הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

מחלת חניכיים

ד"ר ניצן שלזינגר(18.10.2008, 15:24)

מאיה שלום,

מחלת חניכיים למצער אינה כואבת ולכן גם כאשר יש נזק לחניכיים אין כאבים (אין התרעה) וניתן להגיע למצבים קיצוניים של אובדן המשנן בלי לחוש כאב.

מחלת החניכיים נגרמת כתוצאה מחיידקים אשר "מתיישבים " בחיבור של השורש השן עם החניכיים , מפרישים רעלנים וגורמים לנזק לחניכיים.

קיים רקע גנטי לנטיה למחלת חניכיים , מערכת החיסון אינה יודעת להלחם כיאות בחיידקים הספציפיים הגורמים למחלת החניכיים.

ישנם סימנים אחרים לדלקת חניכיים כגון אודם ,נפיחות , ריח , ניידות שיניים , תזוזה של השיניים ומראה של שיניים ארוכות בשל החניכיים שנסוגים.

אצל אנשים עם נטיה למחלת חניכיים, עישון (ובודאי עישון כבד) מזרז את התקדמות מחלת החניכיים ובנוסף גורם לכך שהמראה של החניכיים יהיה פחות סוער. הניקוטין שבעשן הסיגריה מכווץ את כלי הדם וגורם לכך שהגוף מתקשה לרפא את המקום (לא מגיעם מספיק תאים העוזרים להלחם בחיידים ולבנות את המקום שניזוק) , מצד שני יש פחות דימומים מן החניכיים. דווקא כאשר מפסיקים לעשן יש יותר דימום מן החניכיים (כי הניקוטין כבר לא מכווץ את כלי הדם), סוף סוף מגיע דם למקום הגוף מנסה להלחם בחיידקים.

הטיפול שהוצע לך נכון ויש לסלק את האבן ואת החיידקים מן הכיסים והחניכיים. מאחר והמצב אצלך אקוטי והכיסים עמוקים יש לבצע ניקוי עמוק יותר עם הרדמה (הקצעת שורשים). להמתין תקופה של מספר שבועות (בתקופה זו עליך לנקות היטב את השיניים והחניכיים לפי ההוראות שתקבלי). לאחר מכן תתבצע הערכה מחדש בה הרופא יבדוק את מצב החניכיים האם השיניים פחות ניידות? האם הכיסים התכווצו? האם סימני הדלקת נעלמו?

על פי הבדיקה יתכנו מספר הצעות טיפול:

  1. המשך תחזוקה כל מספר חודשים ומעקב לאורך השנים.
  2. ניתוחי חניכיים על מנת לקצר את עומק הכיסים+המשך תחזוקה לאורך השינים ומעקב.
  3. עקירת משנן אבוד וביצוע שיקום (ע"י שתלים או על ידי גשר וכו' ) . רצוי לציין שישנם מצבים בהם לכאורה השיניים יציבות יחסית וניתן להשאירן בפה עד שהן יהפכו לניידות אולם אז גם העצם מסביבן נספגת ובמידה ונרצה לשקם באמצעות שתלים , לא תהיה מספיק עצם. לכן ישנם מצבים שרצוי לעקור את השן ולבצע שתל כאשר העצם עדיין קיימת.

כל הכבוד לך על הצלחתך בהפסקת העישון , מחזק את ידייך שתתמידי בכך.

בברכה,

ד"ר ניצן שלזינגר
השתלות דנטליות