הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

שאלה דחופה על שתל

ד"ר ניצן שלזינגר(15.11.2008, 19:50)

טניה שלום רב,

אתחיל מן הסוף במידה וקיים סדק בשורש הרי שחייבים לעקור את השן ואין שאלה האם רצוי או "חבל" לעקור.

במידה ולפי האקספלורציה ניתן לשמר את השן הרי שיש לעשות הכל על מנת לשמר את השן בפרט לאור העובדה שאת מציינת שהשן נראית ממש טוב.

במידה וקיים סדק הרי שיש לעקור את השן ובד"כ לא ממולץ לבצע השתלה מיידית אלא לחכות לפחות חודש ורק אחר כך לבצע השתלה. זאת על מנת לאפשר למקום העקירה לעבור החלמה ולאפשר לגוף לסלק את הזיהום מן המקום כך שלא יווצר מצב בו אנו משתלים לעצם מזוהמת.

לאחר עקירת השן החלופות הינן :

גשר : הכנה של השיניים הסמוכות לשן החסרה ומסירת גשר של 3 יחידות.

שתל: הכנסת תחליף לשורש השן העקורה וביצוע מבנה +כתר.

לכל שיטה יתרונות וחסרונות. בתאריך 14 לאוקטובר הסברתי את היתרונות והחסרונות של כל שיטה. צרפתי את התשובה .

במקרה של אובדן שן המצויה בין שיניים קיימות תמיד קיימת הדילמה האם לבצע גשר? או לבצע שתל? לכל פתרון יש את היתרונות והחסרונות שלו :

גשר :- הפתרון הקלאסי שבוצע במשך עשרות שנים , חסרה שן אחת ועל מנת להשלים את החוסר משחיזים (מסלקים חומר מן השן כך שהשן מקבלת צורה של קונוס ) את השיניים הסמוכות כלומר את השן הקדמית לחוסר ואת השן האחורית לחוסר. ועליהן "מלבישים" גשר 3 יחידות המורכב מכתר קדמי ה"מתלבש" על השן הקדמית- כתר תלוי (מחובר לכתר הקדמי והאחורי)-וכתר ה"מתלבש" על השן האחורית. הפתרון נקרא גשר כי בדומה לגשר מעל נהר , יש עמוד בגדה הימניית ועמוד בגדה השמאלית ובינהם עובר משטח המחבר בינהם . כך הגשר הדנטלי , שן קדמית מהווה את העמוד הקדמי והשן האחורית מהווה את העמוד האחורי וביניהם תלויה "שן".

יתרונות:

מיידי -פתרון מיידי אשר אינו תלוי בזמן , מכינים את השיניים ומיד מייצרים גשר זמני , לוקחים מידה לגשר הקבוע ולאחר 2-3 פגישות מקבלים את הגשר הסופי.

כירורגיה -אין צורך בהליך כירורגי של ההשתלה, לפיכך אין צורך גם ב CT.

נפח העצם הזמין אינו מהווה קריטריון לביצוע הגשר.

חסרונות:

חסרון הנדסי: מבחינה פונקציונאלית שתי שיניים נושאות בעומס לעיסי של 3 שיניים. ( הגשר מורכב על שתי שיניים אולם משלים 3 שיניים – השן האמצעית הינה ללא שורש שתומך בה , הלעיסה מתבצעת עם כל הגשר כך שלועסים עם 3 שיניים).

פגיעה בשיניים סמוכות: לצורך ביצוע הגשר משחיזים את השינים הסמוכות דבר שמוריד את האמייל מן השן ובנוסף עצם ההשחזה יכולה לגרום לצורך בטיפול שורש בכ 50% מן המקרים, כך ששן בריאה הופכת לשן עם טיפול שורש +מבנה וסיכויי השרידות של השן פוחתים.

קושי בניקוי: בגשר לא ניתן לנקות ע"י חוט דנטלי כי 3 היחידות מחוברות , יש צורך לנקות ע"י מברשות מיוחדות (כאלו שנראות כמו מברשות בקבוקים קטנטנות).

ספיגת עצם: העצם מסביב לשיניים " שייכת" לשניים וכאשר עוקרים את השן העצם הולכת ונספגת בד"כ מתרחשת ספיגה מהירה ב שלב של 3-6 חודשים מן העקירה ואחר כך הספיגה איטית יותר. מידת הספיגה משתנה מאדם לאדם.

שתל: השתל הקלאסי הינו גוף צילנדרי או קוני העשוי טיטניום . בשנים האחרונות תהליך ההשתלה הפך לפשוט יותר . בתנאים מתאימים סיכויי ההצלחה של השתל הינם בין 94-96% . השתל מהווה חלופה של השורש ובדומה לשורש של שן טבעית מתחבר אליו מבנה ועליו בונים כתר. השתל דומה לדיבל המוכנס לקיר. לשתל תבריג חיצוני וההכנה הינה ע"י קידוח בעצם , קוטר הקידוח קטן מקוטר השתל והשתל מבריז את דרכו פנימה. לצורך ההשתלה יש צורך בנפח מינימאלי של עצם . גובה של לפחות 10 מ"מ של עצם זמינה ורוחב מינימלי של 5-6 מ"מ . לשתלים קוטר ואורך משתנה מתאימים את גודל השתל לפי כמות העצם. במידה וחסרה עצם ניתן לבצע השתלה של עצם (ישנן טכניקות רבות להשתלת עצם). לאחר החדרת השתל יש צורך ביציבות ראשונית של השתל – יציבות מכאנית. אחר כך ממתינים כ 3 חודשים , בזמן זה יש בניה של עצם מסביב לשתל (נקרא אוסטאואינטגרציה) והשתל נקלט באופן ביולוגי.

היתרונות והחסרונות של השתל הינן כמעט הפוכים לשיקום ע"י גשר.

יתרונות:

יתרון הנדסי: מאחר והשתל נושא את הכתר, הרי שלכל "שן" יש "שורש ", כך שאין מצב של שן תלויה האוויר .

אין פגיעה בשיניים סמוכות: מאחר והשתל מחזיק את הכתר , הרי שאין צורך לפגוע בשיניים סמוכות ומכאן השיניים הללו מאבדות חומר שן ואין להן סכנה של צורך בטיפול שורש.

ניקוי קל : בשתל בודד הכתר יתפקד כמו שן בודדה ולכן הניקוי יהיה פשוט כמו עם שיניים טבעיות וניתן יהיה לנקום ע"י חוט דנטלי.

שמירה על העצם: השתל המוחדר לעצם גורם לעצם "להרגיש" כאילו יש במקום שורש של שן ולכן העצם תספג פחות מאשר במקרה בו אין במקום שתל. (זאת , בניגוד למה שאתה חושב שהכנסת השתל תגרום להחלשות העצם).

חסרונות:

זמן: כפי שכבר צויין לוקח זמן עד שהשתל נקלט ועד אשר מבצעים את השיקום הסופי יכול לקחת בין 3-6 חודשים. (ישנם מצבים בהם מכניסים את השתל ומיד שמים כתר זמני)

כירורגיה: יש צורך בהכנסת השתל ע"י פרוצדורה כירורגית. לעיתים לאחר ההשתלה תיתכן נפיחות ו\או שטף דם ו\או כאבים. ישנם מצבים בהם ניתן לבצע השתלה מיידית כלומר מיד לאחר עקירת השן מחדירים את השתל.

פגיעה בסטרוקטורות אנטומיות: קיים סיכוי לפגיעה בעצב שעובר בלסת התחתונה או ב כלי דם או סינוס בלסת עליונה , על מנת להמנע מכך יש צורך בביצוע CT, אשר מדגים באופן תלת מיימדי את צורת העצם. רופא מיומן ידע איך להמנע מפגיעה בסטרוקטורות אילו.

נפח של עצם: במידה ואין את נפח העצם המינימאלי הדרוש – יש לשקול ביצוע של השתלת עצם. דבר שהופך את תהליך ההשתלה למורכב יותר.

שיקום זמני: במקרים בהם לא ניתן לבצע השתלה מיידית והעמסה מיידית יש צורך לתת פתרון אסטטי זמני בעיקר באזורים קדמיים.

לגבי עלויות- מאחר ומדובר בגשר של 3 יחידות מול שתל אחד +מבנה אחד +כתר אחד העליות כמעט דומות (בהנחה שאין צורך בהשתלת עצם ולחילופין שאין צורך בטיפולי שורש בשיניים הסמוכות (במקרה של גשר).

טניה - במקרה של שן קדמית קיימים שיקולים נוספים כגון האם את חושפת את החניכיים בחיוך? מה גובה העצם הנותר? ועוד.

לגבי ההחלטה של גשר לעומת שתל , יש לשקול כל מקרה לגופו.

פתרונות הביניים: במידה והשן תעקר הרי שמדובר בסדק וכי שציינתי לא רצוי במקרה כזה לבצע השתלהמידית ולכן לא יהיה אשפרי לשים מיד כתר (כי אין שתל). הרי שקיימים שני פתרונות אפשריים:

  1. ניתן להשלים את השן החסרה ע"י גשר מרילנד- כלומר גשר זמני אשר מודבק על השיניים הסמוכות ע"י "כנפיים" . כך שאין פגיעה בשיניים הללו. צריך לבדוק שהסגר שלך מאפשר ביצוע של גשר כזה.
  2. ריטיינר שקוף - כפי שציינת שבו תורכב השן החסרה. בפתרון הזה קיימת אי נוחות מסויימת כי קיימת הלבשה של הרטיינר על כל המשנן .

מקווה שהייתי לעזר.

בברכה,
ד"ר ניצן שלזינגר
שתלים דנטליים