הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

ממתקים

ד"ר ניצן שלזינגר(15.11.2008, 18:18)

שלום לך חסויה ,

פורום רפואת השיניים יצא לפגרה לכן אענה לך על שאלתך.

עששת (חורים) נגרמת ע"י חיידקים אשר ניזונים מסוכר ומפרישים חומצה. החומצה מעכלת את זגוגית השן (אמייל) ומתחיל תהליך של "חור" , במידה וה"חור" לא מטופל (מסלקים את העששת- ומבצעים סתימה) הוא מתחיל לגדול ולבסוף יהיה צורך בטיפול שורש או אף לעקור את השן.

עששת יכולה להווצר כאשר קיימים שלושה גורמים :

  1. שיניים : ברור שכאשר אין שיניים לא יהיו "חורים".
  2. חיידקים: באופן תיאורתי אם הינו יכולים ליצור מצב בו אין חיידקים בפה , הרי שגם אכילת מתוק לא היתה גורמת לעששת. אולם אין דרך ליצור סביבה סטרילית מחיידקים.
  3. סוכרים: במידה ונמנע מאכילת סוכרים הרי שלחיידקים לא יהיה מזון ולכן הם לא יפרישו חומצה ולא יווצר "חור". חשוב לציין שלא רק ממתקים נחשבים לסוכרים אלא גם בצקים למינהם ולכן גם חטיפים מלוחים או לחם יכולים לגרום לעששת. הקמח הינו רב סוכר אשר מתפרק לחד סוכר. ( ניתן לעשות ניסוי קצר המדגים את הדבר - לועסים לחם למך כ 2 דקות ואז מרגישים טעם מתוק- הרב סוכר שבקמח מתפרק ע"י אינזימים המצויים ברוק לחד סוכר ואז הטעם המתוק מורגש). קיימים סוגים שונים של ממתקים - ממתקים דביקים כגון סוכרית טופי ,קרמל וכו' מזיקים יותר מאשר מיץ ממותק למשל כי האחרון נשטף במהירות מן השיניים בעוד הקודמים נשארים זמן רב על השיניים.

לפיכך צחצוח השיניים עוזר במספר אופנים: עצם השטיפה מוהלת את החומצה, ההברשה מסלקת שיירי מזון מן השיניים ובנוסף מסלקת את רובד החיידקים שהצטבר על השיניים.במשחת השיניים קייים פלואוריד - זהו חומר המחזק את זגוגית השן והופך אותה לעמידה יותר בפני החומצה.

נוסף על הימנעות מסוכרים רצוי להמנע ממאכלים חומציים כגון מיץ לימון , קולה וכו' אשר באופן ישיר פוגעים בזגוגית השן.

דוגמה להשפעת החומצה על השיניים הינה במקרים של אנורקסיה או בולמיה אשר בהם החולה מרבה להקיא יש פגיעה בשיניים כתוצאה מן החומצה שמצויה בקיבה.

לסיכום : רצוי לצחצח שיניים לאחר אכילת ממתקים.

בברכה,

ד"ר ניצן שלזינגר
שתלים דנטליים