הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

האם המדינה יכולה לעזור יותר?

ד"ר אורן חסון(2.7.2019, 17:05)

ליידי יקרה,

עכשיו, לראשונה, כתבת לי שאחיך מטופל על ידי בריאות הנפש והרווחה – מה שחשדתי קודם. את צריכה לבדוק את האפשרויות והזכאויות לסיוע מביטוח לאומי, ואולי מי שהכי נכון לבדוק איתו את הזכאויות שלו הם שרותי בריאות הנפש והרווחה. בדקי איתם!

כנראה שהוא לא "פשוט מתעצל", אלא לא יכול. מה שאת קוראת "עצלות", יכול להיות שהוא דיכאון קליני, או בעיה נפשית אחרת, והטיפול שלו עוזר לו להיות מסוגל קצת יותר, או אולי אפיל להחזיק את עצמו מבלי לנסות לסכן את חייו. כך גם הטיפול הרפואי שלו עם הפסיכיאטר – יש נטייה לחשוב שאם הוא יפסיק את הטיפול הפסיכיאטרי הרפואי (כדורים), הוא יהיה בסדר. אבל זה לא נכון. כמעט תמיד ההיפך הוא הנכון, כך שאם הפסיכיאטר מחליט שלא להוריד את המינון הרפואי של אחיך, הוא כנראה עושה את הדבר הנכון!

אני רואה מתוך דברייך שאת תולה תקווה בכך שהאחריות על אחיך תעבור ממך למישהו אחר, ובעצם, למישהי אחרת, כמו בת זוג שאיתה הוא יתחתן בעתיד. אולי את חושבת שאם הוא יפסיק לקחת תרופות הוא יפסיק להיות חולה, או לפחות להיראות חולה, וזה יציל אותו ויאפשר למישהי להתאהב בו, ואולי גם יציל אותך. זה כנראה לא המצב. יש רבים כאלה שנשארים עם הטיפול התרופתי, מוצאים בני זוג, מתחתנים ומקיימים משפחה באופן תקין, ובתנאי שהם לא מפסיקים את הטיפול התרופתי.

הלוואי והייתי יכול לשכנע את אחותך לסייע גם. אני מאד מעריך את האחריות שאת לוקחת עליו ועל הטיפול בו, ומבין את המחיר הגבוה שאת משלמת. אבל כדאי במקביל שתבדקי את הזכאויות שלו, כדי לראות אם המדינה יכולה לעזור לך יותר מכפי שהיא עושה עכשיו.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com