הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

לבנות דרך תקשורת יעילה וסבלנית

ד"ר אורן חסון(6.6.2019, 14:56)

גלי יקרה,

יש ביניכם פערים בתקשורת. באופן ברור, הצורך שלו לא להכנס איתך לדיון על דברים שאת מרגישה צורך לפתוח ולדבר, מאד מפריע לך, ומן הסתם את מרגישה שאין לך יכולת לשנות משהו כאשר הוא לא מוכן לדבר איתך עליו. אין ספק שזה יכול להיות מאד מתסכל. יותר מזה, את גם מבינה מכך, או מרגישה מתוך כך, כאילו שהוא לא מתחשב בך ובמה שאת מרגישה, ולא מוכן להקדיש את הזמן לדיון במה שאכפת לך.

השאלה הנגדית היא גם למה בעצם הוא עושה זאת? מנסיוני, אחת האפשרויות היא סוג של נקמה או ענישה, כי הכעסת אותו במשהו שאת עשית, והוא אולי אפילו מצפה שתביני לבד במה חטאת, ושתפסיקי ואולי אפילו שתתנצלי ותבקשי סליחה. האפשרות השניה היא שונה, והיא שכאשר את רוצה לשנות משהו, ומעלה דרישה או בקשה ממנו או תלונה על מה שהוא עשה או לא עשה, הוא מרגיש מואשם וקשה לו להתמודד עם זה. לפעמים אולי אפילו יותר מזה – שבגלל הפער המילולי ביניכם, אין לו סיכוי לשכנע אותך אחרת, גם אם הוא מרגיש שהוא צודק, אז עדיף לשתוק. או שהוא מרגיש ששיחה מסוג כזה תוביל אותו לאמירות קשות ולכעסים שהוא רוצה להמנע מהם בשביל שלום בית, או שהן מובילות אותך להקצנה ועדיף להניח לזה, כי אחרי כמה ימים אולי זה עובר, ואולי גם אם זה לא עובר, בעיניו זה יכול להיות עדיף על ריב ופיצוצים.

כך או כך, בין אם הוא עושה זאת כדרך של הענשה ו'חינוך', ובין אם הוא עושה זאת כדי להמנע ממריבות שקשה לו להתמודד איתן, נוצרת ביניכם בעיה תקשורתית, ובשני המקרים הדרך הנוחה ביותר מבחינתו היא המנעות. והדרך לפתור זאת היא לבנות בהדרגה יחסים של תקשורת אחרים, שגם אם הם יהיו לא נוחים, בתחילתם, הם יבנו תקשורת שתרגישו שאתם יכולים לומר בה את הצרכים שלכם זה לזה, ואפילו 'בקשות', שאני לא יודע אם אתם יודעים לומר במקום 'תביעות ' ו'דרישות', אבל במקביל גם את האמון ואת האמונה שאתם יודעים ויכולים גם לשמור זה על זה מבלי לפגוע זה בזה.

חשבי על זה היטב. אם את יכולה לבנות דרך חדשה שכזו – ביוזמה שלך עם או בלי שיחה איתו על הנושא – מעולה. זה דורש הרבה מאד סבלנות, גם מצדך, ואמירה לעצמך שלא כל דבר חייב להיפתר מיד, כי חשוב יותר שהוא ייעשה נכון מאשר מהר. לפתח סבלנות שכזו זה לא דבר פשוט. להתלונן על חוסר סבלנות מצידו, לא יועיל מבלי לבנות אלטרנטיבות לדרכי שיחה. אם תרגישי שאת מתקשה בזה – הדרך לעשות זאת היא בטיפול זוגי.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com