מחלת האנטרקס וההריון

בימים אלו, נושא הלוחמה הביולגית עולה לדיון ציבורי.
להלן מידע שימושי לציבור בנושא מחלת האנטרקס (גחלת), תוך שימת דגש על הבטים שונים של מחלת הגחלת והריון.

דר' צחי בן-ארויה,

מח' נשים ויולדות, המרכז הרפואי וולפסון


אני לוקחת אנטיביוטיקה כנגד אנטרקס וגיליתי כעת שאני בהריון. מה עלי לעשות?

זה חשוב ביותר שתמשיכי ליטול את האנטיביוטיקה שנרשמה לך לפי ההוראות. עליך גם ליצור קשר עם הרופא שלך ולדווח לו על הריונך. בשלב זה הם בודאי ישוחחו איתך על האנטיביוטיקה המומלצת להמשך הטיפול, אנטיביוטיקה שתגן עליך ועל עוברך מפני האנתרקס, אך גם תהיה בטוחה לאורך ההריון.

 

אני בהריון. איזו תרופה עלי לקחת בכדי למנוע אנטרקס?

לקיחת תרופה למניעת אנטרקס צריכה להתבצע רק לאחר שגורמי הבריאות או הביטחון במדינה הורו על כך. הבחירה בסוג האנטיביוטיקה תהיה בהתאם להנחיות מערכת הבריאות ותוך התחשבות בעברך הרפואי, במידת החשיפה והסיכון.

כיום יש 3 תרופות עיקריות הניתנות למניעת אנטרקס: ציפרופלוקסצין, אמוקסיצילין ודוקסיציקלין. הציפרופלוקסצין אפקטיבי כנגד אנטרקס, וככל הנראה אינו מזיק לעובר, אם כי אין עדיין מספיק ניסיון בשימוש בו במהלך ההריון ולכן בטיחותו אינה ודאית. הבטיחות של אמוקסיצילין לעובר מוכחת יותר, אולם יעילותו כנגד אנטרקס אינה אופטימלית. לפני כל רישום של אמוקסיצילין יש לודא כי החיידק אינו עמיד לאנטיביוטיקה זו (תהליך הנעשה ע"י שרותי הבריאות). דוקסיציקלין יכול לעיתים לגרום לבעיות בעצמות ובשניים של העובר, ולכן, אל לך לקחת דוקסיציקלין אלא אם יש מניעה מבחינתך לקחת את אחת התרופות האחרות או אם נתקבלה הוראה ישירה לכך משרותי הבריאות או הביטחון במדינה.

 

שמעתי שהרופאים אינם נוטים לרשום ציפרופלוקסצין לנשים הרות. למה זה קורה? למה ממליצים עליו לטיפול באנטרקס?

ככל הנראה ציפרופלוקסצין אינו גורם לבעיות משמעותיות בעובר, אולם אין מספיק ניסיון בשימוש בו בהריון, ולכן לא ניתן לאמר בודאות שהוא בטוח לחלוטין. השימוש בציפרופלוקסצין בהריון אינו בה נפוץ מכיוון שרב הזיהומים הנפוצים בהריון יכולים להיות מטופלים בתרופות אחרות שיעילותן ובטיחותן הוכחו לאורך שנים רבות. יחד עם זאת, מכיוון שאנטרקס היא מחלה המסכנת את חיי האישה ואת העובר, יתרונות השימוש בה עולים עשרות מונים על הסיכונים.

 

התחלתי לקבל ציפרופלוקסצין למניעת אנטרקס בעודי בהריון. האם ניתן להחליפו באמוקסיצילין?

בעתות מלחמה, כל החלפה של טיפול מניעתי לאנטרקס תעשה עפ"י הנחיות רשויות הבריאות במדינה או הנחיות שירותי הביטחון.

בעתות שלום, החלפת הטיפול תעשה על ידי הרופא המטפל ולאחר בדיקת רגישות החיידק לתרופה.

 

לחברותי לעבודה, שאינן הרות, נתנו דוקסיציקלין למניעת אנטרקס. האם דוקסיציקלין תרופה טובה יותר מציפרופלוקסצין?

אין עדות לכך שדוקסיציקלין יעילה יותר במניעת אנטרקס מציפרופלוקסצין. יחד עם זאת, ציפרופלוקסצין נחשבת לבטוחה יותר.

 

אני סובלת מצרבות במהלך ההריון. האם ניתן לקחת ציפרופלוקסצין ביחד עם נוגדי חומצה?

לא. לא ניתן ליטול ציפרופלוקסצין יחד עם נוגדי חומצה שכן יעילות התרופה פוחתת. אין ליטול נוגדי חומצה 6 שעות לפני ושעתיים אחרי לקיחת ציפרופלוקסצין.

 

אני מעוניינת להרות ורק התחלתי ליטול תרופות למניעת אנטרקס. האם ניתן להמשיך בנסיונות להרות תוך כדי לקיחת התרופה?

ההחלטה האם להרות תוך לקיחת טיפול לאנטרקס הינה שלך בלבד. יחד עם זאת מומלץ לדון עם רופאך על המשמעויות של טיפול אנטיביוטי מסוג זה בשלבי ההריון הראשונים. יש נשים שיעדיפו להמתין עם הנסיונות להרות עד לאחר הטיפול. באם החלטת שאינך מעוניינת להמתין עד סוף הטיפול, כדאי יהיה לא להשתמש בדוקסילין.

 

אני בהריון. מה לעשות אם התרופה היחידה המסופקת בזמן איום אנטרקס הינה דוקסיציקלין?

יש לזכור שאנטרקס הינה מחלה קטלנית היכולה להרוג. במידה והטיפול היחיד המוצע הינו דוקסיציקלין כמובן שיש לקחתו עפ"י ההנחיות שינתנו ע"י שרותי הבריאות והביטחון. משמעויות הטיפול למהלך ההריון ידונו בהמשך עם שירותי הבריאות המוסמכים.


באדיבות מח' נשים ויולדות - המרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון
המחלקה מספקת מגוון שירותי איבחון וטיפול במיילדות וגינקולוגיה: חדרי לידה, מחלקה גינקולוגית, יחידה להריון בסיכון גבוה, יחידה לגינקולוגיה אונקולוגית, יחידת אולטרסאונד ויחידה להפריה חוץ גופית. במסגרת המחלקה מופעל גם המרכז הארצי לנפגעות תקיפה מינית.

לביקור באתר המחלקה: www.nashim.net