הוספת הודעההוספת תגובה פורום התמכרויות לסמים - ראש הפורום

הסנפת ריטלין

ד"ר יששכר הרמן(16.8.2021, 15:55)

אני לעולם לא משתמש בהפחדות, אלא כותב מה שאני יודע, ומה שראיתי בעיני על מטופלים רבים.

כאשר מסניפים (קוקאין, ריטלין, או כל אבקה אחרת) האבקה נצמדת לרירית האף הלחה, מתמוססת בה והחומרים המומסים יכולים להספג דרך הרירית לכלי הדם הרבים שיש ברירית, וכך להגיע עם זרם הדם למוח ולהשפיע.

עקרונית רירית האף לא מיועדת לפעולה זו.

הסנפה גורמת לגירוי מקומי. גרוע מכך במרבית המקרים הקוקאין שנרכש אצל סוחר הסמים הוא מהול. בזמן הכנת הסם למכירה משתמשים בחומרים שונים - אבקת סוכר (במקרה הטוב), טלק, ואבקות אחרות. סוכר אינו גורם נזק, טלק יכול לגרום לנזקים נרחבים לרירית, ולהגיע לראות ולשקוע שם והצטברותו מסוכנת ועלולה לגרום לסרטן. חומרים אחרים - תלוי בחומר, לך תדע מה העבריינים שמכרו את הסם שמו שם.

לקוקאין יש השפעה מרדימה מקומית, כך שאצל משתמשי הקוקאין אין כל תחושה שנגרם להם נזק.

כדי להסניף ריטלין יש לרסק אותו. כדור הריטלין מכיל גם הוא חומרי מיהול שאמורים להגיע לקיבה, ולהיות מסולקים ע"י מערכת העיכול. בקיבה אין מהם נזק (זו אחריות של יצרן התרופה) אבל לרירית האף חומרי המיהול יכולים לגרום לגירוי, ולנזק מצטבר.

מכל ההסבר הזה ניתן להבין שקשה מאד לקבוע מה מזיק יותר - הסנפת ריטלין או הסנפת קוקאין (ועדין לא התיחסתי בכלל לנזק של החומר הפעיל עצמו).

ברמה הפרמקולוגית קוקאין וריטלין פועלים בצורה מאד דומה. אין פלא שמשתמשים שהסניפו ריטלין מדווחים על השפעה דומה לזו של קוקאין. גם הנזקים המוחיים דומים.

ריטלין שנלקח בבליעה פועל אחרת כי הוא נספג לאט, אך בהסנפה הספיגה מהירה יותר ומכאן הדמיון, וגם הפוטנציאל לנזקים.

הנזקים שונים מאדם לאדם. יש המשתמשים בקוקאין ונגרם להם מעט מאד נזק, יש שהשימוש גורם להם לנזקים קשים.

ואכן הנזק משימוש מרובה בקוקאין או ריטלין בהסנפה יכול להיות גדול ובלתי הפיך - שינויים באישיות, תנועות לא רצוניות, הפרעות זיכרון, נזקים לכלי דם ואירועים מוחיים ועוד. כמובן שזה תלוי בנטיה הגנטית של כל אחד, ותלוי מאד בכמות השימוש.

בברכה,
ד"ר יששכר הרמן
פסיכיאטר בכיר