"המשקל הנכון":

שאלת מיליון הקילוגרמים

במשך שנים רבות, מתלבט האדם המודרני בשאלת משקל הגוף הנכון, המדדים לבחינת והערכת המשקל ביחס לגובה ועוד. להלן מספר מדדים מדעיים מובילים

עמוס גלעד,

מכון וינגייט

לפני זמן רב, היה מקובל לייעץ לאנשים כך לגבי המשקל הנכון שלהם: דאג שמשקלך בקילוגרמים יהיה שווה לגובהך בסנטימטרים, פחות 100. כלומר, אם גובהך 1.60 מ', ראוי שמשקלך יהיה 60 ק"ג; אם גובהך 1.90 מ', ראוי שיהיה 90 ק"ג. היתרון של ההנחיה הזאת היה הפשטות שלה.

בשנים האחרונות ממליצים לנו להשתמש ב"מקדם מסת גוף (BMI)": חלק את משקלך (בק"ג) בגובה שלך (במטרים) בריבוע. מקדם של 24 הוא טוב; מקדם של 25 מעיד על משקל-יתר.

לאותו אדם, בגובה 1.90 מ', שהקפיד על משקל של 90 ק"ג, יתברר שמקדם מסת הגוף שלו הוא  24.93 (90/[1.9]2=90/3.61=24.93), כלומר, הוא למעשה במשקל-יתר! אז מה נכון?

ומה לגבי נשים? ומה לגבי מתבגרים?

נתחיל בצד המעשי:
יש טבלאות מפורטות יותר - לנשים, לגברים, לצעירים ולצעירות. הטבלאות לבוגרים ובוגרות מתבססות על סטטיסטיקות של בתי חולים (בארה"ב), לגבי הסיכון הגדל עם המשקל, וזה מקנה לאזהרות הנובעות מהן אמינות מסוימת. הטבלאות לגילים הצעירים יותר משקפות למעשה את מצב הנוער האמריקאי, ואינן אומרות דבר לגבי ההיבטים השליליים של משקל רב יותר – הן מבטאות דעה של עורך הטבלה: ירצה, יאמר שמשקל בתחום הממוצע הוא כבר משקל-עודף; ירצה, יאמר שזה נכון רק כשמדובר במשקל המקביל לאחוזון ה- 60 (או ה- 55, או ה- 80: בחר את מה שנראה לך). לכן, אביא כאן רק את הטבלה לבוגרים ובוגרות:

גברים נשים משמעות
מתחת ל- 20.7 מתחת ל- 19.1 אנורקסיה
20.7-26.4 19.1-25.8 משקל תקין
26.4-27.8 25.8-27.3 מעט משקל - יתר
27.8-31.1 27.3-32.2 משקל - יתר
מעל 32.2 מעל 31.1 משקל - יתר מובהק
35-40 35-40 משקל - יתר חמור
40-50 40-50 סכנה  לחיים

ועתה, לצדדים העקרוניים:

אם אנו רוצים להעריך מבנה גוף באותו קנה מידה לאנשים בגובה ומשקל שונים, עלינו לחפש יחס שווה בין המשקל לחזקה השלישית של הגובה, לא השנייה! הדבר היחיד השווה בין אנשים שיש להם יחס זהה בין המשקל לחזקה השנייה של הגובה, הוא הלחץ במפרקים נושאי המשקל (חוליות עמוד השדרה והברכיים); אלא שזו אינה באמת הבעיה הכרוכה במשקל-יתר.

ואולם, החולשה העיקרית בשימוש ביחסי גובה/משקל לצורותיהם (חזקה ראשונה, שנייה או שלישית) היא בכך שהיא אינה מתחשבת בשאלה, איזה חלק מהמשקל נובע משומן, ואיזה מרקמות אחרות.

המשקל הנכון – ללא קשר לגובה או לרוחב (עוד גורם שלא הובא בחשבון: לא לכל האנושות יש אותו יחס בין גובה לרוחב) הוא זה שנובע מאחוז מועט (לא מועט מדי, אך פחות מהמקובל במרבית הציבור) של שומן, ואחוז גבוה של שרירים. משקל השלד (המרכיב הגדול השלישי של משקל הגוף) ממילא אינו נתון לשינויים. מסה שרירית רבה היא לא רק גורם מסייע בתפקוד במצבי מאמץ או חירום שונים, אלא גם גורם חשוב ביכולת לשמור על משקל הגוף הנכון מרגע שהושג.

שמירת משקל היא, בתמצית, היכולת לאזן בין האנרגיה שאנחנו מספקים לגוף כשאנו אוכלים, לבין זו שאנו מוציאים. בדרך-כלל חושבים רק על האנרגיה שמוציאים בעת פעילות גופנית, ושוכחים שחלק ניכר מהאנרגיה שאנו צורכים, נצרך דווקא בזמן מנוחה – שינה, ישיבה ליד שולחן, קריאה וכו'. בזמן מנוחה, רקמה שומנית אינה צורכת אנרגיה, אך רמה שרירית צורכת; אמנם לא כמו בעת מאמץ, אך עדיין בכמות לא מבוטלת. זה אולי "לא הוגן", אבל לאדם שאינו שמן, אלא שרירי, קל יותר להימנע מהשמנה מאשר לאדם שמן, הקרוב יותר ממילא למשקל-יתר.

איך נדע, מה אחוז השומן בגופנו, ומה נוכל לעשות, כדי שיהיה במידה הנכונה? זה כבר נושא לרשימה אחרת.


מכון וינגייט מספק שירותים מקצועיים לקהילת הספורט התחרותי, וכן מקדם את הפעילות הגופנית של כלל האזרחים: חובבי ספורט וכושר גופני, אורח חיים בריא, תזונה נכונה והרזייה.

אתר וינגייט - www.wingate.org.il - מוקדש לציבור כולו: ספורטאים, אנשי מקצוע, חובבי ספורט וגולשים מן השורה.