הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

חיים שלווים

ד"ר אורן חסון(28.9.2018, 21:08)

מיכל יקרה,

חג שמח גם לך!

אני חושב שאת מנהלת את החיים שלך באופן שהוא מתאים לך. אחרי הכל, יש מחיר לתחושה שאנשים דופקים אותך, ושהעולם הוא מסוכן, ושאת צריכה כל הזמן להסתכל לאחור מעבר לכתף כדי לדעת שאף אחד לא הולך לתקוע לך סכין בגב, כשבאמת רוב הזמן אף אחד לא הולך לתקוע לך סכין בגב. מקסימום מדי פעם שריטה. מצד שני, יש לזה אפילו יתרון, בכך שהחיים הם שלווים יותר ונעימים יותר, ועם פחות מאבקים.

אלא שאז את עלולה לשלם את המחיר באותם מקרים נדירים שבהם מישהו באמת יתקע לך סכין בגב, כלומר, יפגע בך באופן מאד מאד משמעותי. אז איך הכי נכון להתנהג?

אם נוח לך כפי שאת, נהגי כפי שאת. כנראה שזה גם אומר שאת יודעת טוב יותר להתמודד עם אכזבות ועם שריטות. מי שרואה שריטה כסכין בגב (או לפחות כסימן להידרדרות במדרון החלקלק), מן הסתם ירגיש יותר בנוח להתעמת יותר ולהאבק יותר ולהסתכל כל הזמן מעבר לכתף כדי שלא לקבל שריטות.

העניין הוא שבעידן הנוכחי של התקשורת החברתית הנפוצה כל כך, כשכל דבר נענה בכל כך הרבה תגובות לעין כל, וחלקן מאד מתלהמות, את מסתכלת על זה ותוהה אם את לא צריכה להיזהר הרבה יותר מכפי שאת נוהגת לחשוב, ולא שאננה מדי. התגובות הללו מטעות קצת. פנים אל פנים אנשים נוהגים להיזהר יותר בתגובות, ובאופן מעשי להתעמת פחות ולהתלהם פחות מכפי שהם עושים ברשת, שזה מרחוק ולא פעם באופן אנונימי ולא מחייב.

חפשי את מה שמתאים לך. זה לא אומר שלא תיפגעי לפעמים, אבל זה אומר שרוב הזמן החיים שלך יהיו שלווים יותר.

אבל השאלה שלך היא לא כללית, אלא ספציפית, לגבי היחסים שלך עם בן זוגך מזה 3 חודשים. חשוב שתפתחו יכולת שיחה. חשוב שאם את מרגישה שמשהו משמעותי לא בסדר, שתהיי מסוגלת לומר זאת, ולנסות ביחד לחפש את המאזן הנכון בין אסרטיביות, שזה אומר לומר את מה שצריך אבל באופן שהצד השני מסוגל לשמוע, ואם צריך, להגביר את הווליום בהדרגה ובשליטה, לבין לומר לעצמך שיש דברים שהם לא שווים את העימות או הפגיעה בצד השני, ושזה בסדר לוותר עליהם.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com