הוספת הודעההוספת תגובה פורום התמכרויות לסמים - ראש הפורום

מריחואנה, חרדה וטיפול

ד"ר יששכר הרמן(9.2.2009, 12:08)

שלום,

סמים "קלים" עאלק!

ראה גם תשובה לפניה הקודמת.

קנביס יכול לפתוח תיבת פנדורה, ולהיות טריגור להתפרצות של הרבה הפרעות נפשיות.

מה שאתה מתאר בפניה שלך נראה כסמן לכך שאצלך הנטייה והסיכון קיימים.

במרבית המקרים זה חולף, גם אם לוקח לזה שבועות רבים. אך עליך להתחייב לעצמך שיותר לא תתקרב לסם הזה.

בשלב זה הייתי מתמקד דווקא בטיפול הרגעתי, ולוקח קלונקס במינון נמוך, אך באופן רציף לשבוע שבועיים (יש לקחת את התרופה במינון קבוע ללא קשר להרגשה שלך).

אם תעיין בפורום חרדה תראה שאני ממליץ שוב ושוב להמעיט בשימוש בקלונקס בגלל התכונות הממכרות שלו, אך במקרה שאתה מתאר הסיכון הזה פחות חשוב. חשוב יותר לייצב את מצבך, ואז כשתהיה חפשי מהתופעות שאתה מתאר ניתן יהיה להפטר גם מהקלונקס בתהליך של הפחתה הדרגתית.

אם גם תחת קלונקס במינון קבוע (חצי מ"ג ביום עד מ"ג שלם ביום), במשך שבועיים לא תגיע לאיזון, או אם תראה שהמצב אינו במגמה של שיפור - תצטרך לפנות לפסיכיאטר העוסק ומבין גם בתחום הסמים. יהיה צורך לשקול טיפול במייצבי מצב רוח, או אף בנוגדי פסיכוזה (במינון נמוך).

דבר נוסף - נסה להקפיד על סדר יום שעות שינה. קום בבקר בשעה קבועה גם אם ישנת רע מאד בלילה, לך לישון בשעה קבועה. אל תתפוס שינה בשעות היום (זה יגרום לכך שתגיע ללילה לא עייף ותישן רע בלילה). המעט בקפה ומשקאות המכילים קופאין. התנזר מאלכוהול וסמים אחרים. אכול בזמנים קבועים. חשוב להצמד לסדר יום כדי לאפשר לשעונים הביולוגיים לחזור לאיפוס.

ולתהיה שלך האם זה פסיכולוגי או כימי - זו השפעה של הקנביס, ולכן זה אינו פסיכולוגי. יחד עם זאת אין זה אומר שלהתייחסות פסיכולוגית במצב כשלך אין ערך, להיפך, טיפול פסיכולוגי (ע"י מטפל המבין בתחום) יכול לשפר את ההרגשה.

בברכה,
ד"ר יששכר הרמן
פסיכיאטר בכיר