פורום שומנים בדם - ראש הפורום

השפעת שומנים טובים על כולסטרול טוב

אורלי גוטמן(21.6.2011, 12:13)

שלומיתה שלום,

בטיפול טבעי לאיזון כולסטרול ושומנים בדם אנו מתייחסים למספר מנגנונים:

  1. הפחתת צריכת כולסטרול מהתזונה
  2. מניעת ספיגה חוזרת של כולסטרול מהמעי לדם ועידוד "סילוק" הכולסטרול מהגוף
  3. תמיכה בכבד

מהתיאור שלך עולה כי ניסית לערוך שינוי תזונתי. כלומר תקפת את הבעיה בעזרת מנגנון מס' 1 המואר לעיל.
מהנתונים שמסרת יש פירוט של ערכי הבדיקות אך אין מידע על התפריט. לא הייתי ממהרת להסיק מסקנות. בתזונה ככלי טיפולי לאיזון כולסטרול ושומנים בדם חשוב לא רק מה ש"לא אוכלים" אלא גם "מה כן אוכלים". הורדת שומנים רוויים מהתפריט הינה פרמטר הכרחי אך לא די בה. עיניך הרואות. השינוי התזונתי נתן פירות אך שורש הבעיה לא טופל כי לא היתה התייחסות כוללת אלא חלקית.

מדוע שינוי תזונתי אינו מספיק? הכולסטרול אינו מגיע רק מהתזונה. גם גופנו מייצר כולסטרול, גופנו צריך כולסטרול ולכוסטרול תפקידים רבים וחשובים כמו למשל – מקור להורמונים ועוד. כאשר יש חוסר איזון יש לבדוק לעומק . על מנת לאזן את משק השומנים בגוף, למנע מהגוף לייצר כולסטרול בעודף ולטפל בספיגה חוזרת של כולסטרול מהמעי לדם - יש להתייחס למנגנוני הפינוי ,להעשיר את הגוף בסיבים תזונתיים ובעיקר בעיקר לתמוך בכבד. בכל הנושא של צריכת שומנים בתזונה יש חשיבות לסוג השומן אך גם ליחס בין צריכת אומגה 3 ו6. מכאן שיש להתייחס לצריכה עודפת של טחינה כחלק מכל התפריט.

כנראה שבמקרה שלך יש מקום להתייחסות כוללת מעבר לתלות בתזונה – טיפול כולל שיתייחס לשקלול השומנים ומקורותיהם כחלק מכל התפריט היומי, טיפול בצמחי מרפא ופעילות גופנית. כמו כן מומלץ לשקול ניקוי כבד. ככלל טיפול טבעי באיזון כולסטרול ושומנים בדם הינו טיפול ארוך טווח של מספר חודשים.

אני ממליצה לך למתן צריכת שומנים "טובים" בתפריט, להמשיך ולהמנע ממזונות מטוגנים, שומני טרנס, סוכרים מזוקקים ומזונות שמשמישם מקור לשומן רווי (כמו גבינות שמנות ואיברים פנימיים). ובמקביל לפנות לטיפול נטורופתי מקצועי.

בברכה,

אורלי גוטמן, נטורופתית ND