הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

שתלים

ד"ר ניצן שלזינגר(21.11.2008, 0:30)

שלום רות,

  1. ניתן להעריך כמות העצם הזמינה לפני העקירה או אחריה. קיימת עדיפות לביצוע הCT לאחר העקירה כי אז ניתן לדעת בוודאות את כמות העצם שנותרה לאחר העקירה. מצד שני לעיתים יש צורך לדעת עוד לפני העקירות איזה סוג של שיקום ניתן לבצע. כך שרצוי לבצע את הCT עוד לפני העקירות.
  2. צילום פנורמי- הינו צילום אחד גדול של כל המשנן והלסתות. צילום זה נותן תמונה פנורמית, כמו כל תמונה פנורמית קיימים עיוותים הנובעים מעצם הצילום. כך שנהוג להתייחס אל הצילום בספקנות וכל גודל שנמדד נחשב גדול ב 25% מן המציאות. צילום פנורמי הינו הדמיה של גוף תלת מיימדי המוצג באופן דו מיימדי - כך שלא ניתן להעריך נכון את הרוחב של העצם .
  3. CT- הינו הדמיה רנטגנית ממוחשבת תלת מימדית- ההדמיה נחשבת למדוייקת ומציגה יחס של 1:1 . כלומר ניתן לחשב בצורה נכונה את האפשרות וגודל השתל שניתן לבצע בכל אתר. בנוסף מאחר וההדמיה הזו הינה תלת- מיימדית ניתן לקבל את רוחב העצם בצורה מדוייקת . ע"פ ה CT אפשר לדעת האם יש צורך בבנית עצם , או לחילופין המרחק מסטרקטורות אנטומיות חשבות כגון: העצב בלסת התחתונה, מרחק מרצפת האף והמרחק מן הסינוס ועוד..
  4. לפי האמור לעיל ברור כי ה CT היא ההדמיה הנבחרת, בעיקר אם מדובר בהשתלות נרחבות. (במידה ומדובר בהשתלה של שתל בודד והעצם הקיימת בעלת מיימדים מספקים ובנוסף אתר ההשתלה מספיק רחוק מסטרקטורות אנטומיות , הרי שניתן לוותר על ה CT ).
  5. לגבי שאלתך השניה האם הכוונה שהניבים (השיניים הטבעיות )נותרים בפה? ראי תשובותי הקודמות בעמוד זה לגבי גשר ע"ג שתלים ומשנן טבעי. מכל מקום לא רצוי לבצע גשר הנתמך ע"י שיניים טבעיות ושתלים. במידה ומחליטים לשמור על הניבים הרי שרצוי לבצע את השיקום ע"י 3 גשרים (גשר אחד בין הניבים וגשר מאחורי כל ניב).
  6. האם לבצע גשר אחד רציף או מספר גשרים על מנת לשקם לסת שלמה? בלסת העליונה בה העצם רכה מזו של הלסת התחתונה ,רצוי לבצע גשר אחד של 12-14 יחידות ובכך לקבל תמיכה ופיזור עומסים על פני כל הגשר. דבר שנקרא CROSS ARCH (במידה מסויימת מזכיר את הקשתות הרומיות למשל כאשר בונים גשר או בניין ). בלסת התחתונה הדבר פחות מוחלט. מצד אחד קיים יתרון של גשר ביחידה אחת כאמור לעיל, מאידך בתנועות פתיחה וסגירה של הלסת קיימת גמישות מסויימת ותנועת פיתול ויש הגורסים שגשר אחד רציף לא מאפשר את הגמישות הזו וכל תנועה של פתיחה וסגירה יוצרת מאמצים על הגשר והשתלים הדנטליים( כאשר השתלים ממוקמים באזור הטוחנות).
  7. בכל מקרה לעיתים קיימות מגבלות אסטטיות או פונקציונאליות אשר גם אותם יש לקחת בחשבון כאשר שוקלים את סוג וצורת השיקום.

מקווה שהייתי לעזר,

בהצלחה.

ד"ר ניצן שלזינגר
שתלים דנטליים