הוספת הודעההוספת תגובה פורום התמכרויות לסמים - ראש הפורום

מה רע בקנאביס אם הוא עוזר ?

ד"ר יששכר הרמן(28.8.2021, 13:11)

מה רע בקנביס

השאלה שלך חשובה, וראויה לתשובה רצינית, מאחר והעמדות שאתה מבטא מועלות שוב ושוב ע"י רבים.

נתחיל מהעובדות:

קנביס הוא חומר המופק מצמח. עובדה זו לא עושה אותו טוב או רע יותר. יש הרבה תרופות המופקות מצמחים, יש הרבה רעלים המופקים מצמחים. גם העובדה שזה משהו טבעי לא עושה אותו רע או טוב יותר. יש הרבה רעלים טבעיים והרבה חומרים טבעיים יפים לבריאות.

מכאן שהטיעון שזה טבעי, או צמחי, הוא חסר שחר ולא רלבנטי לדיון.
מה שחשוב הוא התכונות של החומר עצמו.

ומה התכונות של החומר (מריחואנה, חשיש וכד') ?

כ- 90% מהמשתמשים לא ניזוקים עקב השימוש. אבל המספר הזה מטעה. שיעור הניזוקים בקרב צעירים גבוה הרבה יותר, שיעור הניזוקים בין הסובלים מהפרעות חרדה, דיכאון, או סכיזופרניה הוא גבוה בהרבה.

יש לי נסיון עשיר ורב מאד עם הנזקים שקנביס גורם.

קנביס אכן יכול לגרום למרבית המשתמשים לסטלה וכך להפיג לכמה שעות תחושות שליליות של חרדה או דיכאון. הבעיה היא שכאשר ההשפעה פגה החרדה או הדיכאון נוטים לחזור בעוצמה גדולה יותר. זה מצריך שימוש נוסף. התוצאה היא משתמש הממסטל את עצמו יותר ויותר. גרוע מכך, ההשפעה החיובית הזו נוטה עם הזמן לפחות ולדעוך (עקב מנגנון של הסתגלות) והתוצאה היא צריכה הולכת ומוגברת של עוד ועוד.

ראיתי מקרים שהגיעו כך למחלקה סגורה, ולא בודדים, אלא רבים מאד.

לא סתם בנוהל קנביס רפואי של משרד הבריאות (נוהל 106 שניתן להוריד אותו בקלות – חפש בגוגל) מצויין כי לכאלו שסובלים או סבלו מפסיכוזה, או חרדה אין לאשר טיפול בקנביס רפואי.

מכאן ניתן לראות כי זו טעות להשוות קנביס לטיפול ב- SSRIשאינו גורם לנזקים (גם אם יש לו תופעות לוואי) לא בגלל שזה תרופה במרשם וזה סם לא חוקי, אלא מכיוון שהסיכון בשימוש בקנביס הוא פשוט גדול הרבה יותר.

ועדין לא ציינתי את הסיכון להתמכרות. אמנם קנביס ממכר פחות מהרואין וקוקאין, ואפילו פחות מאלכוהול, אבל בכל זאת הסיכון להתמכרות הוא ממשי מאד. מחקרים שונים נמצא כי לפחות 9% מהמשתמשים בקנביס מפתחים התמכרות. על פי סקרים עוד משנות ה- 90 ידוע כי אצל כ- 4% באוכלוסייה של הבוגרים (בגיל 18-29) נמצאו סימנים כלשהם של התמכרות לקנביס (מדובר בסדר גודל של מעל ל- 50 אלף בני אדם !).

מכאן שקנביס אינו טיפול מומלץ לחרדה ודיכאון גם כי הוא אינו יעיל בטווח הארוך, וגם כי הוא נוטה עם הזמן להחמיר את המצב, ואף לגרום להתמכרות.

בעבודה שלי אני נתקל בלא מעט אנשים הטוענים שקנביס הוא הכלי שלהם להתמודד עם תחושות רעות, חרדה ודיכאון. ורואה היטב איך לאורך זמן השימוש הזה מדרדר אותם, עד למצב בו הרבה יותר קשה לטפל בהם.

אז נכון שיש רבים מאד העושים שימוש בקנביס להנאתם ואינם נזוקים. ממש כמו שיש רבים השותים אלכוהול להנאת ואינם ניזוקים. טבל יש לדעת כי קנביס הוא סם היכול להזיק, לעורר ולהחמיר חרדה, פסיכוזה, ואף לגרום להתמכרות


בברכה,
ד"ר יששכר הרמן
פסיכיאטר בכיר