הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

לסת תחתונה

ד"ר ניצן שלזינגר(20.1.2009, 0:10)

תמר שלום,

על פי התיאור שלך עיקר הבעיה היא בצד שמאל שם חסרות שתי שיניים מאחורי הניב , שם לא ניתן להשתיל מפאת חוסר עצם.

לכן הפתרון שהוצע לך הוא לפרק את הגשר הקדמי הקיים הנתמך ע"י שני הניבים ומחזיק את ששת השיניים הקדמיות.

האם הניבים הינן שיניים או שתלים??

במידה ומדובר בשיניים טבעיות (גם אם מדובר בשיניים שהוכנו לכתרים עם טיפולי שורש) בד"כ לא נהוג לחבר אותן עם שתלים. הסיבה לכך נובעת ממנגנוני האחיזה השונים של השתלים ושל שיניים ביחס לעצם.

בעוד השינייםהטבעיות מחוברות לעצם ע"י מיליוני סיבים דבר שמקנה לשורש של השן ניידות קלה. הרי שהשתל מקובע לעצם והופך ליחידה אחת עם העצם ללא כל תנועה.

חיבור של שתל עם שן טבעית על ידי גשר גורם לכך שבזמן לעיסה השתל מקבל עומס רב ואילו השן שוקעת פנימה והלחץ עליה פוחת. המצב הזה אינו בריא ויוצר עם הזמן בעיות עד כדי כישלון של השיקום.

(כמובן באם מדובר בשני שתלים בעמדות הניבים התחתונים הרי שאין כל קושי לבצע את השיקום על ידיגשר אחד מצד לצד)

בהנחה שמדובר בשיניים טבעיות הרי שהפתרון הנכון יהיה לבנות עצם חדשה מאחורי הניב השמאלי וליצור מקום לשתלים . ואז לבנות גשר אחד מאחורי הניב השמאלי וגשר שני מאחורי הניב הימני ומקדימה להשאיר את הגשר של 6 היחידות נתמך ע"י שני הניבים.

במידה ומצב הניבים התומכים בגשר הקדמי אינו טוב הרי שניתן לשקול עקירת הניבים וביצוע של שתלים במקומם ואז לבצע גשר טוטאלי -מצד לצד ביחידה אחת (ללא צורך בבנית העצם מאחורי הניב השמאלי)- ובכך להביא לפתרון כולל של הלסת.

על פי התיאור שלך אלו שני הפתרונות האפשריים. כך שגם אם הניבים הקיימים יציבים תצטרכי לקבל החלטה האם לבנות עצם מאחורי הניב השמאלי או לעקור את הניבים ולבצע גשר מצד לצד ביחידה אחת.

אשמח לענות לך על שאלות נוספות .

מקווה שהייתי לעזר.

בברכה,

ד"ר ניצן שלזינגר
שתלים דנטליים