הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בקצה הדרך את צריכה להיות מעשית

ד"ר אורן חסון(28.4.2018, 22:24)

דניאל יקרה,

לא תמיד אני קונה הצהרות של צד זה או אחר, כי לפעמים הן באות לשרת מטרה ולא כדי "להתוודות על האמת". זה נכון לגבי הצהרות של הפסקת אהבה, וגם להצהרות של אהבה, כמו לעוד הרבה הצהרות בקשר הזוגי. העובדות הן שהוא עזב, שהוא אומר שאינו אוהב אותך יותר, ושהוא אומר שמבחינתו זה סופי. אני יכול לתת לך שלוש סיבות אפשריות למצבים כאלה, שהן די נפוצות:

  1. הוא בדיכאון, מרגיש שהוא לא מתפקד בעבודה ובבית, או בגלל הלם קרב או טראומה אחרת שצפה ועלתה, וחושב שעדיף לכולם בלעדיו.
  2. הזוגיות היא לא מה שהוא קיווה לו, וכי הלחצים של קשר זוגי על המחוייבויות הנדרשות, והגבלת החופש, נותנים לו תחושה של חוסר צדק, או שהוא לא מתאים לזה, ושהוא הגיע לגבול שהוא יכול, וחייב לעצמו לצאת מזה. זה לא אומר שהוא לא אוהב אותך, אבל בהחלט יכול להיות שבגלל סיבה שכזו הוא מרחיק עצמו רגשית ממך, ואולי אפילו מחפש סיבות למה את לא בסדר, כדי לצאת מזה.
  3. כי זה כך. כי האהבה שלו אליך והרצון להיות איתך ולשמח אותך לצידו כבת זוג ולשמוח לצידך כבן זוג שלך באמת דעכו, אולי בגלל כעסים שהצטברו, ואולי בשל לא מעט דברים הקשורים לסעיף ב' למעלה ואולי אפילו א', או אולי כי הוא התאהב במישהי אחרת, בין אם יצר קשר איתה או רק חושב על זה.

הנה שלוש אפשרויות שונות, ויכולות להיות גם אחרות. כל אחת מהן דורשת פתרונות זוגיים ואישיים (שלך ושלו) שונים לגמרי. לפי תאורך, זה נראה כמשהו ששייך לאזור של ב' וג', אבל אין לי ודאות.

האם את צריכה לוותר? – לא יודע, כי אני לא יודע מה בדיוק קורה לו. לכאורה, זה הכי נכון, אבל לך זה הכי קשה. העולם הידוע, המובנה די טוב וזה שיש לו עתיד ברור ובטוח מתפורר, ושום דבר אינו ברור ובטוח עכשיו. הוא אולי יהיה ברור ובטוח מחדש עוד שנתיים, או שלוש או ארבע, ואולי רק קצת ברור ובטוח אבל את תהיי בטוחה בעצמך יותר כדי להסתפק בזה. לאבל, שבא לסדר את העולם מחדש לאחר רגע של אובדן, יש שלבים שונים. כרגע, נראה שאת בשלב אי הקבלה של האבל, והמקום ה"הגיוני" ביותר, כביכול, שלא לקבל את מה שקרה הוא מה שנראה לך הכי פחות הגיוני, והוא הסתירה בין דברים שאמר לך לפני כמה חודשים, לבין דברים שהוא אומר עכשיו. המון דברים יכולים לסדר את ההגיון הזה, החל מכל אחת משלוש האפשרויות למעלה, וכלה באפשרות שמשהו מתוך הדברים שאמר, לפני כמה חודשים או עכשיו, אינו נכון. לפחות לא באופן מלא. גם זה קורה לאנשים. ההיתפסות שלך אל ה"לא הגיוני" היא הגיונית, אבל לא מעשית. דברים קורים, והם בעיקר מקוממים. אולי לכן את נתפסת ל"לא הגיוני" כי הדברים מקוממים. הכעס, וחוסר ההבנה המדוייקת של מה שקרה מפריעים לך, וקשה לך להשלים עם אי ידיעה. מצד שני, הכי נכון לכל אדם הוא לדעת להתמודד אם אי ידיעה, כאשר אין אפשרות לדעת יותר ממה שאת יודעת, או כאשר ההשקעה בהשגת הידע רבה מדי. חשבי על זה היטב, ועל האפשרויות, עבדי אותן עוד זמן מה, לפי מה שתרגישי לנכון, אבל נסי לזכור שבקצה הדרך הזו, בין אם זה בעוד שבוע או בעוד חודש וחצי או שלושה, את צריכה להפסיק לבדוק ולהפוך להיות מעשית, כדי למצוא פתרון למצב החדש.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com