הוספת הודעה פורום רשתית העין - ראש הפורום

לטיס

ד"ר אורי סגל(4.4.2009, 10:20)
שלום לך,
לטיס היא אחד מסוגי השינויים הדגנרטיבים ברשתית הפריפרית. שיא הופעת שינויים אלה הוא בעשור השני לחיים. דגנרציית לטיס קיימת ב10% מהאוכלוסיה לפחות בעין אחת והיא מופיעה בשתי העיניים ב30%-50% מהם. קיימת נטיה משפחתית והשכיחות של הופעת לטיס גדולה יותר בקרב קצרי רואי (צורך במשקפיים למרחק). קוצר ראיה בכלל ושינויים מסוג זה בפרט מעלים במעט את הסיכוי להופעה של חורים או קרעים ברשתית הפריפרית. חורים או קרעים בהיקף הרשתית עלולים לגרום להיפרדות רשתית.

היפרדות רשתית היא מצב בו רשתית העין נפרדת מקיר גלגל העין, לרוב עקב קרע שנוצר בה. לרשתית - תפקיד חשוב ביותר במנגנון הראייה ועל כן היפרדותה מהווה מצב מסוכן, המחייב התערבות כירורגית - מאחר והרשתית שנפרדה לא חוזרת למקומה באופן עצמאי. לאור האמור לעיל כאשר קיימים שינויים של לטיס ו\או קוצר ראיה רצוי להיבדק ע"י רופא עיניים לאחר הרחבת האישונים ע"י טיפות כל שנה.

חשוב להכיר את הסימנים המחייבים בדיקת רופא עיניים בהקדם: 1.ראיית נקודה שחורה, כעין זבוב, עכביש או שערה המשנה את מיקומה. 2. הבזקי אור המופיעים למשך שברירי שנייה או שניות בודדות באחת העיניים, היכולים להופיע גם כאשר העיניים עצומות. 3. צל בשדה הראיה. 4. טשטוש ראיה.

כפי שהבנת, רצוי שתמשיכי את המעקב.

בברכה,
ד"ר אורי סגל
רופא בכיר ביחידת הרשתית, בי"ח מאיר
רופא ומנתח בכיר, בי"ח עין טל