משטח פאפ

Pap Smear Test

דר' שמעון גינת,

רופא בכיר, מח' נשים ויולדות, המרכז הרפואי וולפסון

פני השטח החיצוניים של עור הגוף מצופים בשכבת תאים גמישה הקרויים תאים קשקשיים (Squamous cells). תאים אלה הינם תאים שטוחים ורב שכבתיים המשמשים כמחסום בין הסביבה החיצונית לפנים גוף האדם. רק באזורי גוף המהווים פתח לסביבה החיצונית – חלל הפה, אברי מין ושתן, רציפות תאים אלה נפסקת עקב תנאי הלחות השוררים באזורים אלה. במערכת המין הנשית צוואר הרחם הינו איבר מעובה דמוי משפך, המשמש כפרוזדור צר בין אברי המין החיצוניים לפנימיים. במשטח החיצוני של צוואר הרחם, קרוב לפתח תעלת הצוואר, תאים קשקשיים של הלדן נפגשים עם תאים עמודיים (Columnar cells). התאים העמודיים הינם תאים גבוהים, חד שכבתיים, מפרישי ריר המצפים את תעלת צוואר הרחם עד לחלל הרחם. שינויים במרקם ריר צוואר הרחם בתקופת הביוץ עוזרים לתאי הזרע לחדור דרך תעלת הצוואר אל חלל הרחם.

נקודת המפגש בין התאים הקשקשיים לתאים העמודיים בשטח פני צוואר הרחם קרוי Squamo-Columnar Junction - SCJ. מרגע הלידה ועד תקופת הבגרות מיקום SCJ קבוע ולרוב מצוי במשטח הגלוי של צוואר הרחם. עליה בהפרשה הורמונאלית עם תחילת המחזור הוסתי בתקופת הבגרות גורמת לירידה בחומציות הלדן. שינוי סביבת הלדן לתווך חומצי גורם לפגיעה בתאים העמודיים העדינים. למניעת פגיעות חוזרות ונשנות בתאים אלה חלה המרה שלהם לתאים קשקשיים העמידים יותר לתווך חומצי. תהליך ההמרה של סוג תא עמודי לתא קשקשי קרוי – Metaplasia וחל כתגובת הסתגלות נורמאלית של התאים ללחץ הסביבתי. שינויים אלה דוחקים את SCJ עם הזמן לעבר תעלת צוואר הרחם.

Human Papilloma Virus - HPV, הינו נגיף המועבר מינית ונחשב לרוב כנגיף "שקט", שאינו גורם לתסמינים פרט להופעת יבלות באברי המין החיצוניים. מסיבה זו רק כ- 20% מהזיהומים בנגיף מאובחנים. מעריכים כי כ-50% מהאוכלוסייה המערבית נשאית של הנגיף. התאים החשופים במיוחד לפגיעה ע"י הנגיף הם תאים המצויים בתהליך ההמרה מתאים עמודיים לתאים קשקשיים בצוואר הרחם. עם חדירת הנגיף לתאים הוא משתלט באופן הדרגתי על תהליך החלוקה של התאים ע"י החדרת מקטע ה-DNA שלו לזה של התא האנושי. יכולת השתלבות הנגיף בכרומוזום של התא האנושי היא אשר קובעת את מהלך המחלה בכל אישה בנפרד. מוכרים יותר מ-50 סוגים של נגיפים אלה, אך רק מעטים בעלי כושר לגרימת סרטן צוואר הרחם.

השינוי הכרומוזומלי של התאים הנגועים ע"י הנגיף מתבטא גם ע"י שונות במראה התאים. המונח הרפואי המתאר את השינוי במראה התאים הנגועים הינו – Dysplasia. גבולות התאים פחות סדיר וגרעין התאים גדול מאוד. ללא גילוי וטיפול מוקדם תאים אלה מתרבים במשך מס' שנים עד להחלפת התאים הנורמאליים בשטח פני צוואר הרחם. התפשטות וחדירה עמוקה יותר של תאים אלה יכולה להוביל לסרטן צוואר הרחם.

היארעות סרטן צוואר הרחם בישראל הוא 6 מכל מאה אלף נשים. מחצית מהנשים הלוקות בסרטן זה מתות תוך 5 שנים למרות שכלול אמצעי הטיפול. מניעת המחלה אפשרית ע"י גילוי מוקדם של התאים הנגועים בנגיף בשטח פני צוואר הרחם, עוד לפני רכישת יכולת חדירה והתפשטות עמוקה יותר והופעת התסמינים.

בשנת 1920 רופא בשם George Papanicolaou גילה נוכחות תאים ממאירים של צוואר הרחם בהפרשות לדניות. מאוחר יותר הוא פיתח שיטה מהירה ופשוטה לזיהוי נוכחות של תאים לא תקינים מצוואר הרחם מדגימה המושגת מגרוד ללא כאבים של משטח צוואר הרחם. המונח – משטח Pap נגזר מקיצור שמו של George Papanicolaou. בביצוע הבדיקה באופן רוטיני ניתן לגלות עדות לתחילת המחלה בשלביה המוקדמים לפני הופעת התסמינים וגרימת הנזק עם אפשרות של ריפוי מלא. החל משנת 1950 ביצוע משטח Pap מהווה חלק מבדיקה רוטינית של הבדיקה הגינקולוגית, ושיעור התמותה מסרטן צוואר הרחם פחת עקב כך ב-70%.

דגימת משטח Pap מבוצעת תוך כדי בדיקה גינקולוגית רוטינית. לא רצוי שהבדיקה תילקח בעת דמם לדני. שפשוף של משטח צוואר הרחם ותעלת צוואר הרחם ע"י מטושים מיוחדים משיר תאים המושמים על משטח של זכוכית ונשלח לבדיקה ציטולוגית. מראה תאי צוואר הרחם תחת הסתכלות מיקרוסקופית קובע את תשובת משטח Pap לפי המלצות The Bethesda System משנת 2001 .

יש להתחיל בביצוע דגימת משטח Pap לכל הנשים החל מגיל 18 או עם תחילת פעילות מינית. לאחר תשובה תקינה של משטח Pap ראשונית חשוב לחזור על הבדיקה אחת ל-3 שנים. תשובה לא תקינה של משטח Pap מחייבת המשך בדיקה של צוואר הרחם בקולפוסקופיה.

ה-Colposcope הינו מיקרוסקופ בינוקולארי, המאפשר הסתכלות על צוואר הרחם בהגדלה פי 10. בדיקה זו מאפשרת זיהוי נגעים שונים של צוואר הרחם וחיפוש אחר מקור התאים הלא תקינים שאובחנו במשטח Pap.


באדיבות מח' נשים ויולדות - המרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון
המחלקה מספקת מגוון שירותי איבחון וטיפול במיילדות וגינקולוגיה: חדרי לידה, מחלקה גינקולוגית, יחידה להריון בסיכון גבוה, יחידה לגינקולוגיה אונקולוגית, יחידת אולטרסאונד ויחידה להפריה חוץ גופית. במסגרת המחלקה מופעל גם המרכז הארצי לנפגעות תקיפה מינית.

לביקור באתר המחלקה: www.nashim.net