הקאות ובחילות בהריון

תחילת ההריון מלווה לעיתים קרובות בבחילות והקאות. להלן מידע לגבי התופעה, סיבותיה ומס' כללים חשובים מנחים את הטיפול בנשים עם בחילות והקאות בתחילת ההריון.

דר' ש. גינת,

רופא בכיר, מח' נשים ויולדות, המרכז הרפואי וולפסון


תחילת ההריון מלווה לעיתים קרובות בבחילות והקאות שלרוב חלות בשעות הבוקר. התופעה שכיחה בכל העולם ללא הבדל גזע ודת בשכיחות של 50-80% מההרות. התופעה אינה מתחילה מיד עם ההתעברות אלא במתאם עם השרשת השליה ועם הפרשת רמות מתאימות של הורמוני שליה, בייחוד bhCG ואסטרוגן. התופעה בולטת ולעיתים אף מתבטאת בחומרה רבה יותר בהריונות מרובי עוברים, המאופיינת בעודף של רקמה שלייתית. יש הסוברים כי תופעה זו הינה מנגנון המגן על העובר ע"י הימנעות אימהית מתזונה מזיקה. לאחרונה נמצא קשר בין בחילות והקאות בתחילת ההריון ולבין זיהום של דרכי העיכול בחיידק Helicobacter pylori. לרוב בחילות והקאות בתחילת ההריון מתבטאות קלות וחולפות מעצמן בתום השליש הראשון להריון. אך אחת ל- 500 נשים יכולה לחוות את התופעה במשך כל ההיריון.

התבטאות קשה של התופעה בתחילת ההריון עם עמידות לטיפול המקובל קרויה Hyperemesisgravidarum. תסמונת זו מאופיינת בבחילות והקאות הגורמות לאובדן משקל, התייבשות והפרעה במאזן המלחים בגוף בייחוד של אשלגן. אבחנתו נעשית לאחר שלילת מחלות אחרות היכולות להתבטא בצורה דומה, כדוגמת: דלקת כיס המרה והלבלב, כיב פפטי ומחלות כבד ראשוניות. במקרים מסוימים גורמים נפשיים וחברתיים יכולים לתרום לחומרת התופעה, ולכן חשובה ההערכה והתמיכה הנפשית במצבים אלה.

מס' כללים חשובים מנחים את הטיפול בנשים עם בחילות והקאות בתחילת ההריון:

  1. שלילת מחלות אחרות הגורמות לבחילות והקאות. יש לזכור כי התופעה לרוב מסתיימת באופן עצמוני.
  2. אין להפחית בכמות צריכת המים למניעת התייבשות והחמרה, וההמלצה היא שתייה בכמויות קטנות (אפילו בכפיות) ולעיתים קרובות.
  3. במצבים מסוימים יש צורך גם באשפוז לקבלת נוזלים תוך ורידית ותיקון מאזן המלחים בגוף.
  4. תזונה לא מעוררת בחילה אם ניתנת בכמויות קטנות ולעיתים קרובות בעת הצורך.
  5. ניתן להקל בהתבטאות בחילות והקאות ע"י מתן תכשירים מדכאי הקאה הניתנים בהוראת רופא כדוגמת: Pramin ו- Phenergan.
  6. מבין השיטות הטבעיות להקלה על התופעה שימוש באקופונקטורה, ג'ינג'ר וויטמין B6 נמצאו כיעילים.

באדיבות מח' נשים ויולדות - המרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון
המחלקה מספקת מגוון שירותי איבחון וטיפול במיילדות וגינקולוגיה: חדרי לידה, מחלקה גינקולוגית, יחידה להריון בסיכון גבוה, יחידה לגינקולוגיה אונקולוגית, יחידת אולטרסאונד ויחידה להפריה חוץ גופית. במסגרת המחלקה מופעל גם המרכז הארצי לנפגעות תקיפה מינית.

לביקור באתר המחלקה: www.nashim.net