הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

עקב סכרת

ד"ר ניצן שלזינגר(29.9.2008, 1:11)

ל.א. שלום רב!

  1. מחלת חניכיים מושפעת מסכרת אולם אינה נגרמת ממנה. מחלת חניכיים (פריודונטיטיס) הינה מחלה הנגרמת ע"י חיידקים ספציפיים אשר "מתיישבים" בחיבור שבין העצם לשן מפרישים רעלנים ובהמשך נוצר נזק לעצם התומכת בשורש השן עד כדי ספיגה של מרבית העצם. דבר שגורם לניידות השן ובהמשך לאיבוד השן. מחלת החניכייים מושפעת ממספר גורמים העיקריים שבהם: נטיה גנטית- מנגנון החיסון של אותם אנשים עם נטיה למחלות חניכיים לא יודע להתמודדעם אותם חיידקים מחוללי המחלה. הגיינה ותחזוקה- ככל שאדם מזניח את ההגיינה ולא מבצע טיפולים תקופתיים לסילוק האבן כך נטיה של המחלה גוברת והכיסים בחניכיים גדלים . ככל שהכיסים גדלים (הופכים לעמוקים)- כך קשה יותר לנקות והמחלה מתקדמת מהר יותר והכיסים גדלים עוד יותר (נוצר כאן מה שנקרא "מעגל רשע "). מצב בריאותי כללי- במידה ואדם סובל ממחלות סיסטמיות המחלישות את מערכת החיסון או את מנגנון הריפוי הרי שמחלת החניכיים תהפוך לחריפה יותר. בכלל זה מחלת הסכרת ,במידה ורמת הסוכר אינה מאוזנת הרי יכולת ההתמודדות עם מחלת החניכיים קטנה. (ממצא מעניין בהקשר של הסכרת הוא שההשפעה של הסרת על מחלת החניכיים הוא דו כיווני, כלומר לאדם הסובל מסכרת תהיה מחלת חניכיים פעילה יותר, ומצד שני לאדם הסובל מסכרת יהיה קשה יותרלהגיע לאיזון ברמות הסוכר בדם במידה והוא סובל ממחלת חניכיים פעילה ). תזונה -לצורך בריאות תקינה של החניכיים הגוף צריך לקבל ויטמינים מסויימים כגון ויטמין C (אשר החוסר שלו מביא לפגיעה בקולגן ובמקרים קיצוניים לאיבוד שיניים). עישון- עישון סיגריות גורם אף הוא לזירוז התקדמות מחלת החניכיים, עם ע"י עידוד סוגי חידקים פתוגניים יותר לחניכיים ועם על ידי כך שהניקוטין המצוי בעשן גורם לכיווץ כלי הדם , כך שהדם( שבתוכו מצויים תאים הנלחמים בחיידים וכך אבני בניין לתיקון הנזק שנגרם) כמעט ולא מגיע לחניכיים.
  2. איבוד תמיכה אחורית - כאשר אדם מאבד את השיניים הטוחנות האחוריות אין תמיכה של הסגר . השיניים הקדמיות התחתונות לוחצות על השיניים הקדמיות העליונות ומאחר ואין תמיכה אחורית נוצר לחץ על השיניים הקדמיות העליונות והללו זזות קדימה ונוצרים מרווחים בינהן עם הטיה קדמית (כמו פתיחה של מניפה)והשיניים נראות ארוכות כמו "שיני סוס". במידה ובנוסף לאיבוד השיניים האחוריות קיימת מחלת חניכיים התהליך הזה קורה מהר מאוד.
  3. ע"פ התיאור שלך ובחוסר נתונים אחרים (כגון גיל, מצב סגר, צילומי רנטגן. מצב מחלת החניכיים וכו') הרי שבעלך סו שבל ממחלת חניכיים מתקדמת, בעבר היתה נטיה לשמר כמה שיותר זמן את השיניים כי החלופה היתה תותבת נשלפת חלקית אשר הפכה עם הזמן לתותבת נשלפת שלמה.צריך לזכור שבמידה וקיימת מחלת חניכיים העצם תמשיך להספג והמטופל יחוש אי נוחות כגון קושי בלעיסה של מזון קשה ורגישיות לקור או חום. במצב של דלקת חניכיים שכזו קיימת דילמה האם להמשך לשמר את השיניים? או לעקור אותן ? הדבר תלוי במצב העצם ומספר השיניים הקיימות. לעיתים כדאי לעקור את השיניים הקיימות (למרות שהשן בריאה ואין בה עששת אבל מנגנון האחיזה שלה קורס) על מנת שנוכל לקבל עצם מספקת לצורך השתלה ללא צורך בהשתלות של עצם. ההחלטה במיקרים כאלה היא החלטה אסטרטגית.
  4. תיאור של שיניים חזקות לא מספק את הנתונים לגבי ספיגת העצם. יתכן מצב שהשיניים "חזקות" אולם יותר מ 75%מן העצם מסביבן נספגה.
  5. קראתי על הPERIO TRAY באתר הבית שלהם , לא ידוע לי באם השיטה קיימת בארץ, בכל מקרה מדובר בסוג של סד(כמו ציפוי נשלף במותאם לשיניים) אשר בתוכו שמים תרופות אשר עוזרות לחניכיים. בארץ קיים פריו-צ'יפ- מעין צ'יפ הבנוי מצלולוזה אשר בתוכו מצויה תרופה בשם כלורהקסידין, את הצ'יפ הזה שמים בתוך כיסים בעומק גדול מ 5"מ, התרופה משתחררת לאט והציפ' נספג תוך 10 ימים. לפי היצרנים ההשפעה של הצ'יפ הינה לשלושה חודשים ולכן בכל 3 חודשים יש להכניס צ'יפ חדש.

לסיכום על מנת לשמר את השיניים יש להקפיד עלבקרת פלאק- ציחצוח אפקטיבי פעמיים ביום +ניקוי באמצעות חוט דנטלי ו לבצע תחזוקות של הורדת אבן כל 3-4 חודשים ויתכן אף הקצעות שורשים או ניתוחי חניכיים (המקטינים את הכיסים) ואולי לשקול טיפול ע"י פריו-צ'יפ או PERIO TRAY זאת יש לקבוע ע" בדיקה מקיפה של רופא מיומן. בנוסף כחלק מן האסטרטגיה הכוללת יש לשקול עקירות והשתלות כאשר עדיין קיימת עצם מספקת.

מקווה שהייתי לעזר

בהצלחה

שנה טובה , שנת בריאות

ד"ר ניצן שלזינגר
השתלות דנטליות