הוספת הודעההוספת תגובה פורום התמכרויות לסמים - ראש הפורום

מדבקות פנטה - והמשטרה שמעלימה עין

ד"ר יששכר הרמן(25.9.2021, 9:27)

יש שורה שלמה של חומרים היכולים להצמד לקולטנים לאופיאטים במוח (כן, יש במוח מערכת של קולטנים לאופיאטים, ויש לה תפקיד חשוב).

כסמים או תרופות החומרים האלה שונים זה מזה ביכולת שלהם לחדור לתוך המוח, וביכולת שלהם להצמד ולהפעיל את הקולטנים. ככל שחומר יכול להכנס למוח מהר יותר, ולהצמד חזק יותר - כך הוא בעל יכולת השעה חזקה.

הרואין (למרבית האירוניה) פותח בתחילה כתחליף למורפין שאיננו ממכר, מהר מאד נמצא שהוא חודר למוח מהר יותר ממורפין, ולכן הוא ממכר יותר.

פנטניל יש יכולת חדירה לא פחותה, אבל יכולת ההצמדות וההשפעה שלו על הקולטנים חזקה הרבה יותר משל הרואין, ולכן פנטניל חזק וממכר יותר מהרואין. לפנטניל יש עוד תכונות העושות אותו חזק יותר. הוא יכול לחדור דרך העור, ולהספג היטב בבליעה (מה שהרואין לא יכול, ולכן צריך להסניף או להזריק אותו).

אינני יכול להעריך מה חזק יותר הזרקת הרואין או עישון פנטניל אבל הדמיון הוא גדול מאד. בשני המקרים מדובר בסם ממכר מאד (פנטניל לאורך זמן ממכר יותר חזק), ובשני המקרים תסמונת הגמילה תהיה דומה מאד. מכאן שתסמונת הגמילה מפנטניל היא זהה לזו מהרואין.

גם הסיכון למוות ממינון יתר קיים בשימוש בפנטניל כמו מהרואין. זה תלוי במינון, ובהסתגלות של הגוף (משתמש חדש עלול למות ממינון שאצל משתמש ותיק יגרום רק לסטלה).

פנטניל כמו הרואין כשלעצמם לא גורמים לנזקים מוחיים (מעבר להתמכרות הקשה), אך זה בתנאי שמשתמשים בחומר נקי. כאשר אתה רוכש הרואין מסוחר סמים אף אחד לא יודע עם מה הוא ערבב אותו, ואיזה רעל הוא הוסיף.

לגבי ההתיחסות של המשטרה, קשה לי להסביר את המשטרה (יש להם דוברות שיודעת טוב ממני). אני יכול רק לנחש שפנטניל היא תרופה מוכרת, המופצת במרשם חוקי, ואילו הרואין אינו חוקי בשום צורה. יתכן שזו הסיבה ליחס המקל.

יתכן שפשוט המשטרה עסוקה היום בנושאים אחרים ולא פנויה לאכיפה בנושא סמי רחוב.

בברכה,
ד"ר יששכר הרמן
פסיכיאטר בכיר