הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

יעוץ בקשר לשתל

ד"ר ניצן שלזינגר(17.1.2009, 11:09)

עופר שלום,

על מנת לענות על השאלות שלך חסרים לי מספר נתונים כגון ה CT שלך, איזו שן נעקרה? צילום פנורמי אשר יראה את מצב השיניים הסמוכות לעקירה ואת השיניים הנגדיות לחוסר השן.

בכל זאת אענה לך באופן כללי.

השאלה שלך נחלת לשתי שאלות עיקריות:

 1. האם לחכות שנה עד ליצירת עצם עצמאית או לבצע שתל באופן מיידי עם בנית עצם ?

במידה ולא משקמים באופן מיידי חלים מספר שינויים :

 • בד"כ העצם יותר נספגת (תלוי בסוג הפגם שנוצר בעם וכמה עצם קיימת מסביבו) ישנן מקרים בהם דווקא הזמן שחולף יוצר בניה של העצם אולם בד"כ במקרים אלו קל יותר לשחזר את העצם באופן מיידי ע"י עיבוי עצם (אוגמנטציה) . צריך לדעת כי כמה ואם בכלל תבנה עצם באופן עצמאי לא ניתן לדעת מראש
 • בד"כ השיניים הסמוכות -מצמצמות את המרווח שנוצר לאחר עקירת השן זאת על ידי "הטיה" של השיניים הסמוכות ובכך הרס הסידור הסגרי של השיניים וכתוצאה מכך דחיסת מזון בין השיניים והתפתחות עששת.
 • בד"כ השן הנגדית לעקירה (זו שמצויה בלסת הנגדית ושהיתה במגע עם השן שנעקרה כאשר סוגרים את הפה) עוברת תהליך של בקיעת יתר אשר גורם אף הוא להפרעה סגרית ודחיסת מזון עם השיניים הסמוכות.

לפיכך רצוי לשקם את חוסר השן כמה שיותר מוקדם כתלות במגבלות האובייקטיביים.

2. האם לבצע גשר או שתל?

שני הפתרונות הללו ישקמו את חוסר השן וימנעו את הנ"ל .איזה מהם עדיף? אציג בפניך את היתרונות והחסרונות של כל שיקום:

 • גשר :- הפתרון הקלאסי שבוצע במשך עשרות שנים , חסרה שן אחת ועל מנת להשלים את החוסר משחיזים (מסלקים חומר מן השן כך שהשן מקבלת צורה של קונוס ) את השיניים הסמוכות כלומר את השן הקדמית לחוסר ואת השן האחורית לחוסר. ועליהן "מלבישים" גשר 3 יחידות המורכב מכתר ק דמי ה"מתלבש" על השן הקדמית- כתר תלוי (מחובר לכתר הקדמי והאחורי)-וכתר ה"מתלבש" על השן האחורית. הפתרון נקרא גשר כי בדומה לגשר מעל נהר , יש עמוד בגדה הימניית ועמוד בגדה השמאלית ובינהם עובר משטח המחבר בינהם . כך הגשר הדנטלי , שן קדמית מהווה את העמוד הקדמי והשן האחורית מהווה את העמוד האחורי וביניהם תלויה "שן".

  יתרונות:

  מיידי -פתרון מיידי אשר אינו תלוי בזמן , מכינים את השיניים ומיד מייצרים גשר זמני , לוקחים מידה לגשר הקבוע ולאחר 2-3 פגישות מקבלים את הגשר הסופי.

  כירורגיה -אין צורך בהליך כירורגי של ההשתלה, לפיכך אין צורך גם ב CT.

  נפח העצם הזמין אינו מהווה קריטריון לביצוע הגשר.

  חסרונות:

  חסרון הנדסי: מבחינה פונקציונאלית שתי שיניים נושאות בעומס לעיסי של 3 שיניים. ( הגשר מורכב על שתי שיניים אולם משלים 3 שיניים – השן האמצעית הינה ללא שורש שתומך בה , הלעיסה מתבצעת עם כל הגשר כך שלועסים עם 3 שיניים).

  פגיעה בשיניים סמוכות: לצורך ביצוע הגשר משחיזים את השינים הסמוכות דבר שמוריד את האמייל מן השן ובנוסף עצם ההשחזה יכולה לגרום לצורך בטיפול שורש בכ 50% מן המקרים, כך ששן בריאה הופכת לשן עם טיפול שורש +מבנה וסיכויי השרידות של השן פוחתים.

  קושי בניקוי: בגשר לא ניתן לנקות ע"י חוט דנטלי כי 3 היחידות מחוברות , יש צורך לנקות ע"י מברשות מיוחדות (כאלו שנראות כמו מברשות בקבוקים קטנטנות).

  ספיגת עצם: העצם מסביב לשיניים " שייכת" לשניים וכאשר עוקרים את השן העצם הולכת ונספגת בד"כ מתרחשת ספיגה מהירה ב שלב של 3-6 חודשים מן העקירה ואחר כך הספיגה איטית יותר. מידת הספיגה משתנה מאדם לאדם.

  שתל: השתל הקלאסי הינו גוף צילנדרי או קוני העשוי טיטניום . בשנים האחרונות תהליך ההשתלה הפך לפשוט יותר . בתנאים מתאימים סיכויי ההצלחה של השתל הינם בין 94-96% . השתל מהווה חלופה של השורש ובדומה לשורש של שן טבעית מתחבר אליו מבנה ועליו בונים כתר. השתל דומה לדיבל המוכנס לקיר. לשתל תבריג חיצוני וההכנה הינה ע"י קידוח בעצם , קוטר הקידוח קטן מקוטר השתל והשתל מבריז את דרכו פנימה. לצורך ההשתלה יש צורך בנפח מינימאלי של עצם . גובה של לפחות 10 מ"מ של עצם זמינה ורוחב מינימלי של 5-6 מ"מ . לשתלים קוטר ואורך משתנה מתאימים את גודל השתל לפי כמות העצם. במידה וחסרה עצם ניתן לבצע השתלה של עצם (ישנן טכניקות רבות להשתלת עצם). לאחר החדרת השתל יש צורך ביציבות ראשונית של השתל – יציבות מכאנית. אחר כך ממתינים כ 3 חודשים , בזמן זה יש בניה של עצם מסביב לשתל (נקרא אוסטאואינטגרציה) והשתל נקלט באופן ביולוגי.

  היתרונות והחסרונות של השתל הינן כמעט הפוכים לשיקום ע"י גשר.

  יתרונות:

  יתרון הנדסי: מאחר והשתל נושא את הכתר, הרי שלכל "שן" יש "שורש ", כך שאין מצב של שן תלויה האוויר .

  אין פגיעה בשיניים סמוכות: מאחר והשתל מחזיק את הכתר , הרי שאין צורך לפגוע בשיניים סמוכות ומכאן השיניים הללו מאבדות חומר שן ואין להן סכנה של צורך בטיפול שורש.

  ניקוי קל : בשתל בודד הכתר יתפקד כמו שן בודדה ולכן הניקוי יהיה פשוט כמו עם שיניים טבעיות וניתן יהיה לנקום ע"י חוט דנטלי.

  שמירה על העצם: השתל המוחדר לעצם גורם לעצם "להרגיש" כאילו יש במקום שורש של שן ולכן העצם תספג פחות מאשר במקרה בו אין במקום שתל. (זאת , בניגוד למה שאתה חושב שהכנסת השתל תגרום להחלשות העצם).

  חסרונות:

  זמן: כפי שכבר צויין לוקח זמן עד שהשתל נקלט ועד אשר מבצעים את השיקום הסופי יכול לקחת בין 3-6 חודשים. (ישנם מצבים בהם מכניסים את השתל ומיד שמים כתר זמני)

  כירורגיה: יש צורך בהכנסת השתל ע"י פרוצדורה כירורגית. לעיתים לאחר ההשתלה תיתכן נפיחות ו\או שטף דם ו\או כאבים. ישנם מצבים בהם ניתן לבצע השתלה מיידית כלומר מיד לאחר עקירת השן מחדירים את השתל.

  פגיעה בסטרוקטורות אנטומיות: קיים סיכוי לפגיעה בעצב שעובר בלסת התחתונה או ב כלי דם או סינוס בלסת עליונה , על מנת להמנע מכך יש צורך בביצוע CT, אשר מדגים באופן תלת מיימדי את צורת העצם. רופא מיומן ידע איך להמנע מפגיעה בסטרוקטורות אילו.

  נפח של עצם: במידה ואין את נפח העצם המינימאלי הדרוש – יש לשקול ביצוע של השתלת עצם. דבר שהופך את תהליך ההשתלה למורכב יותר.

  לגבי עלויות- מאחר ומדובר בגשר של 3 יחידות מול שתל אחד +מבנה אחד +כתר אחד העליות כמעט דומות (בהנחה שאין צורך בהשתלת עצם ולחילופין שאין צורך בטיפולי שורש בשיניים הסמוכות (במקרה של גשר).

  במקרה שלך על פי התיאור שלך יש צורך בבנית עצם כך שהעלות תהיה גבוהה יותר.

לסיכום , לא מצויים בידי כל הנתונים של המקרה שלך לכן עליך לשקול על פי הנתונים הספציפיים שלך . אולם נראה לי כי אם השיניים הסמוכות לעקירה חיות (אין בהן טיפול שורש) ולא נראה כי בעתיד הקרוב יזדקקו לטיפול שורש , הרי שהפתרון הנכון וטווח הארוך הינו שתל עם בנית עצם.

מקווה שהייתי לעזר.

בהצלחה ובברכה,

ד"ר ניצן שלזינגר
שתלים דנטליים ובנית עצם.