הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

שתלים דנטליים

ד"ר ניצן שלזינגר(24.9.2008, 1:41)

שוש שלום,

לפני שאענה לך , יש מספר דברים שצריך לדעת-

מחלקים את סוגי ההשתלה לפי הזמן שעבר מן העקירה. קיימות 2 קבוצות עיקריות:

 1. השתלה מיידית - השתלה של השתל מיד לאחר העקירה של השן.
 2. השתלה מאוחרת- השתלה של השתל בטווח של למעלה מחודשיים לאחר העקירה.

לכל שיטה יתרונות וחסרונות.

השתלה מאוחרת

הגישה השמרנית של השתלות שיניים גורסת שיש לבצע כל שלב בנפרד. כלומר קודם כל עוקרים מחכים כ 2 - 3 חודשים (לפעמים יותר)ואז משתילים. קיימים יתרונות וחסרונות לשיטה הזו:

יתרונות:

 1. אזור העקירה עבר ריפוי- המכתשית (החלל שנותר בעצם לאחר העקירה) התמלאה בחלקה וכן החניכיים באזור מושלמים.
 2. אין הפתעות - לעיתים העקירה מסתבכת ולוקחת זמן רב או שיש צורך אפילו להוריד חלק מן העצם על מנת להשלים את העקירה.
 3. ריפוי מושלם -במקרים בהם היתה דלקת , הרי שלאחר המתנה של מספר חודשים אתר ההשתלה עובר ריפוי מושלם - כך ש"לא מכניסים ראש בריא למיטה חולה", כלומר השתל מוחדר לעצם בריאה ולא לתוך דלקת. במקרים של עקירה לאחר סדק בשורש השן או דלקת מבוססת מאוד בד"כ מחכים מס' חודשים לפני שמשתלים.
 4. שליטה טובה יותר -הרופא יכול להכניס את השתלים בכיוון ובזוית הרצויה ללא התייחסות למכתשית שנוצרה לאחר העקירה.
 5. יציבות ראשונית - ההכנה להשתלה מתבצעת כך שאין מרווח בין השתל לעצם מסביבו, לכן אין צורך בתוספת של עצם וסיכוי טוב יותר לקבל שתל יציב יותר.
 6. אסטטיקה - צורת הרכס של העצם וסוג החניכיים ידוע- קל יותר לתכנן את התוצאה האסטטית שתתקבל.

חסרונות:

 1. ספיגה מואצת של העצם - לאחר עקירת השיניים חלה ספיגה מואצת של הרכס הגרמי (העצם) . ספיגה מהירה זו מתרחשת מזמן העקירה עד 3-6 חודשים לאחר העקירה . כך שבמידה וממתינים יש פחות מקום לשים את השתלים או לחילופין משתמשים ב בשתלים קצרים ובעלי קוטר קטן יותר. בלסת עליונה ,לאחר העקירות קורה דבר נוסף, הסינוסים (החללים המצויים בתוך הגולגולת) עוברים תהליך של איוורור (פנאומטיזציה) כלומר גדלים על חשבון העצם , כך ששוב מאבדים עצם ולעיתים לא נשארת עצם מספקת על מנת להכניס שתל.
 2. שלב כירורגי נוסף- בשלב הראשון היו העקירות ובשלב השני מכניסים את השתלים - כך שבמידה מסויימת סובלים פעמיים .
 3. משך הזמן עד השיקום מתארך- (כי לאחר ההשתלה במידה ולא מתבצעת העמסה מיידית יש להמתין כ 3 חודשים עד שהשתלים נקלטים וניתן לשקם עליהם) כך שסך הזמן עד השיקום הוא משך זמן ההמתנה בין העקירות להשתלה +זמן ההמתנה של ה 3 חודשים לקליטת השתלים.

השתלה מיידית:

בשנים האחרונות יותר ויותר מאמרים מצביעים על כך שאחוזי הקליטה של שתלים שהושתלו מייד לאחר העקירה זהים לאחוזי הקליטה של אלו שהושתלו מאוחר יותר (קיימים גם מאמרים עם תוצאות פחות טובות). לכן בהשתלה מיידית מנסים לבטל את החסרונות שקיימים בהשתלה המאוחרת .

יתרונות:

 1. שלב כירורגי אחד- כך שהמטופל לא צריך לעבור שלב נוסף שלכירורגיה ובכך מקצרים את ה"סבל" של המטופל .
 2. קיצור משך הזמן עד השיקום- קיצור הזמן חשוב הן מבחינת הנוחות של המטופל והן בגלל העובדה שהשיניים הטוחנות העליונות אשר חסרות להן השיניים התחתונות ממולן, יתחילו לעבור "בקיעת יתר" (השיניים ימשיכו לבקוע כלפי מטה כי אין שיניים נגדיות שעוצרות אותן) דבר שיצור בעיה סגרית . לכן ככל שנקצר את משך הזמן שבו אין שיניים נגדיות (או במילים אחרות, ככל שהשיקום יהיה מהיר יותר) כך בקיעת היתר תהיה קטנה יותר.
 3. שמירה על העצם- השתל שמוכנס אל המקום שהיתה בו שן - נותן לעצם כוחות של לחץ ומתח השומרים על כך שהעצם כמעט ולא תספג ותשמור על הנפח שלה.
 4. ניצול מצב של ריפוי מהיר ואפקטיבי- נמצא כי מיד לאחר העקירה מתרחש באזור תהליך מואץ של ריפוי ואת התהליך הזה "מנצלים" לקליטה של השתל, ולכן יש כאלה שטוענים שסיכויי ההצלחה בהשתלה מיידית גדולים אף יותר מזו המאוחרת.
 5. אסטטיקה- המבנה של העצם הרקמות הסובבות נשמר לכן התוצאה תהיה דומה יותר למקור.

חסרונות:

 1. מיקום: - במידה והשיניים שנעקרו היו במיקום לא נכון , קשה למקם את השתל במיקום אידיאלי כי הנטיה היא למקם את השתל בתוך המכתשית שנוצרה לאחר העקירה. (רופא מיומן יכול להתגבר על הבעיה הזו).
 2. רווח בין השתל לקירות המכתשית - השן שנעקרה בד"כ בעלת שורשים ב קוטר גדול מזה של השתל ואם ממקמים את השתל בתוך המכתשית קיים רווח אותו יש למלא עם עצם סינטטית. אולם לעיתים ההבדל בקוטר כל כך גדול שלא ניתן לקבל יציבות ראשונית של השתל (ואז הסיכוי להקלטות השתל קטן).
 3. חוסר ברקמה של חניכיים- השן שנעקרה משאירה חור גם בתוך החניכיים ואז קשה לכסות את השתל כי חסרה רקמה (רופא מיומן יודע להתמודד עם הבעיה, בנוסף במקרים של העמסה מיידית - כלומר שמיד בונים על השתל כתר הבעיה קטנה יותר).
 4. אזור דלקתי - במידה וקיימת דלקת אקוטית (חריפה) לא רצוי להשתיל כי סיכויי הקליטה קטנים אלא אם מדובר בדלקת מוגדרת אשר בזמן העקירה ניתן לסלק אותה במלואה ואז נשארים עם עצם נקיה (דוגמא לכך היא ציסטה בה הדלקת מוגבלת רק לאזור מוגדר בתוך מעין שקית שניתן להוציאה במלואה ).
 5. עקירה טראומטית- כאשר שוקלים ביצוע של השתלה מיידית יש לבצע עקירה אטראומטית (כלומר עקירה שיוצרת הכי פחות טראומה ) ככל שניתן - על מנת לשמר את העצם והרקמות הסובבות כמה שניתן . במידה והעקירה מצריכה הפעלת כוחות חזקים או לחילופין חלק מן מעטפת העצם נשברת או נהרסת הרי שהסיכויים להצלחת ההשתלה קטנים והתוצאה האסטטית ייכולה להפגע.
 6. אסטטיקה- קשה יותר לחזות את התוצאה האסטטית הסופית. כמובן שהדבר מודגש יותר באזור שיניים קדמיות ופחות באזור שיניים טוחנות.

בכל מקרה של השתלה ישנם מספר גורמים שצריך להתייחס אליהם באופן ספציפי אצל כל מטופל:

 1. מצבו הבריאותי הכללי של המטופל
 2. מצב הבריאות הדנטלי.
 3. הרגלים של המטופל: כמו - עישון , הגיינה .
 4. כמות העצם - יש צורך במינימום של 10 מ"מ עצם במימד הגובהו כ 6 מ"מ במימד הרוחב .
 5. איכות העצם- מה מידת הצפיפות של העצם? האם קיימת דלקת באזור?
 6. יציבות ראשונית - יש צורך בקבלת יציבות ראשונית של השתל באתר ההשתלה - כלומר שהשתל יהיה יציב מאוד ולא נייד . במידה וקיימת ניידות לא תבנה עצם מסביב לשתל אלא רקמה רכה והשתל יכשל.
 7. מידת המיומנות של הרופא המטפל.

כמו שהבנת מן הסיכום הקצר הנ"ל אין תשובה חד משמעית לגבי מה נכון לעשות כי "ברפואה כמו באהבה אין אף פעם ואין תמיד ".

לא ציינת מדוע יש לעקור את השיניים ? האם מדובר במחלת חניכיים?

נראה כי בנתונים הקיימים צורת החשיבה צריכה להיות כזו-

במידה וניתן לנקות את הדלקת במלואה מן העצם הרי שניתן לבצע השתלה מיידית עם סיכויים טובים לקליטת השתל.

אפשרות נוספת היא לשלב בין שתי השיטות ולקבל את היתרונות שלהן- לעקור את השן עם דלקת ולהמתין כחודשיים- שלושה , יתר השיניים הטוחנות עדיין לא נעקרו כך שאת יכולה עדיין ללעוס עליהן ואז לבצע את יתר העקירות עם ההשתלות המיידיות כך שמשך הזמן שתהיי בלי שיניים טוחנות יהיה קצר יותר וכמעט ולא תהיה ספיגה של העצם.

האפשרות של עקירת כל השיניים הטוחנות בלסת התחתונה ולבצע השתלה מאוחרת גם כן אפשרית אולם אז תהיי זמן רב ללא שיניים טוחנות,תהיה ספיגה גדולה יותר של העצם וסיכוי גדול יותר לבקיעת יתר של המשנן הנגדי.

מקווה שהייתי לך לעזר.

בהצלחה,

ושנה טובה.

ד"ר ניצן שלזינגר
השתלות דנטליות