הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

טיפול לשיקום בטווח הארוך

ד"ר אורן חסון(19.3.2019, 15:15)

שפרה יקרה,

אני חושב שאת יודעת מה קורה, אבל לא את כל המשמעויות. לכן גם הקושי לדעת כיצד לנהוג.

לכאורה – בן זוגך הוא אדם מבוגר, וראשי לנהוג כרצונו. העניין הוא שבכך הוא פוגע בך. עם זאת, כשאת חוסמת את ערוצי התקשורת שלו, מנתקת את הטלפון שלו, את פוגעת בו. כל אחד וסיבותיו שלו – הוא כדי להגן על האינטרנסים שלו (ותכף נגיע לכך), ואת להגן על שלך – שהם לשמור שהוא יהיה שלך. מנקודת מבטך, האינטרס שלך קודם. מנקודת מבטו – הוא חושב על שלושה: עליך (כן, גם), על עצמו ועל גרושתו. אין כאן עניין של משפט הוגן. יש כאן צרכים מנוגדים, שגם אם הוא אומר לעצמו שהוא רוצה לפשר בין הצורך שלו, לזה של גרושתו, וגם לצורך שלך – זה לא מספק אותך, כי הצורך שלך במניעת הצרכים האחרים תמיד יהיה גדול יותר. לכן יש ניגוד צרכים ביניכם. יתכן שלו היית יכולה להכיל יותר, הוא היה יודע להעריך זאת ושומר על יחסים יותר קורקטיים איתה. כשאת לא יכולה להכיל, מן הסתם הוא יוצא פגוע מעצם העובדה שאת לא יכולה לסמוך עליו, כשהוא חושב שאת יכולה, ומעצם תהליך הכפייה שאת כופה עליו לפגוע במה ובמי שהוא רוצה שלא לפגוע. וכשהוא כועס, מן הסתם זה מרחיק אותו ממך, ומעצים את הקונפליקט ואת חוסר הביטחון שלך, ומעצים את הצורך שלך להגן על עצמך ולבודד אותו.

אני יכול להבין מה את רוצה ממכתבך. אני לא יכול להבין מה הוא רוצה, ואפילו לא מדוע הוא נשאר איתך. אולי כי הוא יודע שעם גרושתו אין לו סיכוי, גם אם היא זקוקה לו לצרכים אחרים. אולי כי הוא אוהב אותך למרות הכעסים שלו עלייך, והוא נפגש איתה כי הוא לא רוצה לפגוע בה, או רוצה לעזור לה. אולי כי את נותנת לו משהו חשוב אחר שהוא לא יכול להרשות לעצמו לוותר עליו. כך או כך, העובדה היא שלמרות כל הלחצים הללו, הוא נשאר איתך. אם תרצי לתת לו ללכת, האם ירצה ללכת או להשאר? האם הוא נשאר איתך כדי שלא לפגוע בך, או כי את מספקת לו צורך אחר חשוב שאין לו?

יש הרבה לא גלוי במה שכתבת. מה שאני יכול לראות ממכתבך, הוא שהפעולות שלך היו של חרדה עמוקה מפני פגיעה ומפני נטישה שלו. אני חושב שיש צורך שתלכי לטיפול. לא כי את 'לא בסדר', אלא כדי לעזור לך להתמודד עם החרדות שלך.

יתכן שגם הוא צריך ללכת לטיפול. יתכן שאתם צריכים ללכת לטיפול זוגי. את הדברים האלה אני לא יכול לדעת, כי אני לא יודע מה הוא חושב ומרגיש. יתכן שטיפול זוגי, אם גם הוא מוכן ללכת אליו, יתן לך יותר ביטחון של שליטה במה שקורה מאשר שתלכי לטיפול לבדך. כך או כך – כאשר הרגשות עמוקים וסוערים כל כך, והפגיעות רבה כל כך, צריך לקחת בחשבון שזה תהליך של חודשים לפחות. הסערות הנוכחיות תימשכנה בין אם תלכו לטיפול ובין אם לאו. אבל אם תלכי לטיפול או תלכו לטיפול, זה ייחלש וידעך עם הזמן. כך שהמחשבה על טיפול היא מחשבה לשיקום בטווח הארוך יותר.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com