיחים שבהם עליית חום (בזמן מחלה או חשיפה לחום חיצוני, מתח נפשי, מחזור, חבלה) גם כאן ההחלמה תוך כשבוע.

הטפול בארוע הראשון עם תכשיר אנטי ויראלי (Acyclovir). בחולה הסובל מארועים חוזרים של הרפס אין צורך בטפול, אך במקרה של ארועים תכופים, ניתן לשקול מתן טפול ממושך ב- Acyclovir במינון נמוך למשך מספר חודשים.

שלבקת חוגרת - Herpes Zoster

נגרם על ידי נגיף Varicella Zoster (גם הוא מקבוצת ה-Herpes). לאחר זהום ראשוני באבעבועות רוח (Varicella) המתרחש בדרך כלל בגיל הילדות - הנגיף נשאר בצורתו הרדומה בשורשי מערכת העצבים. כעבור זמן (אפילו עשרות שנים) נגרמת הפעלה של הנגיף ומתפתחת התמונה של שלבקת חוגרת. טרם הופעת הפריחה, החולה סובל מגרד רגישות וכאב באזור בו יופיע הנגע העורי. בהמשך הופעת פריחה שלפוחתית על בסיס רבדי אדום ובצקתי בפיזור דרמטום (קטע של העור המעוצבב על ידי עצב יחיד והמיוחד בכך שאינו חוצה את קו האמצע).

הטפול כולל מנוחה, טפול משכך כאבים ומתן תכשיר אנטיויראלי (Acyclovir). כ-25% מהחולים סובלים לאחר חלוף המחלה העורית מכאב עז באזור - Neuralgiaהיכול להתמיד חודשים ארוכים ומחייב מתן טפול במשכך כאבים.

יבלות - Warts Verrucae

תופעה עורית זו נגרמת על ידי וירוס (מסוג DNA). הוא גורם לוורוקות (פפילומות) בעור ובריריות (על מיתרי הקול). רוב המקרים מתבטאים בתקופת הילדות וההתבגרות. ההדבקה נעשית באמצעות מגע ישיר, ולאחר מכן קיימת הדבקה עצמית. הדגירה ממושכת: חודש עד 8 חודשים. התגובה של הנוגדנים אינה תורמת לחיסון.

הצורה השכיחה (Verruca Vulgaris) מופיעה כפפולות מורמות, ובעלות שטח פנים גס לא רגולרי. דרך כלל הן מופיעות באצבעות, בגב כף היד, סביב הציפורניים, בברך ובמרפק. כשהן סביב האצבעות הגבולות אינם חדים והן מסוגלות לחדור מתחת לציפורן ולהפרידה מבסיסה.

Verruca Planae - בצורה זו הנגעים הם פפולות שטוחות מבריקות בגודל 2-3 מ"מ. בד"כ הנגעים מרובים ומפוזרים בעור הפנים או בגב הידיים.

צורה חשובה היא ה-Condylomata Acuminata. הפפילומות מופיעות ברירית אברי המין. לעיתים הן עלולות לסתום את פתח השופכה (האורטרה). אם לא ניתן טיפול הן גדלות ויוצרות מסה גדולה. העברת המחלה היא בצורה מינית - Venereal Warts. נגעים עלולים להופיע גם בשפתיים, בחניכיים ובלשון. זנים מסויימים הגורמים לקונדילומטה הם מסרטנים.

יותר ממחצית הנגעים נעלמים בצורה ספונטנית תוך שנתיים. רצוי לטפל בנגעים הללו כדי למנוע הדבקה עצמית והדבקת הסביבה. מכיוון שהנגעים תוך אפידרמלים, הסרתם לא גורמת לצלקות. ניתן לגרדם או לצרוב אותם עם CO2 Laser או חנקן נוזלי. ניתן להשתמש בריכוזים גדולים (10%-17%) של חומצה סליצילית או חומצה לקטית - שיטה זו פחות גורמת לכאבים, אך הריפוי איטי יותר.

בקונדילומטה-אקומינטה, מומלץ הטיפול בפודופילין (25%) - מורחים למשך 4-6 שעות ולאחר מכן שוטפים. במקרים עקשניים ניתן לצרוב את הנגעים על ידי חנקן נוזלי. יש להזהר בכל המקרים שלא להזיק לעור הבריא שמסביב.

בשנים האחרונות הוחל שמוש בתכשיר מקומי Imiquimodהפועל מקומית על מערכת החיסון.

Molluscum Contagiosum

גם זו מחלה דלקתית וירלית שכיחה של העור. היא נגרמת על ידי וירוסמסוג DNA. המחלה מועברת באמצעות מגע ישיר עם אדם חולה, ולאחר מכן תיתכן הדבקה עצמית. תקופת הדגירה ארוכה: 2-8 שבועות.

הנגעים הם פפולות בקוטר 1-5 מ"מ, קמורות בודדות, בצבע העור או בצבע לבן. אופייני שקע מרכזי שדרכו ניתן על ידי לחיצה לגרום להוצאת חומר גבינתי. הנגעים יכולים להופיע בכל מקום, ובמיוחד בפנים, בצוואר, בעפעפיים, בבתי השחי ובירכיים. ניתן לעתים למצוא אותם באיברי המין או במפשעות של מתבגרים, ביחד עם מחלות מין נוספות.

הנגעים חולפים ללא טיפול תוך מספר חודשים עד שנים, אך מומלץ לסלקם כדי למנוע הדבקה עצמית או הדבקה של הסביבה. במיוחד מסוכן זיהום זה לחולים הסובלים מחסר אימוני, כי הוא עלול לגרום אצלם למחלה מפושטת וקטלנית.

ניתן להסיר את הנגעים על ידי מחט או מלקחיים. את הבסיס שנותר ניתן למרוח ביוד. גם שימוש בחנקן נוזלי יעיל. באופן דומה ניתן להשתמש בתמיסה של בנזיל פראוקסיד 10% (כל יום למשך מספר ימים) או בחומצה טריכלורואצטית. רצוי לא לגרום לצריבה עמוקה מדי כדי לא ליצור לצלקות.

מחלות עור פטריתיות

פטרת עור שטחית נגרמת על ידי דרמטופיטים (Dermatophytes) שהינן קבוצה של פטריות האוהבות לחיות בסביבת חומר קרן, ולכן נמשכות לעור, שיער, וציפורניים העשירים בחומר קרן.

האבחנה של פטרת מבוססת על:

  • תמונה קלינית חשודה.
  • בדיקה מיקרוסקופית.
  • תרבית.

הזהוי המדוייק של סוג הפטריה הינו בעל חשיבות אפידמיולוגית או מחקרית, אך אינו משפיע על סוג הטפול.

גזזת - Tinea Capitis

זו הפטרת השכיחה ביותר בילדים ונדירה יחסית במבוגרים - הסיבה לנדירות המחלה במבוגרים אינה ידועה. המחלה באה לביטוי כמוקדים של חוסר שיער ובו השיער שבור קצר וכן ניתן לראות קשקשת עדינה.

לעתים התהליך דלקתי בצקתי ומפריש מוגלה כביטוי של רגישות יתר כנגד הפטריה. לשם ביסוס החדש הקליני ניתן להשתמש במנורה של אור אולטרה סגול (Wood’s Light) המביאה לזריחה טפוסית של האזור הנגוע. וכן בדיקה מיקרוסקופית ותרבית.

הטפול בפטרת השיער הינו תמיד סיסטמי מכיוון שטפול מקומי על פני העור והשיער אינו מבטיח חדירה יעילה של התרופה לעומק זקיק השערה:

  • גריפולין (Griseofulvin). טפול יעיל ביותר, ניתן למשך 2-4 חודשים או לפחות שבועיים, לאחר שתרבית חוזרת שלילית. במהלך הטפול יש לבצע ניטור חודשי של ספירת דם ותפקודי כבד.
  • Itraconazole, Fluconazole. בשנים האחרונות פותחו תרופות חדשות לטפול בפטרת שהינן נוחות יותר לנטילה, במיוחד לאור תכונתן להאגר בשכבת הקרן, ובכך מתאפשר קיצור משך נטילת התרופה. כל התרופות נגד פטריות הקיימות כיום במתן פומי - תוארו כגורמות להפרעה בתפקודי כבד (בשכיחות נמוכה מאוד) ולכן יש צורך בבצוע ניטור תפקודי כבד במהלך הטפול.

פטרת הציפרניים - Onychomycosis

פטרת הציפרניים נגרמת על ידי דרמטופיטים וכן על ידי סוגי פטריות אחרות. התמונה הקלינית דומה ולא ניתן להבדיל ביניהם על פי מראה הציפורן. מחלה זו פוגעת בעיקר במבוגרים, יתכן שהקצב המהיר של גדילת ציפרניים בילדים מונע את ההדבקה. בשל היות פטרת הצפורניים בעלת מהלך כרוני ועמידה לטפול, היא מהווה מקור לזיהומי פטריה חוזרים באזורים שונים בגוף.

הטפול בפטרת הצפורניים מהווה אתגר לחולה ולרופא המטפל. תכשירים מקומיים הינם בעלי יעילות מוגבלת, ובמקרה של מעורבות מספר צפוניים יש צורך במתן טפול סיסטמי.

כיום, יש בנמצא תכשירים אנטי פטרתיים במתן פומי בטוחים לשמוש, אשר יתרונם הגדול בכך שנאגרים בשכבת הקרן, ובכך שניתן לקצר את משך הטפול לכשלושה חודשים בלבד. כל התכשירים עלולים לגרום להפרעה בתפקודי הכבד (ארוע נדיר יחסית) ויש לכן הכרך בבצוע בדיקות מעקב אחר תפקודי הכבד במהלך הטפול.

Tinea Versicolor

זיהום פטרייתי כרוני של העור. שכיח בילדים. שכיח בארצנו. הפטריה האחראית למחלה: Pityrosprum Ovale, גורמת לכתם עורי בצבעים שונים. בבהירי עור הכתם יכול להיות בצבע אדמדם-חום, ובכהים ייתכן שהכתם יהיה בהיר או כהה. בכל מקרה, לאחר חשיפה לשמש הכתם אינו "משתזף" והוא נראה בהיר ובולט יותר על רקע העור השזוף שסביבו. הכתם בד"כ עגול, מכוסה קשקשת עדינה. הנגעים (או הנגע) נוטים להופיע בצוואר, בחזה עליון, בגב ובזרועות. בד"כ הם לא גורמים לסימפטומים ואין גרד. הפטריה שייכת לפלורה הנורמלית של העור, והיא גורמת למחלה כשקיימים גורמים מסייעים: הזעת יתר, רמת קורטיזול גבוהה בדם, מחלות חסר - אימוני, וקיימת גם נטייה (רגישות) גנטית.

המחלה שכיחה בעיקר במתבגרים ובמבוגרים צעירים. בבדיקת הנגעים תחת Wood’s Lamp ניתן לראות זריחה פלורסצנטית (בצבע זהב). האבחנה קלה באמצעות משטח עם KOH. קיימים תכשירים רבים אשר יעילים לטפול במחלה במתן מקומי וכן טיפול סיסטמי בתכשירים אנטי פטרתיים.