הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

עקירות ושתלים

ד"ר ניצן שלזינגר(27.9.2008, 11:20)

רן שלום,

  1. עקירת שיניים ככלל צריכה להתבצע באופן הגורם למינימום טראומה ובפרט אם הכוונה להשתיל במקום שתל. עקירה בלסת תחתונה ועליונה דומה. לצורך עקירה אטראומטית של שיניים טוחנות בד"כ מפצלים את השורשים ועוקרים כל שורש בנפרד. השוני המהותי בין לסת עליונה ותחתונה נעוץ במבנה העצם. העצם של הלסת התחתונה קומפקטית יותר (כלומר העצם קשה יותר כי העצם הזו עומדת בזכות עצמה כמו העצמות הארוכות של היד והרגל ) ואילו העצם בלסת העליונה פחות קומפקטית כי העצם נסמכת על הגוגולת ולכן נחשבת לעצם "רכה" יותר. בגלל השוני הזה בעבר היה נהוג להמתין 3 חודשים לקליטת השתל בלסת תחתונה ו 6 חודשים בלסת עליונה. היום מחקרים מראים שבנית העצם מסביב לשתל הינה דומה בשתי הלסתות וניתן לשקם לאחר 3 חודשים (ואף פחות) בשתי הלסתות.
  2. האם כדאי לעקןר יחד? מהנתונים שנתת כנראה התבלבלת במספר השן הטוחנת התחתונה (שן 26 מצויה בלסת עליונה בצד שמאל), בכל מקרה מדובר בהחלטה של נוחות וחיסכון זמן , מבחינת סיכויי קליטת השתל אין הבדל. על פי נסיוני כדאי לרכז מאמצים ולעקור את שתי השיניים יחד כך שהמוגבלות שקיימת אחרי העקירה תהיה רק פעם אחת ואותו הדבר לגבי ההשתלה. מצד שני במידה ושן אחת בצד ימין והשניה בצד שמאל - טיפול בשתיהן יגרום לכך שבשני הצדדים לא תוכל ללעוס בנוחות עד להחלמה, לכן יש כאלה שרוצים לבצע כל עקירה בנפרד כדי שישאר להם צד לועס אחד . לשיקולך.
  3. ככלל . לאחר עקירה העצם בונה את עצמה אולם תמיד תהיה ספיגה מסויימת. כמות הספיגה או בנית העצם תלויה במספר גורמים: קיומה של דלקת במקום והאם הדלקת ספגה חלק מן העצם? האם דלקת כרונית או אקוטית? האם כל קירות המכתשית נשארו או שחלק לא קיימים ?(המכתשית הינה החלל שנותר בעצם לאחר עקירת השן, באופן רגיל יש למכתשית קירות מכל הכוונים. אולם במצבים מסויימים כמו סדק של שורש או דלקת חריפה קיר אחד או יותר יכולים להספג ואז במידה ונותנים למקום לעבור ריפויטבעי יהיה פגם גדול בעצם אשר יכול להוות בעיה אסטטית או לא יאפשר החדרה של שתל למקום . במקרים כאלו רצוי לבצע בניה של עצם מיד לאחר והעקירה במידה ואין דלקת אקוטית , או לאחר הריפוי של המקום) . לפיכך השתלת עצם אינה מחוייבת בכל פעם שמתבצעת עקירה(כירורגית או רגילה), אלא המצב של המכתשית מכתשית מכתיב את הצורך. כמובן ככל יש פחות פגיעה בקירות המכתשית כך השתלת העצם קלהיותר ןהפרוגנוזה טובה יותר.
  4. לשאלתך לגבי ממברנה לאחר העקירה- כפי שהבנת מהתשובה בסעיף הקודם לא בכל מקרה צריך לבצע השתלת עצם ולא כל השתלה עצם דורשת ממברנה. הממברנה דומה לדף שטוח קטן אשר תפקידה למנוע כניסה של תאים מרקמת חיבור רכה אל אזור המכתשית או אל אזור עיבוי העצם, ובכך לאפשר לתאי עצם לבנות את הרקמה החדשה שנוצרת ובכך לקבל עצם חדשה. קיימים סוגים שונים של ממברנות והשימוש בהן הוא עלפי סוג השלמת העמם הנדרש. קיימות ממברנות נספגות על בסיס קולגן שאותן בד"כ רק מניחים באזור ללא קיבוע, וקיימות ממברנות על בסיס טפלון און בד"כ מקבעים ע"י פינים מיוחדים.
  5. השתלת עצם לאחר עקירה כתלות במצב הדלקת- במידה וניתן לסלק את הרקמה הדלקתית במלואה ודלקת אינה מפרישה ניתן לבצע השתלת עצם מייד לאחר העקירה ובד"כ רצוי לבצע את עם כיסוי אנטיביוטי לפני ולאחר העירה ובנית העצם.
  6. בהצלחה והחלמה מהירה.
בברכת שנה טובה
ד"ר ניצן שלזינגר
להשתלות דנטליותעצם