הוספת הודעההוספת תגובה פורום התמכרויות לסמים - ראש הפורום

מה רע בקנביס לחלק מהאנשים! - המשך -

ד"ר יששכר הרמן(15.9.2021, 14:54)

נתחיל מהשאלה השניה: "קנביס עוזר לחלק מהאנשים.. גם ציפרלקס עוזר.." האמירה הזו מאד נפוצה והיא מבטאת חוסר הבנה בסיסי לגבי ההבדל בין סמים ותרופות. ואכן קל להתבלבל, בשני המקרים (תרופה וסם) אדם לוקח חומר המשפיע על המוח שלו, לכאורה אותו דבר. אז זהו, שזה ממש לא נכון !

סם פועל ע"י הגברת תחושת הנאה מיידית. כל הסמים (למעט חריגים בודדים כמו סמי הזיה) פועלים ע"י הגברת פעילותו של מרכז ההנאה במוח (יש דבר כזה, ויודעים היטב היכן ממוקם, ואיך הוא פועל). ההשפעה היא מיידית, ולכן יש רבים שממש אוהבים סמים בגלל זה. זה נכון להרואין, קנביס, אלכוהול, ניקוטין ועוד...

הבעיה היא ששימוש חוזר ונשנה בסם גורם לכך שמרכז ההנאה מכבה את עצמו, ועם הזמן יוצר מצב שבו קשה להתנהל ולתפקד ללא הסם, שכן לאחר שימוש מתמשך נוצרת תחושת ריקנות ודכדוך כשמנסים להפסיק. יש סמים בהם התהליך הזה חזק ומהיר מאד (קוקאין, מטאמפטמין, אקסטזי), יש שזה איטי יותר (אלכוהול, קנביס). גם המועדות לכך שונה מאדם לאדם והיא גנטית.

טיפול תרופתי נוגד דיכאון (כמו ציפרלקס) פוןעל אחרת לחלוטין. בשלב הראשון אין שום השפעה (אבל יש תופעות לוואי). עם הזמן, תחת השפעת הציפרלקס המוח מתאזן בהדרגה, והדיכאון או החרדה פוחתים עד להעלמות.
כלומר סם ותרופה פועלים ממש הפוך זה מזה.
הסם מערער את הפעילות המוחית, התרופה מאזנת את פעילות המוח.

לגבי מה רע אם מרבית המשתמשים בקנביס ישתמשו יש שני טיעונים מרכזיים:

מי שמשתמש בקנביס להנאתו פשוט מהמר על בריאותו ואיכות חייו. נכון שהסיכוי להפגע הוא קטן, רק 10%. אבל מי שנפגע - חוטף נזק כבד וממש לא פרופורציונלי. העבודה העיקרית שלי היא טיפול באותם אומללים שחייהם נהרסו לחלוטין בגלל זה. בעיני להמר על משהו שיש לו סיכוי של 10% להתממש בצורה נוראית כזו הוא חוסר שיקול דעת.
צא וראה כמה אנשים נפגעו ממגפת הקורונה (הרבה פחות מ- 10%) וכמה מאמצים עושה המדינה כדי להמנע מהפגיעות האלה. קנביס מזיק הרבה יותר ממחלת הקורונה.

הטיעון השני אינו רפואי אלא חברתי. קנביס הוא סם רע ומזיק. נכון שאם משווים בין הסמים הוא יחסית ממכר פחות (אבל נוטה יותר לגרום תחלואה נפשית). נכון שאלכוהול הוא סם גרוע מקנביס, ולמרות זאת הוא חוקי.

אישית אני סבור שליגליזציה של קנביס תזיק. היא תגרום לתחלואה נפשית רבה יותר, לא הייתי רוצה לראות על הכביש נהגים מסטולים (כמו שאני לא רוצה נהגים שיכורים). ועם זאת ההחלטה היא בידי הגורמים המחוקקים - הכנסת, שר הבריאות. מבחינתי אני סבור שצריך לשכנע אותם שליגליזציה של קנביס יגרום נזק ארוך טווח למדינה (ויש על כך מלא מלא מחקרים חברתיים ממקומות בהם הותר השימוש בסם הזה).
בסופו של דבר ההחלטה היא של הכנסת, ואם היא תתקבל בניגוד לדעתי מה שייוותר הוא להצטער על החלטה שגויה של הכנסת (כולנו יודעים שיש לא מעט כאלה החלטות מטופשות שנעשו ע"י המחוקק וכולנו משלמים את המחיר של הטעות).

ועוד משהו, נכון להיום מי שמשתמש בקנביס פשוט עובר על החוק. ממש כמו מי שעובר ברמזור אדום ב- 3 בלילה כשאין שום רכב בכביש עובר עבירה. הסיכוי שיגרום נזק הוא קטן, אבל אם יתפס - ישלם קנס.

בברכה,
ד"ר יששכר הרמן
פסיכיאטר בכיר