הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

כשהפחד עצמו מעצים את הפחד

ד"ר אורן חסון(31.7.2019, 20:00)

שיר יקרה,

לפעמים יש בנו דברים שמפחידים אותנו, ולא בצדק. ככל שנאמין יותר בפטאליות ובנבואיות של חלומות למשל, כך הם יפחידו אותנו יותר. ככל שנאמין את ההיפך, שהם דמיונות אקראיים שיוצאים משליטה, ושאפשר להסתכל עליהם לא יותר כעל סיפורים דמיוניים שהמוח שלנו יוצר כשהוא ישן ומתפרע, כך נסתכל עליהם יותר כשעשוע מרתק, או כחוויה מפחידה (אם החלום כזה) שאין לה קשר אל המציאות, קצת כמו סרט מפחיד. כך שהאופן שבו אנחנו רואים את התופעה משפיע על הפחדים והחרדות שלנו, ולפעמים גם להפך – ככל שהחרדות משמעותיות יותר, כך אנחנו נוטים להאמין בדברים שמחזקים אותן – ולו רק כדי לנסות להבין ולתרץ את הסיבה לכך שאנחנו חרדים.

יש לך בסיס פנימי שהיה מאז ומתמיד, והוא סדק באמונה של "חיו באושר ובשלווה" עם האהבה הראשונה בגיל צעיר. הסדק הזה מדליק מדי פעם את המחשבה שאת רוצה להתנסות עוד. נשמע לי די הגיוני שעל בסיס הסדק הזה מתיישבות מחשבות מעשיות יותר כאשר משהו לא טוב קורה, בין אם לך באופן פרטי ובין אם בקשר או בתקשורת שבינך לבינו. ולאחר שקרה אותו ארוע שקרה – התיישב על הסדק הזה עוד משהו, שמקל עוד יותר על המחשבות הללו. העובדה שאת אוהבת אותו, ושהקשר מעולה, ושיש לכם חיבור מדהים (ציטוט מדברייך), מקלה עלייך להתעלם מהסדק הזה רוב הזמן, עד לארוע או למחשבה שמאירים אותו שוב. יתכן שעצם העובדה הזו מפחידה אותך, כי לכאורה כשאת אוהבת באמת מישהו, זה לא צריך להיות. וזו אולי טעות אופטית, כי מחשבות על חיים אחרים הם דבר מאד נפוץ, גם אם הן באות וחולפות לרגע. ואז מקבלים שוב את ההחלטה להישאר ביחד, ואחר כך שוב מקבלים אותה, ושוב מקבלים אותה. זה מצב נורמלי וסביר שבו כולנו חיים, לפעמים במודעות גדולה יותר ולפעמים במודעות נמוכה יותר, ולפעמים קיום המחשבות האלו מפחיד, והפחד הזה כשלעצמו אוסף עוד ועוד מחשבות שכאלו, ולפעמים פשוט מניחים להן אחר כך, וממשיכים הלאה.

אם זה באמת מטריד אותך, ובעיקר מפחיד אותך (ומטריד ומפחיד באים לעתים קרובות ביחד), ואת חוששת שמא אלו יתעצמו וירחיקו אותך מדי מבן זוגך, אולי כדאי ללכת לטפול בזה כבר עכשיו, כדי ללמוד להתמודד איתן, לוגית ורגשית. עוד בקשר הזה, עוד הרבה לפני קשרים אחרים. כי אם תחשבי שזה מה שגרם לך להתנתק מהקשר הזה, ותתחרטי על זה, הפחד שלך רק יתעצם, ויהיה לך יותר קשה להתגבר עליו בהמשך

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com