הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בואו נדבר על: מה זאת רגישות?

ד"ר אורן חסון(3.12.2019, 16:05)

ראיתם פעם בכרטיס אישי באתר הכרויות מישהו שכתב על עצמו "רגיש, מצחיק וספונטני"? מה זה אומר "רגיש"?

למילה 'רגישות' יש קונוטציה (משמעות רגשית) חיובית. אבל מה זה באמת?

הלכתי לחפש את המילה 'רגישות' במילון מורפיקס, וקיבלתי שתי תשובות הפוכות, בהתאם לאופן השונה שבו חיפשתי את התשובה. חיפשתי 'רגיש', ומצאתי "נוח להיפגע, פגיע מבחינה גופנית, לרוב בשל חולשה או רכות".

אבל כשחיפשתי 'חסר רגישות', קיבלתי "לא רגיש; שאינו מתחשב ברגשות הזולת, בצרכיו וכדומה."

ואכן, רגישות היא תכונה שיש לה שני כיוונים, פנימה והחוצה. אדם שהוא רגיש החוצה, הוא אדם שרגיש לפגיעותם של אחרים, אמפתי, שחשוב לו לשמור על שלומם וההערכה העצמית של אחרים, גם כשאלה באים על חשבונו. הייתם רוצים שיהיה לכם בן זוג שרגיש לצרכים שלכם. רגישות לאחרים באה עם חמלה, ועם נכונות לוותר. היא באה עם כוח פנימי, ויכולת להתמודד עם ויתורים ופגיעות בך

רגישות פנימה היא בדיוק ההיפך מזה – כי היא פגיעות. אם אני נפגע בקלות, הפגיעות שלי תופסת יותר מקום, וחשוב לי לתקן אותה, לעיתים קרובות על חשבון תשומת הלב לצרכים של אחרים. רגישות פנימה, היא קושי לך, ולאלה שסביבך. אנשים שרגישותם פנימה דומיננטים בחייהם, לוחמים יותר על כבודם ועל הצדק שלהם. . אנשים שרגישותם פנימה, לא קלים על סביבתם.

אנשים שרגישותם החוצה לפעמים לא נלחמים מספיק על כבודם, ולפעמים מתקשים למצוא את מקומם בעולם תחרותי. האיזון הנכון בין רגישות פנימה והחוצה הוא לא פשוט, אבל יש ללמוד אותו, למען עצמנו, ולמען אלו שסביבנו. לעיתים קרובות הקצנה לצד זה או לצד אחר מזיקה לנו, ואז דורשת טיפול, כדי לחפש את האיזון הנכון בין שניהם.

ועכשיו, אני לוקח את זה לשאלה מדוייקת יותר, אל סוג מסויים של אנשים: מה עם לוחמי חרות, חופש, ערכים? אלו שהם רגישים לסביבתם, אבל גם נלחמים עליה, לפעמים בכל מאודם, כמו על על קיימות סביבתית? על שלומם של בעלי חיים? למען החלשים בחברה? כי הרי מלחמה, מעצם הגדרתה, באה כנגד אנשים אחרים, אבל במקרה הזה היא כנגד מי שהם רואים כחזקים בחברה, והלא מתחשבים. יתכן שצריך להבין זאת בכך שרגישות החוצה יכולה גם להיות סלקטיבית, בעד ה"טובים" ונגד ה"רעים" ('נגד', כלומר, שזה לגיטימי לפגוע בהם, למען החלשים). כאשר צריך להיות די מובן ש'טובים' ו'רעים' מוגדרים סובייקטיבית, אחרת אצל כל אדם, על פי השקפתו.

נחזור להתחלה: ראיתם מודעה שבה מישהו כותב על עצמו שהוא רגיש? – כדאי לבדוק למה הכוונה.

---

הצהרה: פרט למקרים שבהם זה יהיה בלתי אפשרי מבחינתי, אעשה מאמץ לכתוב כאן בכל יום. במילים אחרות – להגיב בכל יום על שאלות שנשאלתי.

בימים ללא פניות, אכתוב בכל זאת ואעלה נושאים שעולים אצלי בטיפול, או שעלו כאן בפורום בעבר, ושהייתי רוצה לשים עליהם דגש כדי לסייע לכם לשפר את הקשר הזוגי שלכם. אלו יעלו תחת הכותרת "בואו נדבר על:".

בניגוד לפניות אחרות אלי, שבהם הדיאלוג ימשיך להיות אך ורק ביני לבין הפונה אלי – "בואו נדבר על" יהיה פתוח לשאלות ולדיון.

אם תרצו למצוא את כל הפוסטים שלי, חפשו 'בואו נדבר על' בפורום הזה, ותקבלו את כולם.

---

הפורום 'אהבה זוגיות ויחסים' של סטארמד, בניהול ד"ר אורן חסון, הוא הפורום הותיק ביותר בארץ לזוגיות, אהבה ויחסים. הוא עלה לאוויר בשנת 2005, ויש אומרים שהוא גם הטוב ביותר בארץ.

בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com