הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

שתלים/פלטה

ד"ר ניצן שלזינגר(7.1.2009, 22:28)

לאה שלום,

לפני הכל - תמיד ניתן לבצע תותבת .

מידת היציבות של התותבת מותנית המספר גורמים - כגון כמה עצם נותרה מה צורת העצם, כמה גובה איבדה העצם. ככלל ככל שיש מעט עצם כך התותבת פחות יציבה ופחות "יושבת" בצורה נוחה.

התותבת בלסת עליונה יציבה יותר מזו שבלסת תחתונה זאת מאחר והיא מכסה את החיך (הגג של חלל הפה) ובכך נוצר ואקום אשר שומר עליה צמודה למקומה.

בלסת תחתונה מאחר והלשון נמצאת במרכזה הרי שצורת התותבת הינה כשל פרסה- ומאחר והלשון זזה וכך גם רצפת הפה - הרי שהתותבת פחות יציבה.

בגלל החסרונות הללו של התותבת התחתונה והתלונות של המטופלים נוצר הצורך במשהו שיקבע אותה וכך הגיעו להמצאה של השתלים.

היום עם הטכנולגיות החדשות, כמעט ואין מצב בו לא ניתן להשתיל . השתל הקלאסי עשוי מטיטניום ונראה כמו " דיבל" (אותו פלסטיק המוחדר לקיר לצורך החזקת בורג). לשתלים מידות שונות של אורך ורוחב .

על מנת שהשתל יהיה יציב , השתל זקוק למינימום מסויים של גובה ורוחב עצם. (כמו שה"דיבל" זקוק לעובי מסויים של קיר). במידה והמידות הללו של העצם קיימות הרי שניתן להשתיל באופן פשוט.

במידה וחסרה עצם - ישנן טכניקות רבות להוספה או בניה של עצם . לאחר הוספת עצם בצורה כזו או אחרת יש להמתין עד להקלטות העצם (או במילים אחרות להיווצרות עצם חדשה ) .

ישנם מקרים בהם ניתן לבצע השתלה של השתל ביחד עם העצם ולעיתים יש לבצע קודם השתלת עצם לחכות עד לקליטת והתבגרות העצם ורק לאחר מכן להשתיל את השתל. תהליכים אלו לוקחים זמן. בד"כ לאחר השתלה רגילה (כאשר קיימת מספיק עצם ) מחכים בין 3-6 חודשים עד להתחלת השיקום. ואילו בבנית עצם יש לחכות כ 9 חודשים ולעיתים אף יותר.

ישנן טכניקות שונות כגון ALL ON 4 , שתלי דיסק ועוד - אשר יכולות לאפשר שיקום קבוע על שתלים גם כאשר קיימת מעט מאוד עצם וללא צורך בבנית עצם .

לצורך ביצוע שתלים יש לבצע בד"כ CT אשר מאפשר הדמיה תלת מיימדית של העצם . על פי ההדמיה הזו ניתן לאבחן האם יש מספיק מקום לשתלים? איזה גודל של שתל מתאים לאותו המקום? האם יש צורך בבניה של עצם?

בתחילת הטיפול יש לבצע שאלון רפואי מקיף אשר ממנו לומדים על מצבך הבריאותי הכללי , איזה תרופות את נוטלת ? אלרגיות . בנוסף יש לחקור את הרקע לאיבוד השיניים שלך ושלוח אותך לבצע צילומי רנטגן.

לסיכום, אני מאחל לך בהצלחה

בברכה,

ד"ר ניצן שלזינגר
שתלים דנטליים ובניית עצם