הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

שיקום הפה

ד"ר ניצן שלזינגר(10.10.2008, 18:39)

סיון שלום.

חסרים לי נתונים רבים על מנת לענות על השאלה שלך. מה המצב הבריאותי של המטופל? האם הוא נוטל תרופות? מהו גיל המטופל? מה הוא רקע איבוד השיניים? האם קיימים הרגלים כגון עישון , שחיקת שיניים? מה מאסת השריר של המטופל? האם מדובר בשיקום פה מלא או חלקי ? מה מצב השיניים הקיימות ? האם יש צורך בתוספות של עצם? האם מול המקום המשוקם קיימת תותבת או משנן קבוע? בנוסף חסרים לי תצלומי רנטגן ו CT.

השאלה שלך כוללת בתוכה שיקולים רבים. אני מניח שאת/ה שואל/ת מתוך מקרה ספציפי. בכל זאת אתן כאן תשובה כללית מתוך תקווה שתענה על השאלה.

שיקום קלאסי על ידי שתלים מבוצע בשלבים:

1. עקירות- סילוק השיניים האבודות והמתנה של 1-6 חודשים עד לביצוע ההשתלה. במהלך תקופה זו המטופל מקבל שיקום זמני על פי הנדרש . בשיקום של לסת שלמה תותבת מיידית בשיקום חלקי- תותבת חלקית מיידית . במידה וקיימות שיניים ניתן לבצע שיקום זמני קבוע.

2. השתלה- בשלב זה מעריכים את כמות העצם הקיימת על פי CT ומחליטים האם יש צורך בבניית עצם נוספת או שניתן להשתיל. המצב נחלק לשתי קבוצות עיקריות:

א. קיימת מספיק עצם- מבצעים את ההשתלות וממתינים כ3 חודשים עד לחשיפה.

ב. חסרה עצם: יש צורך בהשתלת עצם \הרמת סינוס. קיימים שני מצבים כתלות בכמות העצם הקיימת:

i. השתלת עצם ביחד עם השתלת השתלים הדנטליים: מצב העצם הוא כזה שניתן לייצב את השתלים בעצם הקיימת ולהשתיל בו זמנית את העצם החסרה. ואז יש להמתין כ 6-9 חודשים עד לחשיפת השתלים.

ii. השתלת עצם ללא השתלה של שתלים דנטלייים: במצב בו חסרה עצם רבה וסיכויי הקליטה של השתלים הדנטליים במצב זה קטנים, נבצע קודם כל השתלה של העצם נמתין כ 9-12 חודשים ורק אז לאחר ששתלי העצם נקלטו ובאופן מספק נבצע את ההשתלה של השתלים הדנטליים (העצם עתה בנפח מספק) ואז נחכה עוד כ 3 חודשים עד לחשיפת השתלים. ישנם מצבים בהם יש צורך לחזור על השלב הזה ולעיתים ללא יכולת להשתמש בשיקום הזמני . למשל , בהשתלת עצם בלסת עליונה – לצורך עיבוי הרכס , יש להימנע משימוש בתותבת למשך כ2-3 חודשים.

3. חשיפה ושיקום: לאחר ההמתנה הרצויה לפי המקרה ומבצעים חשיפה (השתל "קבור" מתחת לחניכים ועל מנת לשקם עליו יש לגלות את הראש שלו) של השתלים ושמים עליהם כיפות ריפוי. ממתנים כשבועיים, בשלב מחכים כשבועיים על מנת לאפשר לחניכיים לעבור ריפוי מסביב לכיפת הריפוי.

4. לקיחת מידות וביצוע השיקום – הזמן שלוקח מלקיחת המידות ועד לשיקום הסופי תלוי בסוג וגודל השיקום בין 3-6 פגישות.

מאחר והתהליך הנ"ל לוקח זמן רב במצבים מסוימים למעלה משנתיים (כתלות בכמות העצם שיש להשתיל. וכאמור יתכן ובחלק מן הזמן לא ניתן יהיה להשתמש בשיקום הזמני , דבר שגורם לחוסר נוחות רב למטופל. הרי שבשנים האחרונות ישנם "קיצורי דרך" אשר נתמכים ע"י מחקרים המראים שבתנאים מסוימים ניתן לקבל תוצאות לא פחות טובות מאשר בדרך הקלאסית והארוכה.

הסוגים השונים הם:

השתלה מיידית: מצב בו מיד לאחר עקירת השיניים משתלים את השתלים. כך נחסכים 3 חודשי ההמתנה לאחר העקירה.

השתלה מיידית מאוחרת: ממתינים רק כחודש לאחר העקירות ואז מבצעים את ההשתלות.

העמסה מיידית: מצב בו מייד לאחר ההשתלה שמים על השתלים שיקום זמני בד"כ לצורך מענה אסטטי. בשלב זה עדיין יש להמתין כ 3 חודשים לפני שניתן להפוך את השיקום לפונקציונאלי , עד אז יש להימנע מלעיסה של מזון קשה . בד"כ ממתינים למעלה מחצי שנה ואז ניתן לבצע את השיקום הסופי. לעיתים לצורך הפחתת העומס על השתלים מזריקים למטופל בוטוקס בשרירי הלעיסה על מנת להפחית את עוצמת הלעיסה כך שהתלים שזה לא מכבר הושתלו לא קבלו עומס גדול. לאחר כ 6 חודשים השפעת הבוטוקס כבר לא מורגשת .

השתלה מיידית +העמסה מיידית: שילוב של שני השלבים ואז חוסכים זמן רב עוד יותר. בשיטה זו עוקרים את השיניים ומשתלים מיידית ולוקחים מידה ביום הניתוח (לעיתים עוד לפני הניתוח) ומוסרים את השיקום בסמוך להשתלה , באותו היום או מספר ימים לאחר מכן.

השתלה.

השתלה מונחית מחשב: טכניקה בה ניתן לבצע את השיקום הזמני הקבוע עוד לפני ביצוע ההשתלה. ביום ההשתלה לא מבצעים חתכים אלא בעזרת סדים מיוחדים שהוכנו ע"י תוכנת מחשב בשילוב עם צילום ה CT , מחדירים את השתלים למקומם ומיד מרכיבים את השיקום הקבוע שהוכן מבעוד מועד.

חשוב לציין שהחשיבות המרבית הינה בבחירת המקרה , יש להתאים לכל מקרה את השיטה המתאימה לו. לכל שיטה יתרונות וחסרונות ורופא מיומן ידע לנצל את היתרונות לטובת המטופל.

בשיטות מסוימות מסירת השיקום הזמני הקבוע בסמוך למועד ההשתלה הוא חלק מן השיטה ומעצם בחירת שיטה זו המטופל יקבל את השיקום הזמני בסמוך להשתלה.

פרטים נוספים לגבי יתרונות וחסרונות ניתנו בתשובה לשוש בתאריך 23.9.2008 , נושא "שתלים דנטליים". הינך מוזמנ/ת לקרוא את התשובה שם.

בברכת חג שמח

ד"ר ניצן שלזינגר
השתלות דנטליות