לידות מכשירניות

כיום כ- 7-10% מכלל הלידות מתבצעות על ידי מכשירים. מהן לידות מכשירניות ומהן הסיבות לשימוש במכשירים במאמר הבא.

דר' אוסקר סדן,

אחראי חדר לידה, מח' נשים ויולדות, המרכז הרפואי וולפסון


מבוא

כשאומרים לידות מכשירניות הכוונה היא ללידות בעזרת וואקום (שולפן ריק) ומלקחיים. בשלהי המאה ה-16, תחילת המאה 17 החל השימוש בלידות מלקחיים ואילו הפרסום הראשון של לידת ואקום הוא במאה ה-19. רק לאחר מלחמת העולם השניה קיבל השימוש בואקום תנופה. כיום כ- 7-10% מכלל הלידות מתבצעות על ידי מכשירים. רובן בעזרת ואקום ומיעוטן על ידי מלקחיים. בשנים האחרונות השימוש בואקום עולה ובמלקחיים יורד.

השימוש במכשירים מטרתו לעזור ליולדת בשלב האחרון של הלידה, והסיבות לכך יכולות להיות:

סיבות אימהיות:

  • מחלות כגון יתר לחץ דם, אסטמה, אפילפסיה ועוד.
  • עייפות.
  • חוסר שיתוף פעולה בשלב הלחיצות.
  • שלב שני של הלידה (שלב יציאת העובר) מוארך.

סיבות עובריות:

  • מצוקה עוברית.
  • צניחת חבל טבור.

לצורך הגברת יעילות הפעולה המכשירנית מומחי המרכז הרפואי וולפסון ממליצים על ביצוע הרדמה אפידורלית, (כ-65% מהלידות בחדר הלידה במרכז הרפואי וולפסון הם בעזרת הרדמה מסוג זה).

לפני התחלת הפעולה המכשירנית הרופא יוודא שצוואר הרחם בפתיחה גמורה, העובר במצג ראש, קרומי שק ההריון פקועים ושלפוחית השתן ריקה. תשומת לב מיוחדת תינתן על ידי הצוות הרפואי למיקום הראש בתעלת הלידה. אך ורק ראש עובר שנמצא נמוך בתעלת הלידה ניתן ליילוד על ידי מכשירים.

המלקחיים עשויים ממתכת וכוללים שני להבים המחוברים במרכזם. הם מונחים לצד ראש העובר. מכשיר הואקום מורכב מכיפה עשויה ממתכת או סילקון. הכיפה מונחת על החלק האחורי של הגולגולת ובעזרת צינור שמחובר למכשיר חשמלי, שיוצר לחץ שלילי, הכפה נצמדת לקרקפת. ילוד העובר נעשה במשיכה, בתאום עם הצירים, כמעט ללא הפעלת כוח. בכל מקרה של לידה מכשירנית מקובל לבצע חתך (אפיזיוטומיה) באזור החיץ (פרינאום) במהלך הפעולה.

הסיבוכים הקשורים בפעולות מכשירניות הם מועטים וחולפים ברוב המכריע של המקרים. סימנים קלים על הפנים בעקבות לידה מכשירנית ובצקת מתחת לעור הקרקפת (Caput) לאחר לידת ואקום נעלמים תוך 24-48 שעות. הציונים לחיוניותו של העובר (Apgarscore), הם טובים לאחר לידות מכשירניות והשהות בבית - החולים לאם ולילוד לא מתארכת.

ההחלטה והביצוע לגבי שימוש במכשירים נעשית בחדר - לידה אך ורק על ידי רופא בכיר שלו יש את הידע והניסיון המתאימים. יש לזכור שברוב המקרים לידה מכשירנית באה למנוע ניתוח קיסרי.


באדיבות מח' נשים ויולדות - המרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון
המחלקה מספקת מגוון שירותי איבחון וטיפול במיילדות וגינקולוגיה: חדרי לידה, מחלקה גינקולוגית, יחידה להריון בסיכון גבוה, יחידה לגינקולוגיה אונקולוגית, יחידת אולטרסאונד ויחידה להפריה חוץ גופית. במסגרת המחלקה מופעל גם המרכז הארצי לנפגעות תקיפה מינית.

לביקור באתר המחלקה: www.nashim.net