דלקות שתן בהריון

דלקת בדרכי השתן הינה הסיבוך הרפואי השכיח ביותר בהריון. שינויים תפקודיים נורמאליים בדרכי השתן כחלק מהסתגלות הגוף להריון מעלים את שכיחות הדלקות בדרכי השתן בנשים הרות, וקיימת חשיבות רבה לאיתור ולטיפול בדלקת בדרכי השתן עוד בשלביה הראשונים.

דר' ש. גינת,

רופא בכיר, מח' נשים ויולדות, המרכז הרפואי וולפסון

 

דלקת בדרכי השתן הינה הסיבוך הרפואי השכיח ביותר בהריון. דרכי השתן כוללים: כליות (מקום יצור השתן), שופכנים, שלפוחית שתן ושופכה. ככלל דלקת בדרכי השתן שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים עקב השוני באורך השופכה (בנשים אורך השופכה הוא 3-4 ס"מ, קצר פי 4 מאשר בגברים) ומהקרבה של פתח השופכה ללדן. מרבית הדלקות בדרכי השתן נובעות מחיידקי המעי ובייחוד מהזנים: Escherichia Coli, Klebsiella וכן Enterobacter.

שינויים תפקודיים נורמאליים בדרכי השתן כחלק מהסתגלות הגוף להריון, המתבטאים בזרימה איטית של השתן ונוכחות של סוכר בשתן מעלים את שכיחות הדלקות בדרכי השתן בנשים הרות.

דלקת בדרכי השתן בהריון מוגדרת ע"י נוכחות חיידקים מזן אחד בכמות משמעותית (יותר מ-100,000 חיידקים בסמ"ק) בבדיקת תרבית שתן. מאפיין זה בשלוב צורת הבעת התסמינים (הסימפטומים) מדרג את התבטאות התופעה ל- 3 דרגות חומרה.

דרגות החומרה

  1. Asymptomatic Bacteriuria - הדרגה הקלה ביותר אשר מתבטאת רק בבדיקת תרבית שתן חיובית ללא כל תלונות בשיעור של 2-7% מכלל ההריונות. ללא טיפול מצב זה יכול להחמיר ב-25% מהמקרים עד לצורה הקשה של דלקת הכליות.
  2. Cystitis - מתבטאת כדלקת של שלפוחית השתן עם תלונות של דחיפות, תכיפות וצריבה במתן השתן כתוספת לבדיקת תרבית שתן חיובית.
  3. Pyelonephritis - הדרגה החמורה ביותר מתבטאת כדלקת של הכליות ע"י שלוב של הנ"ל עם רגישות מותנית וחום גבוה. חל בכ-2% מכלל הנשים בהריון. שכיח יותר במחצית השנייה של ההריון ויותר בצד ימין. בצורתה הקשה יכולה לגרום לסיבוכים אימהיים המתבטאים בכשל נשימתי, אנמיה, פגיעה בתפקוד כלייתי וזיהום כלל מערכתי, ולסיבוכים עובריים כדוגמת לידות מוקדמות ומשקלי לידה נמוכים.

עקב התחלואה המשמעותית הן האימהית והן העוברית מדלקת כליות בהריון, קיימת חשיבות רבה לאיתור ולטיפול בדלקת בדרכי השתן עוד בשלביה הראשונים, לפני מעורבות הכליות. מסיבה זו אחת לחודש מומלץ לבצע בדיקת שתן כללית לכל אישה הרה. באם בבדיקה זו קיימת עדות עקיפה לנוכחות דלקת מבוצעת בדיקת תרבית השתן לאישור האבחנה.

כל דרגות החומרה של דלקת בדרכי השתן מחייבות טיפול. הטיפול כולל שתייה מרובה וטיפול אנטיביוטי. בעוד שבצורה הקלה הטיפול הינו פומי וקצר מועד, הרי שבצורה הקשה של דלקת הכליות הטפול האנטיביוטי ניתן תוך ורידי, ממושך ומחייב אשפוז. חזרה של דלקת בדרכי השתן גם בצורתה הקלה מחייב המשך טיפול אנטיביוטי לאורך כל ההריון.


באדיבות מח' נשים ויולדות - המרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון
המחלקה מספקת מגוון שירותי איבחון וטיפול במיילדות וגינקולוגיה: חדרי לידה, מחלקה גינקולוגית, יחידה להריון בסיכון גבוה, יחידה לגינקולוגיה אונקולוגית, יחידת אולטרסאונד ויחידה להפריה חוץ גופית. במסגרת המחלקה מופעל גם המרכז הארצי לנפגעות תקיפה מינית.

לביקור באתר המחלקה: www.nashim.net