הוספת הודעההוספת תגובה פורום ליקויי למידה - ראש הפורום

גן לילדים בני שלוש

ד"ר נויה ספקטור(17.2.2015, 8:06)

שלום רב לבאי הפורום,

ברוכים האים אלינו. בימים אלה, כאשר הורים מאויימים להיחשב פורעי-חוק אם ירשמו את ילדם בן השלוש לגן פרטי, חשוב לרענן וללמוד על הצרכים ה"גניים" של ילד בן שלוש.

ילדה וילד בגיל שלוש צריכים לקבל התייחסות אישית, פרטנית, היכרות מעמיקה ואפשרות מעקב של הגננת. הגננת צריכה להיות אחראית על כל אחד מילדי הקבוצה שלה, להכיר היטב את הצרכים האישיים, את היכולת, לדעת כיצד להתייחס, כיצד לקדם, כיצד להיות וכיצד ללמד: שירים, לספר סיפורים, לשאול ולהשיב על שאלות, ליצור אווירה שקטה, חמימה, מאפשרת, לא מאיימת, ולפקח על היחסים החברתיים המתהווים. גננת כזו צריכה לדעת כיצד להוביל ילד מתקשה, כיצד לאפשר לילדים להתחבר, לשמור על החברות שלהם, לפתח יחסים של משחק וגם של השתוללות, ללמד גבולות ברוח טובה ולאפשר להפנים את האווירה וליישם יחסי חיברות ויצירה בקבוצה.

הקבוצה - בגיל שלוש, בגיל ארבע, חייבת להיות קטנה במספר הילדים. עשרה ילדים הם קבוצה גדולה אך אפשרית. יותר מזה - המסגרת הופכת לשמרטפות ללא אפשרות הבנה-קידום-סיוע-יחס אישי, פיתוח כישורים חברתיים.

כאשר הורים בוחרים גן, חשוב שיבדקו את הדברים וחשוב שתהיינה להם אפשרויות אחדות לבדיקה - כדי לבחור בגן המתאים לילדיהם. חוקר חינוך חובה אצלינו - עוות, והוא עתיד לפגוע עוד יותר בשנים הבאות, אם לא ישתנו הנהלים.

בברכה,

ד"ר נויה ספקטור
מאבחנת ומטפלת מומחית בלקויי-למידה
דוקטור לפסיכולוגיה חינוכית – חינוך מיוחד