דמם רחמי בלתי סדיר:

הסיבות והפתרונות

 ד"ר מיכאל אטלס,

 מומחה למחלות נשים, הפרעות פריון ומיילדות

מהו דימום רחמי בלתי סדיר?

משך מחזור הוסת (קרי: הזמן בין היום הראשון של הדימום הוסתי לבין היום הראשון של הדימום הוסתי הבא) התקין נע בין 21 לבין 35 יום. משך הדימום הוסתי התקין נע בין 2 לבין 6 ימים, ויש המגדירים כתקין גם וסת שארכו עד 9 ימים. כמות הדם הוסתי נעה בין 20 ל-80 סמ”ק למחזור. אבדן הברזל הממוצע למחזור הוא כ-16 מ"ג.

כל חריגה מממוצעים אלה יכולה להיחשב אי-סדירות במחזור: דימום ממושך, דימום בכמות גדולה (כמות הדימום על פי תיאור האישה או על פי מספר התחבושות המוחלפות אינה תמיד קלה להערכה), דימום בכמות קטנה מדי (“טפטוף”, “הכתמה”), דימום בין-וסתי, מחזור קצר מדי או ארוך יתר על המידה, או צירופים שונים של מספר הפרעות. לרשימה זו אפשר להוסיף גם דימומים רחמיים העלולים להופיע אחרי הפסקת מחזור הוסת, היינו דימומים שלאחר הבלות.

יש לזכור שלא כל דימום הנראה כאי-סדירות בווסת הוא אמנם כזה. מקור הדימום יכול להיות מאברי המין החיצוניים, מהנרתיק, מצוואר הרחם (לרוב יתבטא בדמם שלאחר יחסי מין), או בכלל ממקור חוץ-גינקולוגי (שלפוחית השתן או צינור העיכול) ולהופיע על החבישה.

יש להיות ערים לאפשרות זו במיוחד אצל נשים בגיל מתקדם.

האם דימום רחמי בלתי סדיר הוא תופעה נפוצה?

כן, אך הרבה נשים רואות באי הסדירות "טבע" או "גזירה משמים" ואינן פונות לטיפול. כ-15% מהנשים סובל מהתופעה לסוגיה השונים, והיא מהווה סיבה לכ-50% מהפניות למרפאות או חדרי מיון גינקולוגיים.

מי סובלת מדימומים בלתי סדירים? האם קיים מאפיין של גיל, או מבנה גוף, או מצב נפשי?

כל אישה, מזמן הופעת המחזור הוסתי, וכאמור גם בגיל הבלות, עלולה לסבול מדמם רחמי בלתי סדיר. פוגשים אותם יותר בגיל ההתבגרות, ושוב בעשור החמישי, שהוא על פי רוב העשור האחרון טרם הפסקת המחזור. נשים שמנות נוטות יותר להפרעות ויש לכך הסבר.

אשר למצב נפשי, ידועות ההפרעות בוסת ועד להפסקתה המוחלטת המופיעות אצל נערות אנורקטיות.

האם אי סדירות בוסת עלולה לגרום לנזק, לבד מהמטרד? האם יש סיכון ממשי בתופעה?

בודאי. דימומים בכמות גדולה גורמים לאבדן דם מעבר לרגיל ועד לחסר-דם (אנמיה) קשה. יש לזכור שאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות ככלל סובלת מחוסר-דם יחסית לאוכלוסיית הגברים, וזאת בשל אבדן הדם הוסתי מדי חודש. מחזורים ארוכים (משך זמן ארוך בין וסת לוסת) קשורים לא אחת ללקוי ביוץ ועקב כך הפרעות פריון. בנוסף יש לזכור כי הדימום הבלתי סדיר יכול להיות ביטוי של הפרעה רצינית, היכולה כשלעצמה להיות מסוכנת, החל מהפרעות בקרישת הדם, דרך הפרעות בפעילות הבלוטות (השחלות, יותרות הכליה, התריס) ועד לגידולים שפירים או ממאירים באברי המין. וגם לאחר שנשללים גורמים אלה, אין להקל ראש בסבלה של אישה ובהפרעות הקשות בחיי המין, במיוחד בקרב ציבור הנשים המקפיד על דיני טהרה.

מה הן הסיבות לדימומים בלתי סדירים בגילים השונים?

בגיל ההתבגרות ולקראת גיל המעבר, הגורם הוא לרוב אי-ביוץ וזאת עקב אי-בשלות של הציר ההורמונלי האחראי לכך אצל הראשונות ועקב העדר תגובה של השחלה "המזדקנת" באחרונות. בכל גיל ובמיוחד אצל המבוגרות יש לשלול גידולים שפירים (שרירנים, פוליפים) או ממאירים.

לאחר גיל המעבר הסיבה העיקרית היא ניוון הרקמה המצפה את הדופן הפנימי של הרחם, אך גם אז חובה לשלול גידולים. כאמור, יכולות מחלות במערכות אחרות לבוא לידי ביטוי, לעיתים ראשוני, בדימומים ממערכת המין. מדובר על הפרעות קרישה ( חלקן תורשתיות), ליקויים בפעילות בלוטת התריס (בעיקר תת-פעילות), ומחלות כבד.

דימומים לא סדירים עלולים להיגרם גם ע"י נטילת תרופות כמו סטרואידים, נוגדי-קרישה תרופות הרגעה, דיגוקסין, תרופות נוגדות-פירכוסים וכמובן גם גלולות למניעת הריון, אם כי לרוב כתופעה חולפת עם תחילת השימוש בהן. ואם במניעת-הריון עסקינן, אין לשכוח את אחד הגורמים הנפוצים, הלא הוא ההתקן התוך-רחמי.

לבסוף, יש לציין כי דימום בלתי סדיר, בודאי מחזור ארוך מהרגיל, אך גם "וסת" שהופיע טרם זמנו או בכמות לא רגילה, עשויים להיות, בתקופת הפוריות, הביטוי הראשון של הריון, תקין או בלתי תקין.

מה הן דרכי הטיפול בבעיה? האם יש חידושים?

הטיפול כמובן תלוי בגורם. כפועל יוצא מהתשובה לשאלה הקודמת ניתן, בחלק ניכר מהמקרים, לטפל בתרופות ולהימנע מהתערבות כירורגית מסוג כלשהו.

למקרים בהם אובחנה סיבה אורגנית (גידולים שפירים) או לאלה שאינם מגיבים לטיפולים התרופתיים קיימים היום טיפולים כירורגיים שפולשנותם מוגבלת והדורשים הרדמה קצרה ואישפוז שאיננו מעבר ליום אחד וזאת במכשור עדין המועבר לחלל הרחם דרך הצוואר ומסלק את הרקמה החולה באמצעות חימום, קירור עד הקפאה או לייזר, ובשיעור הצלחה גבוה. טיפולים חדישים אלה מאפשרים, באחוז ניכר של המקרים, להימנע מכריתה של הרחם, העלולה להקדים את מועד הופעת הבלות וגם לפגוע בהנאה מחיי המין.