הוספת הודעההוספת תגובה פורום התמכרויות לסמים - ראש הפורום

גמילה ממטדון

ד"ר יששכר הרמן(13.3.2009, 19:54)

שלום,

בפניה אחת את כותבת כי את חושדת שאין למנהלי מרפאת המטדון רצון לגמול אותך כי כביכול יש להם אינטרס להחזיק מטופלים שלא ישתקמו פן תפגע פרנסתם של המנהלים אם יחסרו להם מטופלים.

בפניה השניה את כותבת שניסו לעשות לך גמילה כפויה - שמשמעותה היא הפסקת הטיפול בך. זה אינו מתישב עם הרצון לשמר כמה שיותר מטופלים, נכון ?

האמת היא שיש מספיק מכורים הזקוקים לטיפול מטדון, מעולם לא עלה חשש לפרנסה של מנהלי מרפאות המטדון. יש רצון לפתוח עוד מרפאות, אך זה נתקל לא רק בקשיים תקציביים, אלא גם במכשולים של הרשויות המקומיות. אף אחד לא רוצה מרפאת מטדון בשכונה שלו, כי לצערנו יש מטופלים שמתנהגים באופן לא הולם ומהווים מטרד סביבתי.

ולשאלותיך:

הגמילה ממטדון איננה קשה יותר מאשר מהרואין. אין כאבים יותר מאשר בגמילה רגילה. זו אגדה שמסתובבת בין המטופלים.

יש מקרים בהם בכלל אין תסמונת גמילה כשמפסיקים מטדון, יש שתסמונת הגמילה מתארכת על פני שבועות רבים, עם גלים של הרעה והטבה לסרוגין. זה יכול להיות קשה בגלל שזה אורך זמן רב כל כך.

באישפוזית ביפו אנו עושים גמילות למטופלי מטדון, ויש הצלחות.

יש לנו מדריך נקי 20 שנה שהיה בעבר בטיפול מטדון.

הרצון להגמל ממטדון איננו יומרני, אך חשוב לעשות שיקול נרחב. אם למשל בנוסף להתמכרות את סובלת גם מתחלואה נפשית נוספת יתכן ונגיע למסקנה שגמילה עלולה להחמיר את מצבך הנפשי, ואז אולי עדיף באמת להשאר בטיפול אחזקתי.

חשוב שתדעי שאם מטופל מתעקש - כמעט תמיד ימצא לו פיתרון ודרך להגיע לגמילה. הקושי להשאר נקי לאורך זמן אחר כך הוא שיקול חשוב ביותר. זה יחייב אותך לטיפול ממושך במסגרות העוזרות לשמור על ניקיון טוטאלי (קהילה ? מרכז יום ? וכ').

אם את באמת מעוניינת בגמילה פני לשבתאי, דברי איתו, ובקשי ממנו שיפנה אותך אלינו להערכה ביפו באופן מסודר. כדי לעשות גמילה מוצלחת אנן מעדיפים לקבל מטופלים שהמינון שלהם הופחת לפחות מ- 40 מ"ג. אם את מקבלת 50 זה לא מסובך להוריד אותך ל- 40.

לגבי גמילה כפויה - אנו עושים זאת במקרים בהם יש הפרעות התנהגות קשות אצל מטופל, כשאין לנו ברירה אלא להרחיק מטופל לרחוב בגלל שהוא עובר על כללי ההתנהגות במרכז. או אצל מי שלמרות הטיפול משתמש בסמי רחוב תקופה ממושכת, והצוות מגיע למסקנה שלמעשה הטיפול איננו יעיל עבור המטופל כלל.

במצבים כאלו מדווחים על כך למשרד הבריאות, למחלקה להתמכרויות.

בכל מקרה צריך להיות לך ברור שהחלטות כאלה מתקבלות בישיבה של הצוות, לאחר שנשקלו כל הסיכונים, כולל האפשרות שיקרה נזק למטופל.

בברכה,

ד"ר יששכר הרמן
פסיכיאטר בכיר