הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

כתרי זרקוניה

ד"ר ניצן שלזינגר(17.1.2009, 11:35)

מאיה שלום,

פורום רפואת שיניים יצא לפגרה לכן אענה על שאלותייך.

מתוך הצגת השאלות חסרים נתונים רבים ולא תמיד ברור הקשר בין הדברים.

  1. שיניים שעברו טיפול שורש אכן ניתנות להזזה אורתודנטית . אולם לא ברור הצורך בטיפול שורש יזום בשיניים חיות על מנת שיהיה אפשר להזיזן? יתכן והצורך בטיפולי השורש נובע ממצב השיניים.
  2. הלבנה - יתכן לאחר הלבנה לא תזדקקי לכתרים שכן הצבע של השיניים יהיה אסטטי בעינייך- אלא אם הדרישה לכתרים נובעת מצורה לקוייה של השיניים ואז הפתרון של כתרים יתן את המענה הנכון.
  3. קיבוע של השיניים- לאחר ישור שיניים רצוי מאוד לקבע את השיניים בד"כ על ידי ספלינט חיצוני (פס מתכת המותאם והמודבק על השיניים בצד האחורי ולא נראה שלהן), במידה והדבר לא נעשה (כפי שקרה לך בתום ישור השיניים הראשון) , הרי שקיימת סבירות גבוהה לחזרת השיניים למצבן הקודם באופן חלקי או מלא. לכן במידה ולא תבצעי כתרים הרי שרצוי לבצע ספלינט כזה לאחר היישור. במידה ויבוצעו 6 כתרים הרי במקרה שלך רצוי שהם יהיו מחוברים בינהם ובכך יצרו קיבוע של השיניים ובמקרה שלך דחיפת הלשון לא תשפיע והתוצאה תשמר.
  4. כתרים- לצורך התקנת כתרים יש צורך להשחיז את השן כלומר להכין אותה כך שחומר שן מסולק ממנה עד לקבלת צורה קונית של השן על מנת שיהיה אפשר להרכיב עליה כתר. מעצם הכנת השן לעיתים יש צורך לבצע טיפול שורש בשן גם אם לפני כן היא היתה בריאה. יש לקחת בחשבון את הסיכוי לטיפול השורש בהכנת השיניים.
  5. כתרי זרקונייה- אלו כתרים שנחשבים למילה האחרונה באסטטיקה של הכתרים. זאת מאחר ולכתרים אלו אין בסיס מתכתי אלא החרסינה בנוייה על כיפות העשויות מחומר דומה לחרסינה כך שבבנית הכתר ניתן לקבל שקיפות ושבירה של האור המשתקף מן הכתר דומה מאוד לזה המתקבל משן טבעית. משך החיים של הכתרים תלוי בגורמים רבים כגון:רמת הביצוע , האם הכתרים חשופים לשחיקת או הידוק שיניים, האם נוגסים דברים קשים מאוד, רמת התחזוקה של המטופל האם המזון חומצי, אנורקסיה או בולמיה, מחלת חניכיים ועוד. באופן כללי לא ניתן לומר שכתר כזה או אחר יחזיק לכל החיים.

מקווה שהייתי לעזר

בברכה,

ד"ר ניצן שלזינגר
שתלים דנטליים ובנית עצם