הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

שתל לשן מס' 47.

ד"ר ניצן שלזינגר(25.9.2008, 0:44)

שלום אורי ,

חסרים לי מספר נתונים כמו למשל, מה מצבך הביראותי הכללי? האם בצד שמאל חסרות שיניים או שכל השיניים קיימות? בנוסף האם קיימת מחלת חניכיים בכל השיניים ומה מצב נסיגת החניכיים ביתר המשנן?

האם שן 17 (זו שנמצאת מול שן 47 החסרה) נוגעת או לא נוגעת בשן 46 במצב של סגירה?

בכל זאת אנסה לענות לך.

  1. במידה ובצד שמאל כל השיניים קיימות וחוסר השן (47 ) בצד ימין יגרום לכך שהלעיסה שלך תהיה לא סימטרית כלומר תעדיף ללעוס על צד שמאל. הרי שהדבר יגרום לעומס סגרי על צד אחד , דבר שיכול לגרום בסופו של דבר לפגיעה באותו הצד עד כדי פגיעה במפרקי הלסת ופגיעה בשיניים כמו סדקים ונסיגת חניכיים. נוסף על כך במידה ושן 17 נמצאת במגע עם השן הנגדית הרי שהיא עלולה לעבור בקיעת יתר (כלומר תמשיך לבקוע ותיצור לכשלעצמה הפרעה בסגר) .קשה מאוד להעריך את הזמן שיקח עד שנקבל את השינויים הללו, במידה וחלק מן העצם נסוגה גם משן 17 הרי שהתהליך יהיה מהיר יותר.
  2. בלסת התחתונה באזור שן 47 עד שן 45 (עובר העצב המנדיבולרי (כאשר מרדימים את השיניים התחתונות האחוריות מרגישים כאילו נפיחות ושיתוק כתוצאה מן האילחוש של העצב הזה) . על מנת להימנע מפגיעה בעצב ועל מנת להעריך האם יש מספיק מקום להכניס את השתל, מבצעים CT .בעזרת ה CT (שנותן תמונה תלת מימדית של מבנה העצם ומיקום העצב) רופא מיומן ידע להעריך נכונה האם ניתן לבצע השתלה וימנע מפגיעה בעצב.
  3. בביצוע של שתלים בכלל ושתל בודד בפרט אכן קיים סיכוי שהמבנה ישתחרר אולם ניתן להתגבר על כך ע"י הידוק מבוקר של הבורג המחזק על ידי מכשיר המודד את עוצמת הסגירה - לכל שתל יש הוראות של היצרן המורות לרופא באיזה עוצמה יש לסגור את המבנה. בנוסף בד"כ מדביקים את הכתר על המבנה של השתל בדבק זמני על מנת לאפשר הורדת הכתר באותם מקרים שהמבנה משתחרר ואז מהדקים שוב את הבורג.
  4. שן 47 בדרך כלל בעלת שני שורשים, ומאחר וכל שתל מחליף שורש אחד הרי שניתן לשקול ביצוע של שני שתלים על מנת לשחזר את השן הזו. צריך לזכור שמבחינה הנדסית שיקום של שן גדולה כמו שן טוחנת ע"י שתל בודד יוצר מראה כמו של עץ עם גזע מרכזי צר ונוף רחב. ואילו שיקום ע"י שני שתלים נותן ביסוס הנדסי נכון יותר .

לסיכום במידה וקיימת לעיסה חד צדדית ובמידה ויש מקום לביצוע של שתל הרי שנראה שרצוי לבצע את השתל.

מקווה שעזרתי לך

בברכת שנה טובה

ד"ר ניצן שלזינגר
להשתלות דנטליות