הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

זמן. שלו, שלך, ושל החברים.

ד"ר אורן חסון(4.5.2019, 15:37)

ליאת יקרה,

את שואלת שאלה שיש לה כמה מישורים:

א. המישור הפרקטי שאפשר לפרקו לשניים: השאלה אם הוא ישנה את דרכו, והשאלה – אם לא, האם שווה להישאר איתו.

סביר להניח שאם תישארו יחד ותגיעו למגורים משותפים ולהורות משותפת (עם או בלי נישואים, כרצונכם), הוא ישנה את דרכו. השאלה היא רק – עד כמה. קחי בחשבון שעם הזמן גם החברים שלו יתמסדו, ויהיה גם להם פחות זמן אליו - או לפחות לרובם. אלא שיתכן שתמיד, אבל תמיד, הוא יתפנה אליך פחות ממה שאת רוצה. עכשיו, כשזה בתחילת הקשר, חסר לך הרבה. ובעיקר – אולי את פוחדת שמה יהיה כאשר באמת תצטרכי אותו יותר, כשותף לבית, כבן זוג (שאת רוצה גם עכשיו), וכאבא לילדים. זה אומר שהנטייה שלו להקדיש לך יותר מחשבה וזמן לא שם. בין אם כי הוא עסוק מדי בעצמו ובהנאות האישיות שלו, ובין אם כי הוא מנסה להגדיר לך גבולות, כי הוא פוחד מזוגיות שיתופית, שמא הוא "יאבד את עצמו" בתוכה. וזאת, אולי כי לא ממש עוברת בו המחשבה שמא הוא דווקא ימצא את עצמו בתוכה.

כך שכך או כך, יהיה לך לא קל שם. בעיקר אם את תישארי פגועה, ולכן אולי גם ממורמרת, ותנסי לשנות אותו כדי להקטין את הפחדים שלך, כלומר, בקצת שירגיע אותך, במקום בקצב שהוא אולי יוכל להשתנות – שזה לאט מאד בשבילך. זו החלטה שאת צריכה לקבל, בהתאם לשאלה עד כמה את מאוהבת בו (החלק הרגשי שלך) ו/או חושבת שיש לו יתרונות רבים אחרים שהם חשובים לך (החלק הפרקטי שלך), ולכן מוכנה להסתפק בפחות. עד כמה פחות? – תצטרכי להבין טוב יותר עם הזמן, בהתאם להשתנות התנאים.

ב. המישור התקשורתי: האם אפשר לסייע לו ללמוד מהר יותר את הצרכים שלך, ובעיקר – ללמוד שחשוב גם לו להבין אותך יותר, כי אחרת הוא מפסיד משהו חשוב. כדי שזה יקרה, גם את צריכה להאמין שהוא עלול להפסיד משהו חשוב – בין אם הוא יודע את זה, ובין אם לא, ולהיות מסוגלת להעביר לו את זה באופן אמין. למשל – בזה שתהיי עבורו בת זוג משמעותית שטובה לו. כן חשוב להביע את רצונך, אבל מריבה כנראה שלא תועיל. אז אולי להביע רצון וליזום משהו ביחד (כן, חובת היוזמה תהיה יותר עליך, אם את מוכנה ליחסים מסוג זה בגלל הטוב שיש בו), ואם זה לא הולך, כי הוא רצה לעשות משהו אחר – כן לומר לו מאוחר יותר שהתאכזבת, או שהיה לך חבל שלא היה איתך, אבל מבלי לריב על זה. תריבי איתו – אז הוא יהיה משוכנע שהוא צודק. אם תשאירי את התחושה שהוא היה יכול לעשות יותר, אבל שאת שומרת על קוליות, הוא ירצה מדי פעם לרצות אותך. זה עניין תהליכי ארוך, שמחזיר אותנו אבל לפיסקה הראשונה שלי, שיתכן שתמיד, אבל תמיד, הוא יתפנה אליך פחות ממה שאת רוצה.


בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com