הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

כתר בשין טוחנת

ד"ר ניצן שלזינגר(4.1.2009, 22:05)

שלום נתן פרל ,

ישנן טכנולגיות שונות ליצרת כתרים , אתה שואל לגבי שתיים מהן- כתר חרסינה מאוחה למתכת אצילה וכתר בטכנולוגית

כפטק .

בד"כ כתרים המבוססים על כיפת מתכת אצילה מיועדים לשיקום באזור קדמי זאת לאור האסטטיקה העדיפה שלהם הן מבחינה הצבע והן מבחינה החניכיים. כמו כן שיניים קדמיות חשופות לעומס לעיסי נמוך מזה של השיניים הטוחנות.

כיפת המתכת מהווה את הבסיס עליו בונים את החרסינה . החרסינה בהיותה חומר פריך וחסר גמישות מקבל תמיכה מן המתכת.ככלל ככל שהמתכת אצילה יותר כך היא רכה יותר ונותנת תמיכה פחות טובה לחרסינה.

כתר הכפטק- הינו כתר אשר כיפת המתכת שלו עשויה מזהב - כיפת דקה מאוד המקנה אסטטיקה טובה (בעבר היה הכתר האסטטי ביותר אולם היום קיימים כתרים ללא מתכת בכלל המקנים אסטטיקה טובה יותר) על הכיפה הזו בונים שכבות של חרסינה עם תכונות שונות של שבירת האור ובכך מתקבלת תוצאה יפה .

כתר חרסינה מאוחה למתכת אצילה - בנוי מכיפת מתכת במקרה זה - מתכת אצילה (העשויה מסגסוגת של מתכות שונות כאשר המרכיב הדומיננטי בהן היא המתכת האצילה) הכיפה עבה יותר מזו של הכפטק ולכן עמידה יותר. על כיפה זו בונים את החרסינה. ככל שהמתכת אצילה יותר ומכילה יותר זהב כך הכיפת המתקבלת רכה יותר.

רצוי לציין שיש כיפות מתכתיות העשויות ממתכת חצי אצילה העשויה מסגסוגת של מתכות חצי אצילות כגון פלדיום אינדיום וכו'. הכיפה הזו חזקה יותר מן הכיפה של המתכת האצילה.

שיניים טוחנות הינן שיניים העומדות בעומס לעיסי גבוה ולכן רצוי לבחור בכתר עמיד וחזק. מבין שתי האפשרויות שהעלת הכתר העשוי מכיפת מתכת ומאוחה לחרסינה הינו המתאים יותר.

בברכה,
ד"ר ניצן שלזינגר
שתלים דנטליים