הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

להתבגר לאט

ד"ר אורן חסון(28.9.2018, 22:51)

נשואה יקרה,

החיים אינם קלים לך. אולי לא רק חיי הנישואים. את כותבת בתחילת המכתב שתחילת הנישואין היו מצוינים עד ההריון. אבל את גם כותבת בסוף המכתב שמאז שאתם נשואים, את רק עצבנית וכועסת כל הזמן, ומרגישה שמגיע לך יחס אחר. מה שאני מבין מזה בעיקר הוא שלאחר שכתבת על דברים לא טובים, שזה במהלך המכתב, העולם קצת השחיר יותר, ו"שכחת" את תחילת הנישואים שלכם, שהיו טובים. במילים אחרות, כשקשה, העולם נוטה להיראות יותר קשה, ולכן גם יותר קשה לזכור שיש בו גם דברים טובים. כשזה כך, החיים הופכים להיות יותר קשים.

זה לא ממעיט מערכן של הפגיעות שהיו. יתכן שאישך לא היה בוגר מספיק בעת שהיית בהריון, ולכן לא ידע איך לתמוך בך, אולי אפילו מתוך מבוכה על האינטימיות הפחות נעימה שהוא נקלע אליה, שהקשה עליו להכנס לתפקיד ה'אחות הרחמניה', או 'האח הרחמן', שהמציאות הכניסה אותו אליו. אולי לכן, כל עוד היית בבית החולים, והמבוכה הזו או התפקיד הזה לא היה שלו, היה לו יותר קל לתמוך בך.

אני לא יכול לקבוע מכאן, או על סמך המכתב, אם לאחר שהגעת הביתה היית 'מפונקת', שזה אומר שאולי יותר קשה לך עם הלחצים הפיזיים או הנפשיים מאשר לאחרים, או לפחות מאשר לבן זוגך, והוא הרגיש שזה לא הוגן כלפיו, או אולי שדווקא הוא היה זה שהיה לו קשה להתמודד עם הלחצים, ולכן היו לו טענות כנגדך. ואולי שניהם גם יחד היו נכונים. כפי שאמרתי, אני לא יכול לקבוע מכאן מה קרה, אבל בסך הכל, בשיווי המשקל שנוצר, שניכם הרגשתם לחוצים וממורמרים. הסיפור שהיה לו בשיחות שלו עם הנערה הזו העצים אצלך את היכולת לומר לעצמך ולו שהצדק איתך, כי באופן ברור, עכשיו לפחות, הוא היה זה שלא היה בסדר. מצד שני, נוצר מצב חיובי, והוא נלחם עליך, ומראה לך עד כמה את חשובה לו. השאלה היא עד כמה את מסוגלת להתגבר על הפגיעה.

אני חושב שנכון לכם ללכת לטיפול. היו לכם הרבה מאד קשיים בתקשורת וקושי משמעותי להתמודד עם קשיים, וכנראה לקח לכם, ואולי בעיקר לו, יותר זמן להתבגר. יתכן שזה קשור לרקע המסורתי שלכם, אם בבית ההורים שלכם יש תפקידים מסורתיים יותר לגברים ולנשים, וכפי שאת יודעת, התקופה היום וחלוקת התפקידים שונה. יתכן שמה שקורה לכם עכשיו עוזר לו לעבור עוד שלב בהתבגרות (שזה אומר לא להיסחף בקלות אחר הרגשות שלו, ולהיות יציב יותר בתגובות שלו כלפייך) ובהתפכחות (להבין מה נכון וחשוב בחיים). אבל אני חושב שהיכולת לבסס את ההתפכחות הזו, ולאפשר לשניכם להגיע למקום טוב יותר ויציב יותר יכולה להיעשות באופן משמעותי הרבה יותר בעזרת טיפול.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com