הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

סכנות בהחדרת שתלים

ד"ר ניצן שלזינגר(29.10.2008, 21:25)

שלום אתי,

לצורך החלטה באם ניתן להשתיל שתל דנטלי יש צורך בCT . הדמיית ה CT מאפשרת קבלה של תמונה תלת מיימדית של העצם .

בלסת תחתונה הCT מאפשר לראות היכן עובר העצב המנדיבולרי (אותו העצב אשר אותו מרדימים בטיפול בשיניים אחוריות תחתונות). ואת נפח העצם מעל העצב . על פי הCT ניתן לתכנן את אורך וקוטר השתל המתאים לאתר. רופא מיומן יודע להשאיר מרווח ביטחון מן העצב ולפיכך להמנע מפגיעה בעצב.

לצורך ההשתלה יש צורך במיימדים מינימליים של 10 מ"מ בגובה, 6 מ"מ ברוחב . במידה וחסרה עצם ניתן לבצע השתלה של עצם.

במידה והעצב נפגע הרי שתהיה תחושה של הרדמה באופן תמידי וחוסר שליטה בשרירי בצד הנפגע.

תופעות צפויות נוספות הן: נפיחות , שטף דם , כאבים - התופעות הללו חולפות , תופעות אלו לא מופיעות לאחר כל השתלה ולא בהכרח כל התופעות.

בטיפולים רפואיים בכלל והשתלות בפרט, תמיד קיימת אפשרות של סיבוך כזה או אחר . לגבי פגיעה בעצב המנדיבולרי : במידה ונוקטים בכל האמצעים והרופא מיומן סיכויי הפגיעה שואפים לאפס.

כל רופא שינים יכול לבצע השתלות, אין בארץ מומחיות בהשתלות דנטליות (גם בעולם כולו כמעט ואין מומחיות שכזו), הנטיה העולמית היא שהרופא המשקם הוא זה שמבצע את ההשתלות ,שכן ההשתלה אינה המטרה אלא הדרך בעזרתה ניתן להגיע לשיקום הסופי.

בתכנון ההשתלה יש להתחיל מן הסוף, יוצרים מודל של השיקום הסופי וממנו מקבלים את מיקום השתלים כך שתתקבל התוצאה הרצויה והצפויה.

לגבי פיקוח, מי שעומד בקריטריונים שקבע משרד הבריאות מקבל תעודת רופא , משרד הבריאות לא בודק כל סתימה או טיפול שורש וכל שתל שבוצע. (כך גם לגבי רפואה כללית).

תמיד קיים סיכון כזה או אחר בטיפולים רפואים, על מנת להפחית את החששות שלך עליך ללכת לרופא מיומן ובעל נסיון.

בהצלחה והחלמה מהירה,

בברכה,

ד"ר ניצן שלזינגר
שתלים דנטליים