הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

הטלת ספק לא מוצדק בקשר

ד"ר אורן חסון(15.12.2018, 13:03)

יערה יקרה,

את מספרת שהבאת לידי ביטוי את הספק שיש לך באהבה שלו אליך, אם כי לא כך הדברים נאמרו. בדרך שבה אמרת זאת, אני חושב שיצא שכאילו הקשר הזה 'לא נורא חשוב לך', מה שלא התכוונת לומר, או אולי כן, אבל כמגננה וכאמירה ששומרת, לכאורה לפחות, על המקום שלך כאשה שמכירה בערכה, ולא תלויה באהבה של בן זוגה. זו אמירה מצערת, כי אשה שמכירה בערכה, בדיוק כמו גבר שמכיר בערכו, יכולים, אם יש להם הביטחון העצמי הראוי, גם להודות בכך שהם זקוקים לאהבה, ושהאושר שלהם תלוי גם בה. במקביל – התלות הזו אינה בהכרח כניעה לכל גחמה והתנהגות לא ראויה של בן או בת הזוג, אלא דיון ונסיון ליצור זוגיות ראויה ומכבדת לשני הצדדים. לא קל להיות אסרטיבית (כלומר, להביע את הצרכים שלך, ובאופן מכבד שהצד השני יהיה מסוגל לשמוע מבלי להיפגע, כלומר, מבלי להיות אגרסיבית או פוגעת), כאשר את קצת חסרת ביטחון, וזו הסיבה שבגללה את פונה אלי.

אני חושב שהדרך הנכונה היא אולי לומר פשוט את זה. כלומר, באמת להסיר את המגננות שלך, לומר לו שמשם זה הגיע, לומר לו שאת כן מאד רוצה שזה יצליח ביניכם, ולבקש ממנו להבין אותך ולכבד אותך, ואז יהיה לך קל יותר להתמודד עם הספקות שמתעוררים בך באשר לאהבה שלו, ולהשתדל להמנע מאמירות של ספק.

כשאת אומרת אמירה של ספק בקשר, יתכן שהוא מגיב בריחוק כי הוא נפגע, וחושב שאת לא כל כך מעוניינת, ושהקשר ביניכם אינו חשוב, ויתכן שהוא אומר לעצמו: למה אני צריך את התגובות האלה, וחוסר הביטחון הזה. שהם שני דברים שונים. אני חושב שכדאי לכן שתפתחי את הדברים, מה שיעזור לו לקבל ביטחון, בין אם זה שאת באמת כן רוצה בקשה הזה (האפשרות הראשונה), ובין אם זה שאת מודעת למה שעובר עליך, ולכן מסוגלת, גם אם בהדרגה, לשלוט בתגובות הללו (האפשרות השניה).


בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com