הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

להעביר אליו אחריות במקום להטיל אותה

ד"ר אורן חסון(13.4.2018, 19:50)

דמנ יקרה,

אני מבין שכרגע הוא מעדיף להוציא את ההוצאות לבילוי, שאינן רבות לפי מה שאני מבין, על בילוי עם אחיו לבירה. סיגריות... אני לא כולל בסעיף "העדפה" כי זה שייך לסעיף התמכרות. פעמים רבות, בשלב הזה, זה לא בחירה.

כתבת שהוא מוציא עוד על בזבוזים, ולא כתבת על מה. אבל ללא ספק קשה לו לקחת אחריות, ולהתאפק מלצאת לבילוי, ואני מניח שזה כדי להרגיש בעל ערך. אולי אפילו באופן מנוגד ובגלל מה שהוא מרגיש כלפי עצמו. אני מניח שהוא בקונפליקט עם עצמו, ואולי גם לא בטוח בעצמו, כלכלית ואולי אחרת. יתכן שהבילויים הללו, שמבחינתו, "אובייקטיבית", זו הוצאה קטנה ש"היה אמור" להרשות לעצמו, הם מה שנותן לו תחושת ערך. גם לזה יש משמעות.

כך שיתכן שלו היית מציגה בפניו את הדילמה "איך פותרים את זה?" ומצפה ממנו, בסבלנות, לתשובות ולהצעות, היה לוקח אחריות יותר בקלות מאשר לו היית באה בטענות אליו. משום שבכך את מחזקת את הדימוי העצמי הנמוך שלו ממילא, ואת הדיעה שאת לא מעריכה אותו. יתכן שאם תתמכי בו, ותפגיני כלפיו שאת סומכת עליו, ובעיקר מתייעצת איתו ורוצה לשמוע את דעתו – ללא תלונות, אלא כי הוא שותף שלך וכי חשוב לך לדעת מה הוא חושב שצריך לדעת, הוא בהדרגה יפחית את הוצאותיו, ואולי קודם יתלונן פחות. אבל את צריכה להבין שזה תהליך, כי כרגע הדימוי שלך הוא של זו אשר אומרת לו שהוא לא בסדר. בהדרגה, אולי גם יהיה קשוב להבין שזה באמת לא פשוט להשיג עבודה לחודשיים, כשאת בחודש שביעי. בקצרה, מה שאני אומר הוא שתנסי להתייעץ איתו, במקום להתלונן. אם הוא יציע פתרונות מעשיים, כולל גם דברים שאת צריכה לעשות, נסי ועשי אם אפשר. אם הוא יציע פתרונות שאולי מעשיים, בדקי אם זה אפשרי גם אם את חושבת שאולי לא. ואם זה פתרונות שאינם מעשיים, תגידי לו את זה. נסי להעביר אליו אחריות, במקום להטיל אותה עליו. מבינה את ההבדל?

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com